Eksponowanie najlepszych przykładów polskich i zagranicznych Naukowców, chcących dawać szansę swoim projektom na zaistnienie w praktyce gospodarczej, dla dobra społeczeństwa i na rzecz inteligentnego rozwoju – stało się misją przyświecającą inicjatorowi i głównemu organizatorowi wyróżnienia, Centrum Inteligentnego Rozwoju.
Nagroda jest formą medialnego, a co za tym idzie wizerunkowego docenienia pracy zarówno doświadczonego Naukowca, jak i Badacza będącego na początku swojej kariery. Służy budowaniu, wzmacnianiu rozpoznawalności i wagi nowatorskich przedsięwzięć prowadzonych przez Uczonych, ale też marki osobistej Laureatów Nagrody.
Profesor Politechniki Śląskiej
Psycholog biznesu, profesor Politechniki Śląskiej, prezes spółki spin off Politechniki Śląskiej Pro-Lab oraz Centrum Edukacji i Pomocy Psychologicznej Pro-Inwest. Doradza organizacjom i ich liderom w procesie wprowadzania innowacji i adaptacji do zmieniającego się świata, zwracając szczególną uwagę na ludzki aspekt zmian technologicznych. Posiada doktorat i habilitację w obszarze postępu technologicznego i społecznego, a także tytuł MBA. Jej główne zainteresowania naukowe i wdrożeniowe związane są z czynnikiem ludzkim w transformacjach przyszłości – transformacji cyfrowej i energetycznej. Obecnie Przewodnicząca Rady Nadzorczej Węglokoks Energia sp. z o.o.
Jest psychoterapeutką, trenerem treningu i warsztatu psychologicznego, supervisorem trenerów oraz autorką 19 książek (monografii i pod redakcją) i ponad 150 artykułów. Ma na swoim koncie ponad 50 tysięcy godzin spędzonych w roli trenera i mówcy.
Jest dyrektorem Szkoły Biznesu Politechniki Śląskiej oraz kierownikiem Studiów w MBA Politechniki Śląskiej. Jest także twórczynią i koordynatorką inicjatywy TalentHUB, którą prowadzi wspólnie z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną.
Jest również członkiem rady naukowej i współpracownikiem Uniwersytetu Technicznego w Koszycach, gdzie zajmuje się diagnostyką potencjału człowieka w branży lotniczo-kosmicznej. Współpracuje też z Nyenrode Business University, organizując tematyczne warsztaty z nowoczesnego biznesu dla menedżerów na poziomie C-level.
Jako członek Komitetu ds. rozwoju gospodarki Regionalnej Izby Przemysłowo Handlowej w Gliwicach, Małgorzata Dobrowolska odgrywa ważną rolę w kształtowaniu polityki gospodarczej regionu. Przewodniczy Międzynarodowemu Zespołowi Doradczemu ds. Zrównoważonego Rozwoju, Społecznej Odpowiedzialności Biznesu, Ładu Korporacyjnego i Etyki Biznesu, a także zarządza Zespołem ds. Innowacyjności, Rozwoju Przedsiębiorczości, Zatrudnialności Absolwentów i Wspomagania Karier. Kierowała realizacją ponad 30 projektów pomocowych związanych z integracją społeczno-zawodową, współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Jest także współautorką 10 zgłoszeń patentowych krajowych oraz 5 zgłoszeń patentowych europejskich, skoncentrowanych na technologiach 4.0, w tym na urządzeniach wspierających badania psychologiczne i poprawę bezpieczeństwa w miejscu pracy.
Jej wyjątkowa działalność została wielokrotnie nagrodzona za wkład w rozwijanie wiedzy i praktyk w obszarach psychologii, technologii oraz zarządzania zasobami ludzkimi, z uwzględnieniem zrównoważonego rozwoju.
Wydział Anglistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Dr Iwona Mazur pracuje na Wydziale Anglistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie specjalizuje się w badaniach nad audiodeskrypcją. Brała udział w wielu krajowych i międzynarodowych projektach naukowych, zarówno w charakterze wykonawcy, jak i kierownika. Jest współautorką pierwszej na polskim rynku monografii o audiodeskrypcji (Audiodeskrypcja, 2014), a także standardów tworzenia audiodeskrypcji w języku angielskim (ADLAB Guidelines, 2015). W latach 2016-2019 współtworzyła multimedialne materiały do szkolenia audiodeskryptorów w ramach europejskiego projektu ADLAB PRO. Zasiadała w zarządach organizacji międzynarodowych European Society for Translation Studies EST i European Association for Studies in Screen Translation ESIST. Obecnie realizuje projekt Opus 24 finansowany przez Narodowe Centrum Nauki pt. “Osoby z niepełnosprawnością wzroku a funkcje tekstów multimodalnych: Opracowanie modelu funkcjonalnego audiodeskrypcji”.
