Jak będzie wyglądała przyszłość ludzkości? Teraz dopiero naprawdę społeczeństwo, w tym biznes i jego otoczenie, zauważają, jak wielki wpływ na standard naszego życia społeczno-gospodarczego i bezpieczeństwo zdrowia, a w konsekwencji życia, ma praca i badania prowadzone przez Naukowców – rozpoczynając od podstawowego. My od lat to widzimy, ale i doceniamy.
Nagroda „Naukowiec przyszłości” stanowi naturalną kontynuację dotychczasowej kategorii o tej samej nazwie przyznawanej w ramach Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju, wyróżnienia mającego swoją 5-letnią historię.
Eksponowanie najlepszych przykładów polskich i zagranicznych Naukowców, chcących dawać szansę swoim projektom na zaistnienie w praktyce gospodarczej, dla dobra społeczeństwa i na rzecz inteligentnego rozwoju – stało się misją przyświecającą inicjatorowi i głównemu organizatorowi wyróżnienia, Centrum Inteligentnego Rozwoju.
Nagroda jest formą medialnego, a co za tym idzie wizerunkowego docenienia pracy zarówno doświadczonego Naukowca, jak i Badacza będącego na początku swojej kariery. Służy budowaniu, wzmacnianiu rozpoznawalności i wagi nowatorskich przedsięwzięć prowadzonych przez Uczonych, ale też marki osobistej Laureatów Nagrody.
Politechnika Warszawska
Dr Anna Łapińska uzyskała tytuł doktora w maju 2018 na podstawie pracy pt.: „Wytwarzanie i badania właściwości termicznych”. Jest autorką i współautorką 15 publikacji naukowych. Jest współautorką dwóch europejskich zgłoszeń patentowych: “Composite material for shielding electromagnetic radiation, raw material for additive manufaturing methods and a product comprising the composite material as well as a method of manufacturing the product”, oraz "Method of manufacturing flake graphene".
W 2019 roku została uhonorowana nagrodą zespołową I stopnia Rektora Politechniki Warszawskiej. Była uczestniczką wielu międzynarodowych konferencji naukowych podczas których prezentowała wyniki zarówno w postaci ustnych wystąpień jak i plakatów. Brała udział w wielu projektach naukowych w tym o zasięgu międzynarodowym (np. Charming, Graphene Flahship). Współpracowała z instytucjami przemysłowymi – była zatrudniona w startupie nanoEMI w ramach, którego przygotowywała materiał do walidacji przez firmę Eriksson. Uczestniczyła również w krótkich stażach zagranicznych w Norwegii, Rosji i Niemczech, ale także w krajowych jednostkach.
Politechnika Śląska w Gliwicach
Eryka Probierz jest doktorantką na dwóch uczelniach: Politechnice Śląskiej w Gliwicach oraz Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Realizuje studia doktoranckie z psychologii oraz z informatyki. Na co dzień związana z Katedrą Automatyki i Robotyki, gdzie prowadzi badania nad wykorzystaniem metod sztucznej inteligencji w robotach społecznych.
Uczestniczyła w 22 konferencjach międzynarodowych i 18 krajowych, opublikowała 20 publikacji w formie recenzowanych artykułów i rozdziałów w monografiach. Uzyskała 3-krotnie finansowanie w ramach grantu dla młodych naukowców na Politechnice Śląskiej oraz grant na prowadzenie badań w nowej tematyce. Otrzymała nagrodę za najlepszy poster na konferencji Analityczne Wyzwania w roku 2021.
W swojej pracy naukowej zajmuje się relacją człowiek-robot, wykrywaniem emocji przy użyciu obrazu oraz dźwięku, robotyką społeczną, wykorzystaniem metod uczenia maszynowego do danych społecznych czy symulacją zjawisk społecznych w wirtualnych środowiskach.
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Dr hab. Anna Zawadzka Profesor UMK studia magisterskie ukończyła w 1996 na WFAiIS UMK w Toruniu, a doktorat obroniła w 2001. Habilitację uzyskała w 2019 roku na AGH w Krakowie.
Specjalizuje się w inżynierii materiałowej, w szczególności wytwarzaniu cienkich warstw i nanostruktur oraz badaniu ich właściwości w procesach interakcji z zewnętrznym promieniowaniem. Posiada bogate doświadczenie w wytwarzaniu struktur do zastosowań w mikro-, optoelektronice i fotowoltaice oraz diagnostyce nieliniowych efektów optycznych.
Opublikowała ponad 100 artykułów oraz monografię naukową. Jej indeks h wynosi 17. Była redaktorem 4 numerów specjalnych czasopism naukowych związanych z inżynierią materiałową. Wygłaszała referaty zaproszone na międzynarodowych konferencjach. Jest recenzentem w ponad 30 czasopismach.