Doktor nauk biologicznych, Molecure S.A
Absolwentka Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Stopień doktora nauk biologicznych uzyskała w roku 2009 w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M.
Nenckiego PAN. Podczas stażu podoktorskiego w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN, jako stypendystka FNP i laureatka grantu NCN, prowadziła badania nad mechanizmem działania toksycznych białek.
W roku 2019 otrzymała stypendium Seal of Excellence MSCA oraz stypendium Bekkera NAWA na badania w Narodowym Instytucie Chemii w Słowenii, gdzie realizowała projekt dotyczący mechanizmu działania gasderminy D- białka kluczowego w reakcji zapalnej układu odpornościowego człowieka.
Obecnie pracuje w firmie Molecure, gdzie kieruje programem mającym na celu wyłonienie selektywnego inhibitora deubikwitynazy USP21, który będzie spełniał kryteria kandydata klinicznego w terapii przeciwnowotworowej.
Poza pracą w laboratorium aktywnie działa jako popularyzatorka nauki- członkini Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki.
Adiunkt w Katedrze Anglistyki Uniwersytetu SWPS w Warszawie
Moje badania dotyczą ewaluacji jakości działalności naukowej, a w szczególności oceny wpływu społecznego badań (wpływu pracy naukowej na „świat poza-akademicki”, w Polsce tzw. "trzecie kryterium"). Od dziesięciu lat badam systemy ewaluacji wpływu społecznego oraz ich efekty w Wielkiej Brytanii, Norwegii i Polsce. Jako językoznawczynię szczególnie interesują mnie zmiany w dyskursie akademickim spowodowane wprowadzeniem nowych kryteriów oceny. Tematyką tą zajmuję się w aspekcie teoretycznym, jak i aplikowanym. Jako „Impact Ninja” wsparłam wiele uczelni w przygotowaniu do ewaluacji i dostosowaniu strategii do nowych wymogów. Regularnie publikuję na tematy związane z ewaluacją w periodykach naukowych (np. Research Evaluation) i w mediach branżowych (np. Research Professional News).
Obecnie jestem adiunktem w Katedrze Anglistyki Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Doktorat w zakresie lingwistyki stosowanej otrzymałam w 2019 na Warwick University.
Polski stomatolog, dyrektor medyczny Maestria Clinic
Dr n. med. Maciej Michalak ukończył z wyróżnieniem Rektora UM I Wydział Lekarski z Oddziałem Stomatologicznym Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz studia Zarządzania podmiotami leczniczymi na SGH w Warszawie. W 2016 roku na macierzystej uczelni obronił tytuł doktora nauk medycznych. Pracował w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej w Warszawie. Pierwszy i jedyny Polak w World Academy of Growth Factors & Stem Cells in Dentistry. Uzyskał II stopień międzynarodowego Mastera zaawansowanej chirurgii jamy ustnej i implantologii, na włoskim Uniwersytet im. Aldo Moro w Bari. Koordynator szkoleń praktycznych kongresu FDI 2016. Współzałożyciel i Prezes Zarządu BE ACTIVE DENTIST. Prezydent ZG PTSS w latach 2010-2013, obecnie Członek Honorowy. Od 2018 roku Członek Prezydium Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. Laureat ogólnopolskiej nagrody Nobel Studencki w branży medycznej i nauk o zdrowiu oraz nagrody Primus Inter Pares 2009. Autor i współautor ponad 50 publikacji naukowych w czasopismach polskich i zagranicznych. Posiada dorobek naukowy punktowany indeksem Impact Factor 4,127 oraz 190 pkt MNiSW, wskaźnik Hirsha równy 2. Autor projektu ultracienkiego implantu stomatologicznego UNIVERSE 2.9, produkowanego przez renomowaną szwajcarską firmę IML. Członek stowarzyszenia Mensa.
Katedra Inżynierii Materiałowej, Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki, Politechnika Krakowska
Absolwentka Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej, Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Studia inżynierskie i magisterskie ukończyła na kierunku biotechnologia, realizując częściowo II stopień na Technische Universität Hamburg w Niemczech. W 2019 roku, po obronie pracy dyplomowej, rozpoczęła studia doktoranckie w Szkole Doktorskiej Politechniki Krakowskiej,
w dyscyplinie Inżynierii Materiałowej. Równolegle, rozpoczęła studia podyplomowe
"Biomateriały - materiały dla medycyny" na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Aktualnie jest na IV roku Szkoły Doktorskiej, a tematem pracy doktorskiej jest "Powłoka kompozytowa z kontrolowaną bioaktywnością, do zastosowań medycznych".
Jej zainteresowania naukowe skupiają się na tematyce szeroko pojętych biomateriałów,
ze szczególnym uwzględnieniem kompozytów przeznaczonych do regeneracji tanki kostnej
i chrzestnej. Modyfikując otrzymane materiały nadaje im charakter nośnika substancji aktywnych
do terapii celowanej. Opracowuje wielofunkcyjne materiały na implanty, które mogą być personalizowane do potrzeb danego pacjenta. Wyniki swoich badań zaprezentowała podczas ponad 30 konferencji naukowych o statusie zarówno ogólnopolskim jak i międzynarodowym, jest również autorem jak i współautorem 18 publikacji naukowych, opublikowanych w czasopismach znajdujących się w wykazie czasopism naukowych i wydawnictw MNiSW i MEiN oraz liście JCR. Wyniki badań prezentowane podczas konferencji pięciokrotnie zostały wyróżnienie. Dotychczas opracowane kompozytowe materiały, zostały docenione również na forum międzynarodowym na targach i podczas wystaw wynalazków między innymi w Genewie, Zagrzebiu, Warszawie i Norymberdze (łącznie 8 medali i wyróżnień). Jest również współtwórcą 5 zgłoszeń patentowych.
Ukończyła 6 staży naukowych realizowanych zarówno w Polsce jak i zagranicą między innymi
w Comenius University, Faculty of Pharmacy na Słowacji czy Lancaster University, Materials Science Institute w Aglii.
W 2023 została Laureatką XIII Ogólnopolskiego Konkursu Student-Wynalazca wygrywając nagrodę główną. Konkurs odbywał się pod patronatem między innymi Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Jest opiekunem naukowym sekcji BioMat Koła Naukowego SMART-MAT działającego na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Fizyki PK. Zarządza zespołem studenckim w ramach projektu FutureLab
PK „Biomateriały kompozytowe do zastosowań medycznych” jak i realizuje projekt „Biomateriały polimerowe o charakterze nośnika substancji aktywnej do zastosowań w medycynie” finansowany
z programu MEiN „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”. Przez 3 lata była zaangażowana
w realizację projektu TEAM-NET "Wielofunkcyjne kompozyty aktywne biologicznie do zastosowań
w medycynie regeneracyjnej układu kostnego" (POIR 04.04.00-00-16D7/18) w ramach którego realizowała badania do pracy doktorskiej. Aktualnie, zatrudniona jest w projekcie OPUS „Hierarchiczne podejście do inżynierii tkanki kostnochrzęstnej” (UMO-2022/45/B/ST8/02557). Aktywnie uczestniczy w życiu i promocji uczelni, organizowała pokazy na Noc Naukowców 2022 oraz pierwszy Ogólnopolski Dzień Inżynierii Materiałowej. Występowała podczas Dnia Otwartego Politechniki Krakowskiej w sekcji „Siła Kobiet – Studia techniczne są dla dziewczyn”, przekonując maturzystki do wyboru nauk ścisłych.
Profesor Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN we Wrocławiu
Dagmara Stefańska uzyskała stopień naukowy doktora nauk chemicznych w 2017 roku, a w roku 2023 stopień doktora habilitowanego nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie chemia w Instytucie Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN we Wrocławiu. Z początkiem 2024 roku objęła stanowisko Profesora w tej samej Jednostce.
Jej działalność badawcza skupia się na projektowaniu i otrzymywaniu nowych materiałów luminescencyjnych do zastosowania w oświetleniu LED, bezkontaktowej termometrii optycznej i fotowoltaiki. Prowadzi badania zarówno na materiałach nieorganicznych jak i hybrydowych organiczno-nieorganicznych związkach o strukturze perowskitu. Obecnie jest kierownikiem dwóch projektów badawczych tj. SONATA i LIDER, finansowanych odpowiednio przez NCN i NCBiR. Laureatka prestiżowego Stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla Wybitnych Młodych Naukowców.