Niedawno prestiżowy Uniwersytet Stanford zaliczył ją do znamienitego grona 2% najlepszych osobowości naukowych, które w 2019 roku wywarły największy wpływ na środowisko naukowe w swojej dziedzinie.
Uniwersytet medyczny w Warszawie
Cezary Kowalewski (ur. 1954) – polski farmaceuta, profesor doktor habilitowany nauk weterynaryjnych, specjalność farmakologia.
Do 2016 prodziekan ds. studenckich i dydaktyki Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, aktualnie kierownik Zakładu Farmakologii na tymże wydziale. Członek Polskiej Akademii Nauk Wydziału II Nauk Biologicznych i Rolniczych. Tytuł profesora otrzymał w 2007 roku.
Politechnika Śląska
Prof. dr hab. inż. Sławomir Boncel ukończył studia na Wydziale Chemicznym Politechniki Śląskiej na kierunku technologia chemiczna (2004). W 2009 r. obronił z wyróżnieniem doktorat z chemii organicznej. W 2015 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego w dziedzinie chemii nanowęgla, a tytuł profesorski w 2021 r. 15-miesięczny staż podoktorski w University of Cambridge (Wlk. Brytania) finansowany przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Obecnie lider NanoCarbon Group i wykładowca swojej Alma Mater. Kierownik wielu interdyscyplinarnych projektów badawczych: TANGO (NCBR), KOLUMB, IMPULS (FNP), IUVENTUS PLUS (MNiSW), SONATA, 2´OPUS (NCN). Autor 80 publikacji w czasopismach z listy JCR (indeks Hirscha 19, >1300 cytowań). Zainteresowania naukowe – synteza, fizykochemia i zastosowania nanoalotropów węgla (nanorurki węglowe, grafen, kropki kwantowe): funkcjonalne nanokompozyty, powłoki elektroprzewodzące, kataliza, technologia stealth, systemy dostarczania leków oraz nanopłyny do wymiany ciepła.
Adniunkt, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum
Zainteresowania naukowe to inżynieria biomedyczna, a w szczególności przetwarzanie sygnałów biomedycznych, analiza obrazów medycznych oraz rozwiązania telemedycyny dedykowane do prewencji chorób przewlekłych. Od 2017 intensywnie pracuje nad wdrożeniem nowatorskich metod wizualizacji danych medycznych w oparciu o technologie mieszanej rzeczywistości (Mixed Reality) oraz mapowanie przestrzeni 3D sali operacyjnej.
Dr Proniewska realizowała prace badawcze w ramach stażu naukowego w Centrum Chorób Serca Thoraxcenter, Erasmus MC, Rotterdam, Holandia, kontynuowała swoje badania naukowe w ramach stażu w amerykańskim Centrum badań sercowo-naczyniowych Cardiovascular Research Foundation w Nowym Jorku.
Absolwentka programu Top500 Innovators – University of Cambridge, University of Oxford w Wielkiej Brytanie w zakresie współpracy z gospodarką, zarządzania badaniami naukowymi oraz komercjalizacji ich wyników, program realizowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Forum Inteligentnego Rozwoju jest znakomitym balansem pomiędzy nauką , a biznesem. Takie kongresy jak FIR są potrzebne z prostej przyczyny: całość biznesowo-naukowego zaufania jest oparta na ludzkich relacjach. Forum daje szansę na dialog i poznanie swoich możliwości oraz ograniczeń. Niezwykle ważne są rozmowy w kuluarach, uczestnictwo w panelach, dzięki którym budujemy przeświadczenie, że fundamentem są ludzie. Świat biznesu i nauki jest zupełnie inny, ale podczas Forum Inteligentnego Rozwoju łączy ich dialog i wspólne odnajdywanie kompromisów i pomysłów na lepsze jutro
Kluczową rolę w procesie kreowania i wdrażania innowacji odgrywa synergia nauki, biznesu i samorządu. Forum Inteligentnego Rozwoju to wyjątkowe miejsce inicjujące i wspierające prace na styku tych trzech obszarów. Liczne sesje panelowe, prezentacje przedstawicieli środowiska naukowego, biznesowego i instytucji publicznych oraz rozmowy b2b stanowią doskonałą przestrzeń do wymiany doświadczeń i nawiązywania nowych kontaktów biznesowych.