Profesor Politechniki Częstochowskiej, wykładowca
Absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Częstochowskiej. Doktorat z wyróżnieniem obronił w 2003 r. a stopień doktora habilitowanego uzyskał w 2013 roku. Doświadczenie akademickie zdobywał na Politechnice Częstochowskiej (pracuje obecnie), Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu i Uniwersytecie im. Jana Długosza w Częstochowie. Prowadził zajęcia na uczelniach w Niemczech, Rumunii, Słowacji i Czechach. Promotor ponad 70 prac inżynierskich i magisterskich oraz 1 obronionej i 1 w toku rozprawy doktorskiej. Zainteresowania badawcze dotyczą defektoskopii, termografii, metrologii, elektroniki, przetwarzania i rozpoznawania obrazów. Członek Komisji Metrologii Polskiej Akademii Nauk Oddział Katowice, POLSPAR i PTETIS. Redaktor działu kwartalnika PAN Int. Journal of Electronics & Telecommunications. Autor 2 podręczników akademickich, współautor monografii naukowej oraz autor 5 rozdziałów w monografiach, autor lub współautor ponad 60 publikacji naukowych w czasopismach krajowych i zagranicznych. Odbył staże na zagranicznych uczelniach w Czechach i Niemczech, autor patentu i unijnego wzoru użytkowego. Realizował prace dla przemysłu z zakresu diagnostyki termowizyjnej w elektroenergetyce i diagnostyki układów elektronicznych w branży włókienniczej. Obecnie jest kierownikiem grantu w ramach konkursu Polska Metrologia II.
Kierownik projektu badawczego (Horyzont 2020) pt. Kruszywa z recyklingu do konstrukcji betonowych wykonanych w technologii druku 3D (Recycl3D)
Zatrudniony jest w Katedrze Inżynierii Budowlanej i Komunikacyjnej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. W roku 2017 uzyskał tytuł doktora nauk technicznych, a w 2021 tytuł doktora habilitowanego. Główne zainteresowania naukowe to nanotechnologia oraz technologia druku 3D w budownictwie.
Jest byłym stypendystą programu Marie Skłodowska-Curie Actions na Uniwersytecie Technicznym w Berlinie, w ramach którego opracował technologię druku 3D zrównoważonych betonów lekkich. Pełni funkcję kierownika projektu badawczego (Horyzont 2020) pt. Kruszywa z recyklingu do konstrukcji betonowych wykonanych w technologii druku 3D (Recycl3D) realizowanego wraz z partnerami z Hiszpanii, Portugalii, Włoch, Brazylii oraz Stanów Zjednoczonych.
W latach 2023 oraz 2022 znalazł się na liście „World’s TOP 2% Scientists” opracowywanego przez analityków z Uniwersytetu Stanforda, wydawnictwo Elsevier oraz firmę analityczną SciTech Strategies.
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Pracuje w Zakładzie Żywności Ekologicznej w Instytucie Nauk o Żywieniu Człowieka w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
W swojej aktywności badawczej zajmuje się rolnictwem ekologicznym, wartością odżywczą surowców ekologicznych oraz wpływem konsumpcji żywności ekologicznej na zdrowie ludzi i zwierząt. Opublikowała ponad 200 prac naukowych, z czego 49 w czasopismach wysoko punktowanych.
Jest prezesem stowarzyszenia Forum Rolnictwa Ekologicznego im. M. Górnego, którego celem jest upowszechnianie rolnictwa ekologicznego wśród społeczeństwa oraz promocja jego produktów oraz inspirowanie i popieranie nauki przyczyniającej się do rozwoju rolnictwa ekologicznego w Polsce.
Prof. Rembiałkowska prowadzi szereg krajowych i międzynarodowych projektów badawczych oraz wdrożeniowych, związanych z rolnictwem i żywnością ekologiczną. Należy do zarządów kilku polskich i światowych organizacji promujących tę tematykę (FQH, OFSP, ISOFAR); jest liderem międzynarodowej sieci ENOAT.
Dr Mariusz Gogól
Prof. dr hab. Gracjan Michlewski
Dyrektor, Centrum Technologii Galwanotechnicznych, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Warszawski Instytut Technologiczny
Dr inż. nauk technicznych w dyscyplinie inżynieria materiałowa. Realizowane prace naukowo-badawcze i kierowane przez nią projekty dotyczyły otrzymywania innowacyjnych powłok metalowych metodą chemiczną i elektrochemiczną oraz badania ich właściwości, w szczególności: osadzania niklowych, miedzianych, cynkowych powłok kompozytowych z różnymi cząstkami fazy dyspersyjnej min. boru czy grafenu, osadzania złotych i niklowych powłok stopowych, opracowywania zamienników chromu technicznego, do zastosowań w przemyśle motoryzacyjnym, zbrojeniowym, kosmicznym czy elektronicznym. Ponadto uczestniczyła w pracach związanych z odzyskiem metali z roztworów przemysłowych z ZSEE oraz oczyszczania cieczy poużytkowych z przemysłu galwanicznego. Łączy wyniki badań naukowych z praktyką przemysłową realizując prace badawcze na zlecania z przemysłu.