Forum Inteligentnego Rozwoju to znakomita inicjatywa. Łączy świat nauki, biznesu, samorządów. Duża liczba debat pozwala poznać szerokie spektrum poglądów na innowacje, na inteligentne podejście do naszej przyszłości. Unikatowa formuła, możliwość swobodnych dyskusji podnosi wartość Forum. Także miejsce - Uniejów - w którym od czasu zainwestowania w geotermię zmieniło się bardzo wiele, jest przykładem jako otwartość umysłu i odwaga mogą zmieniać rzeczywistość. Organizatorzy - Centrum Inteligentnego Rozwoju, Eurokreator i Uniejów robią to sprawnie i efektywnie. Tu naprawdę warto być!
Uczestnictwo w Forum Inteligentnego Rozwoju pozwoliło na spotkanie wielu osobistości ze świata nauki i biznesu. Wspólne rozmowy oraz uzyskanie nagrody stanowiły motywację do dalszej pracy naukowej. Forum dostarczyło informacji o tym, jak efektywnie współpracować z biznesem oraz budować skuteczne zespoły. Nam jako naukowcom umożliwiło bardziej wdrożeniowe spojrzenia na prace badawcze.
Jestem przekonana, że przyznawanie Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju przyczyni się w istotnym stopniu do podniesienia świadomości wielu środowisk naukowych, biznesowych i samorządowych w obszarze inteligentnych specjalizacji oraz komercjalizacji dokonań naukowo-technicznych. Inicjatywa ta niewątpliwie służy podkreśleniu kluczowej roli nowatorskich rozwiązań w życiu gospodarczym i społecznym.
Forum to kilkanaście konferencji, kilkudziesięciu prelegentów i wymiana opinii, doświadczeń fachowców ze świata biznesu, nauki i samorządu oraz instytucji rządowych. Chcemy aby współpraca na tych trzech płaszczyznach była jak najlepsza i myślę, że nasze forum znacznie się do tego przyczyni. Nie zabraknie paneli poświęconych innowacyjnej gospodarce i inteligentnemu rozwojowi, a także najważniejszym wyzwaniom stojącym przed polską gospodarką.
To prestiżowe wydarzenie będzie doskonałą okazją do prezentacji wspólnych osiągnięć uczelni, biznesu i samorządu terytorialnego. Łącząc nasze wysiłki i wspierając transfer technologii razem wspomagamy rozwój polskiej gospodarki opartej o wiedzę, nowoczesne technologie i innowacyjność.
Wydarzenie to stwarza szansę na wymianę poglądów i doświadczeń różnorodnych środowisk oraz promocję dokonań naukowców i badaczy, innowacyjnych polskich firm, a także przedstawienie oferty terenów inwestycyjnych samorządów. Wyrażam nadzieję, że podjęte na Forum dyskusje przyniosą konkretne rezultaty i zainspirują zarówno świat nauki, przedsiębiorców, jak również decydentów do wprowadzania korzystnych zmian wpływających na budowanie przewagi konkurencyjnej kraju w oparciu o wiedzę oraz innowacyjne rozwiązania.
Serdecznie pozdrawiam wszystkich uczestników Forum Inteligentnego Rozwoju. Składam wyrazy uznania organizatorom konferencji, która służy konsolidowaniu polskiego potencjału. Państwa obrady, skupiające przedsiębiorców, naukowców i samorządowców, są bardzo cennym przedsięwzięciem. Pozwalają na wymianę doświadczeń i koncepcji, a przede wszystkim przyczyniają się do stworzenia efektu synergii we współpracy tych ważnych środowisk. Liczę, że również na tym Forum zawiąże się wiele ciekawych pomysłów i zostanie zainicjowanych wiele wartościowych projektów, służących polskiej innowacyjności i rozwojowi
Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju przyznawana jest od 2016 r. naukowcom, inwestorom i organizacjom, których działalność wpływa na zrównoważony rozwój gospodarki i społeczeństwa. Jest to, moim zdaniem, bardzo cenna inicjatywa, w której doceniana jest innowacyjność w różnych dziedzinach życia. Jest to również ogromne wyróżnienie i nobilitacja dla naukowców i organizacji, których praca, często po raz pierwszy, jest zauważona i nagrodzona, co mobilizuje do dalszej intensywnej pracy. Ogromną wartością Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju jest popularyzacja i promocja aktualnych kierunków i wyników badań, co ma wyjątkowo duże znaczenie w czasach braku komunikacji między środowiskami naukowymi, sferą biznesu i społeczeństwem.
Forum Inteligentnego Rozwoju jest niezwykle cennym wydarzeniem. Dzięki Polskiej Nagrodzie Inteligentnego Rozwoju możemy dotrzeć do szerszego grona odbiorców z wynikami naszych badań. Forum Inteligentnego Rozwoju jest niezwykle istotnym wydarzeniem dla nauki ale także dla biznesu.