Jest autorką i współautorką niemal 50 publikacji naukowych w czasopismach krajowych i zagranicznych oraz 1 patentu. Stypendystka projektu systemowego Samorządu Województwa Mazowieckiego „Potencjał naukowy wsparciem dla gospodarki Mazowsza – stypendia dla doktorantów”.
Za swoją dotychczasową działalność B+R otrzymała Złoty Medal International Warsaw Invention Show IWIS (2019). Została wyróżniona Nagrodą imienia prof. Tadeusza Żaka (2002) i Złotą Odznaką (2023) przyznanymi przez Polskie Towarzystwo Galwanotechniczne, którego była Prezesem (2017-2023). Była też Recenzentem metodologicznym (2013) oraz Ekspertem branżowym (2018) opisu Krajowego Standardu Kompetencji Zawodowych dla zawodu Galwanizer. Obecnie Członek Rady Instytutu.
Najważniejszymi spośród obecnie realizowanych projektów są:
- „New electroless Ni-B/B and Ni-B/MoS2 composite coatings with improved mechanical properties” finansowany przez NCBR z Funduszy Norweskich w konkursie Small Grant Scheme dla kobiet w naukach technicznych
- „Warstwy termoprzewodzące nowej generacji dla elektroniki oraz technologia ich wytwarzania” finansowany przez Centrum Łukasiewicz w ramach dotacji celowych i wykonywany w konsorcjum z Sieć Badawcza Łuksiewicz – Instytutem Mikroelektroniki i Fotoniki.
Kierownik, Katedra Inżynierii Polimerów i Biomateriałów na ZUT w Szczecinie
Prof. Mirosława El Fray - kierownik Katedry Inżynierii Polimerów i Biomateriałów na ZUT w Szczecinie oraz dyrektor Centrum Dydaktyczno-Badawczego Nanotechnologii. Doktorat obroniła na Politechnice Szczecińskiej (1996), a 3-letni staż podoktorski zrealizowała na Uniwersytecie Bayreuth (Niemcy). W 2004 r. uzyskała stopień doktora habilitowanego na Politechnice Warszawskiej. Jest stypendystką The Royal Society (Imperial College London, UK) oraz Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta (The Ohio State University, USA). Zrealizowała szereg projektów we współpracy z takimi firmami jak DePuy Johnson & Johnson (UK), Cargill (NL), Philips (NL). Kierowała 15 projektami badawczymi, obecnie jest koordynatorem projektu GREEN-MAP finansowanego z programu H2020. Jest prezesem zarządu PolTiss sp. z o.o., firmy spin off rozwijającej innowacyjną technologię PhotoBioCure do zastosowań medycznych. Autorka ponad 150 indeksowanych publikacji oraz 9 udzielonych patentów. Wypromowała 10 doktorów, 54 magistrów i 24 inżynierów. Zainteresowania naukowe prof. El Fray obejmują syntezę, charakterystykę, biodegradację i modyfikację polimerów do zastosowań biomedycznych.
Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska, Politechnika Łódzka
Dr Aleksandra Ziemińska-Stolarska, adiunkt na Wydziale Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska, realizuje obecnie 3 projekty europejskie, w których odpowiada za zadania związane z liczeniem obciążeń środowiskowych dla nowo opracowywanych technologii i materiałów. Pierwszym z nich jest HIPERION, którego celem jest określenie efektów środowiskowych związanych z budową, działaniem, konserwacją, a także zagospodarowaniem odpadów po zakończeniu cyklu życia modułu fotowoltaicznego (HCPV). Kolejnym jest projekt Fibre4Yards, który dotyczy określania śladu węglowego małych i średnich jednostek pływających wykonanych z materiału kompozytowego z włókien nośnych zatopionych w żywicy termoutwardzalnej. Projektem, w którym dr Aleksandra Ziemińska-Stolarska pełni rolę koordynatora jest projekt HECATE, w którym na podstawie analizy LCA wyłonione zostaną technologie i materiały o najniższym śladzie węglowym, które posłużą do produkcji demonstratora - samolotu o napędzie hybrydowo-elektrycznym.
Wydział Budowy Maszyn i Zarządzania, Politechnika Poznańska
Uniwersytet Rolniczy w Krakowie
Dr inż. Maciej Gliniak jest profesorem Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz Kierownikiem akredytowanego Laboratorium Fizyko-Chemicznych i Mikrobiologicznych Analiz Odpadów. Od 2017 roku prowadzi działalność gospodarczą EnviroExpert Maciej Gliniak oraz kilka spółek celowych zajmujących się problemami różnych dziedzin środowiska. Jest absolwentem Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz Akademii Górniczo-Hutniczej. W swojej pracy naukowej stawia na interdyscyplinarność badań oraz aktywną współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym Uczelni. W swojej karierze kierował kilkoma grantami krajowymi, jest autorem ponad 36 opinii technologicznych oraz 20 wdrożeń. Za swoje zaangażowanie naukowe, umiejętności zarządcze oraz nieszablonowe myślenie został wpisany do Encyklopedii Osobistości RP. Jego zainteresowania naukowe dotyczą głównie innowacyjnych technologii w przemyśle chemicznym, zagospodarowania odpadów oraz kreowania produktów ubocznych w ramach działań upcyclingu. W pracy naukowej i biznesowej stawia na praktyczne wykorzystanie dostępnej wiedzy podstawowej w rozwiązywaniu złożonych problemów środowiskowych.
Adiunkt, Wydział Chemiczny, Katedra Chemii Organicznej, Politechnika Warszawska
Dr inż. Artur Kasprzak jest naukowcem pracującym na Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej (PW). Jego główne obszary zainteresowania to chemia organiczna i chemia materiałowa. W szczególności, interesuje się opracowywaniem przyjaznych środowisku metod prowadzenia syntez organicznych bez użycia toksycznych rozpuszczalników. Jest autorem wielu nowych związków i materiałów dedykowanych monitoringowi środowiskowemu. Jego najnowszym odkryciem jest magnetyczny materiał, który może pełnić rolę efektywnego adsorbenta cezu, tj. materiału, dzięki któremu można usunąć cez ze środowiska. Ten materiał został opracowany w ramach jego grantu „Technologie Materiałowe” w programie Inicjatywa Doskonałości Uczelnia Badawcza w PW. Jest autorem ponad 50 publikacji naukowych o sumarycznym współczynniku oddziaływania (IF) ponad 277 i liczbie punktów MEiN równej 6600, jak również 11 przyznanych patentów. Obecnie kieruje dwoma grantami naukowymi, w tym jednym w ramach konkursu NCN OPUS.
Mam ogromną słabość do Forum Inteligentnego Rozwoju. Mam możliwość spotkać się z wyjątkową ekipą ludzi, którzy kochają innowacje, kochają rozwój – zarówno osobisty, jak i inwestycyjny. Dużo dyskutujemy, dużo omawiamy, poszukujemy rozwiązań
Połączenie na Forum nauki, merytoryki, ale także networkingu bardzo dobrze wpływa na rozwój naszej organizacji.
Dzięki Forum Inteligentnego Rozwoju możemy dotknąć rzeczy najważniejszych – tego, co się dzieje wokół konkretnych innowacji, tego, co dotyczy synergii, komplementarności oraz tego, w jaki sposób podmioty reprezentujące różne sektory – zarówno świat nauki, jak i biznesu czy organizacji pozarządowych, samorządu, administracji publicznej mogą budować całe środowisko dla innowacji, które będą skutecznie wdrażane w Polsce, a może i za granicą.
[...] świetny networking, na każdym wydarzeniu poznaje świetnych przedsiębiorców i naukowców, z którymi mogę prowadzić partnerskie i biznesowe rozmowy [...]
[...] Jak co roku, wszystkie debaty i panele pozwalają na pokazywanie oraz promowanie innowacji. Pozwalają na szukanie nowych partnerów. [...] wymiany myśli przedstawicieli nauki, ekspertów oraz praktyków biznesu, a wnioski płynące z dyskusji będą służyć wzmocnieniu efektów współpracy tych środowisk. [...]
[...] Trudno bowiem przecenić wartość tematyki poruszanej w ramach proponowanych przez Państwa cyklicznie spotkań, zwłaszcza w kontekście korzyści płynących ze wspierania wynalazczości i młodych innowatorów w Polsce. Pragnę wyrazić uznanie dla wszystkich osób zaangażowanych w zorganizowanie tego przedsięwzięcia. Jestem przekonany, że gdańskie spotkanie stanie się cenionym forum wymiany myśli przedstawicieli nauki, ekspertów oraz praktyków biznesu, a wnioski płynące z dyskusji będą służyć wzmocnieniu efektów współpracy tych środowisk. [...]
[...] Innowacyjność jest niewątpliwie fundamentem gospodarki. Oznacza postęp w przemyśle, medycynie, edukacji, obronności i wielu innych dziedzinach. O tym jak bardzo jest potrzebna nikogo już w obecnej chwili nie trzeba przekonywać.[...] Niezwykle ciekawy i ambitny program Forum Inteligentnego Rozwoju pokazuje, że doskonale rozumiecie Państwo wagę i skalę obecnych wyzwań.
[...] Bardzo dobrze przygotowany event. Niesamowite informacje, które można tu pozyskać. Wiele ciekawych kontaktów nawiązanych właśnie tutaj, na Forum Inteligentnego Rozwoju. [...]
Forum Inteligentnego Rozwoju jest znakomitym balansem pomiędzy nauką , a biznesem. Takie kongresy jak FIR są potrzebne z prostej przyczyny: całość biznesowo-naukowego zaufania jest oparta na ludzkich relacjach. Forum daje szansę na dialog i poznanie swoich możliwości oraz ograniczeń. Niezwykle ważne są rozmowy w kuluarach, uczestnictwo w panelach, dzięki którym budujemy przeświadczenie, że fundamentem są ludzie. Świat biznesu i nauki jest zupełnie inny, ale podczas Forum Inteligentnego Rozwoju łączy ich dialog i wspólne odnajdywanie kompromisów i pomysłów na lepsze jutro
Kluczową rolę w procesie kreowania i wdrażania innowacji odgrywa synergia nauki, biznesu i samorządu. Forum Inteligentnego Rozwoju to wyjątkowe miejsce inicjujące i wspierające prace na styku tych trzech obszarów. Liczne sesje panelowe, prezentacje przedstawicieli środowiska naukowego, biznesowego i instytucji publicznych oraz rozmowy b2b stanowią doskonałą przestrzeń do wymiany doświadczeń i nawiązywania nowych kontaktów biznesowych.
Należy podkreślić, iż na uroczystej Gali Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju statuetki zostały wręczone podmiotom, które w swej pracy wykazują się nieustannym ukierunkowaniem na przyszłość, dając podstawę do zrównoważonego rozwoju gospodarczego kraju. Podczas IV Forum nagrodę przyznawano w dziewięciu kategoriach: naukowiec przyszłości, innowacyjne technologie przyszłości, samorząd przyjazny mieszkańcowi i inwestorowi, samorządowiec przyjazny mieszkańcowi i inwestorowi, instytut przyszłości, dyrektor instytutu przyszłości, innowacje w edukacji, prezes wizjoner oraz rodzima uznana marka.
Forum Inteligentnego Rozwoju to znakomita inicjatywa. Łączy świat nauki, biznesu, samorządów. Duża liczba debat pozwala poznać szerokie spektrum poglądów na innowacje, na inteligentne podejście do naszej przyszłości. Unikatowa formuła, możliwość swobodnych dyskusji podnosi wartość Forum. Także miejsce - Uniejów - w którym od czasu zainwestowania w geotermię zmieniło się bardzo wiele, jest przykładem jako otwartość umysłu i odwaga mogą zmieniać rzeczywistość. Organizatorzy - Centrum Inteligentnego Rozwoju, Eurokreator i Uniejów robią to sprawnie i efektywnie. Tu naprawdę warto być!
Uczestnictwo w Forum Inteligentnego Rozwoju pozwoliło na spotkanie wielu osobistości ze świata nauki i biznesu. Wspólne rozmowy oraz uzyskanie nagrody stanowiły motywację do dalszej pracy naukowej. Forum dostarczyło informacji o tym, jak efektywnie współpracować z biznesem oraz budować skuteczne zespoły. Nam jako naukowcom umożliwiło bardziej wdrożeniowe spojrzenia na prace badawcze.
Serdecznie gratuluję Wszystkim Laureatom Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju (…). Dołączenie do tak szlachetnego grona zwycięzców jest powodem do dumy, daje osobistą satysfakcję i motywuje do dalszych działań
Składam gratulacje wszystkim tegorocznym Laureatom Polskich Nagród Inteligentnego Rozwoju 2018, będąc przekonana, że dzięki takim inicjatywom jak Forum Inteligentnego Rozwoju, oraz przedsięwzięciom, które zostały wyróżnione, Polska stanie się liderem innowacyjnej godpodarki.
Jestem przekonana, że przyznawanie Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju przyczyni się w istotnym stopniu do podniesienia świadomości wielu środowisk naukowych, biznesowych i samorządowych w obszarze inteligentnych specjalizacji oraz komercjalizacji dokonań naukowo-technicznych. Inicjatywa ta niewątpliwie służy podkreśleniu kluczowej roli nowatorskich rozwiązań w życiu gospodarczym i społecznym.
Forum to kilkanaście konferencji, kilkudziesięciu prelegentów i wymiana opinii, doświadczeń fachowców ze świata biznesu, nauki i samorządu oraz instytucji rządowych. Chcemy aby współpraca na tych trzech płaszczyznach była jak najlepsza i myślę, że nasze forum znacznie się do tego przyczyni. Nie zabraknie paneli poświęconych innowacyjnej gospodarce i inteligentnemu rozwojowi, a także najważniejszym wyzwaniom stojącym przed polską gospodarką.
To prestiżowe wydarzenie będzie doskonałą okazją do prezentacji wspólnych osiągnięć uczelni, biznesu i samorządu terytorialnego. Łącząc nasze wysiłki i wspierając transfer technologii razem wspomagamy rozwój polskiej gospodarki opartej o wiedzę, nowoczesne technologie i innowacyjność.
Wydarzenie to stwarza szansę na wymianę poglądów i doświadczeń różnorodnych środowisk oraz promocję dokonań naukowców i badaczy, innowacyjnych polskich firm, a także przedstawienie oferty terenów inwestycyjnych samorządów. Wyrażam nadzieję, że podjęte na Forum dyskusje przyniosą konkretne rezultaty i zainspirują zarówno świat nauki, przedsiębiorców, jak również decydentów do wprowadzania korzystnych zmian wpływających na budowanie przewagi konkurencyjnej kraju w oparciu o wiedzę oraz innowacyjne rozwiązania.
Serdecznie pozdrawiam wszystkich uczestników Forum Inteligentnego Rozwoju. Składam wyrazy uznania organizatorom konferencji, która służy konsolidowaniu polskiego potencjału. Państwa obrady, skupiające przedsiębiorców, naukowców i samorządowców, są bardzo cennym przedsięwzięciem. Pozwalają na wymianę doświadczeń i koncepcji, a przede wszystkim przyczyniają się do stworzenia efektu synergii we współpracy tych ważnych środowisk. Liczę, że również na tym Forum zawiąże się wiele ciekawych pomysłów i zostanie zainicjowanych wiele wartościowych projektów, służących polskiej innowacyjności i rozwojowi
Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju przyznawana jest od 2016 r. naukowcom, inwestorom i organizacjom, których działalność wpływa na zrównoważony rozwój gospodarki i społeczeństwa. Jest to, moim zdaniem, bardzo cenna inicjatywa, w której doceniana jest innowacyjność w różnych dziedzinach życia. Jest to również ogromne wyróżnienie i nobilitacja dla naukowców i organizacji, których praca, często po raz pierwszy, jest zauważona i nagrodzona, co mobilizuje do dalszej intensywnej pracy. Ogromną wartością Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju jest popularyzacja i promocja aktualnych kierunków i wyników badań, co ma wyjątkowo duże znaczenie w czasach braku komunikacji między środowiskami naukowymi, sferą biznesu i społeczeństwem.
Forum Inteligentnego Rozwoju jest niezwykle cennym wydarzeniem. Dzięki Polskiej Nagrodzie Inteligentnego Rozwoju możemy dotrzeć do szerszego grona odbiorców z wynikami naszych badań. Forum Inteligentnego Rozwoju jest niezwykle istotnym wydarzeniem dla nauki ale także dla biznesu.
Jest to dla mnie niesamowicie ciekawe wydarzenie. Możemy na nim zaobserwować bardzo dużo trendów rozwojowych i zobaczyć jak ważne jest podkreślanie stosowanego charakteru nauki dla biznesu, gospodarki i rozwoju. Forum potwierdza, że erę tworzenia nauki dla nauki i do tzw. szuflady mamy już za sobą. Jest to fantastyczna okazja do nawiązaniu kontaktów biznesowych.
FORUM INTELIGENTNEGO ROZWOJU 2024
Centrum Inteligentnego Rozwoju
ul. Fabryczna 43
43-110 Tychy
tel.: +48 32 307 22 42
e-mail: biuro@ircentrum.pl