26-29 września 2021
„Każda edycja Forum Inteligentnego Rozwoju jest znakomitym balansem pomiędzy nauką , a biznesem. Takie kongresy jak FIR są potrzebne z prostej przyczyny… całość biznesowo-naukowego zaufania jest oparta na ludzkich relacjach. Forum daje szansę na dialog i poznanie swoich możliwości oraz ograniczeń. Niezwykle ważne są rozmowy w kuluarach, uczestnictwo w panelach dzięki którym budujemy przeświadczenie, że fundamentem są ludzie. Świat biznesu i nauki jest zupełnie inny, ale podczas Forum Inteligentnego Rozwoju łączy ich dialog i wspólne odnajdywanie kompromisów i pomysłów na lepsze jutro”
Pobierz Agendę PDF
Przedstawiamy Partnera Strategicznego Forum Inteligentnego Rozwoju – Województwo Kujawsko-Pomorskie.
Sekretarz Stanu, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Nadzoruje tematykę wdrażania funduszy unijnych na innowacje (Program Inteligentny Rozwój) oraz kapitał ludzki (Program Wiedza Edukacja Rozwój). Do jej obowiązków należy także koordynacja przygotowania nowego okresu programowania na lata 2021-2027 oraz nadzór nad programem Dostępność Plus (była współautorką ustawy o dostępności). Pełni również funkcję Pełnomocnika Rządu do spraw przygotowania Światowego Forum Miejskiego w Katowicach w 2022 r. Od 15 listopada 2019 r. do 6 października 2020 r. pełniła funkcję ministra funduszy i polityki regionalnej.
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Prof. Buszewski był stypendystą Fundacji Alexandra Humboldta i przebywał na stażu na Uniwersytecie w Tübingen (Niemcy) oraz profesorem wizytującym na kilku uniwersytetach w: USA, Japonii, UK, Republice Południowej Afryki, Holandii, Austrii, Chinach, na Tajwanie jak również na wielu innych uniwersytetach w Europie. Jest autorem lub współautorem 15 książek, licznych patentów i ponad 600 artykułów naukowych. Jest członkiem rad wydawniczych 26 krajowych i zagranicznych czasopism naukowych z zakresu chemii analitycznej oraz fizykochemii powierzchni i technik separacyjnych. Należy do grona najczęściej cytowanych chemików w Polsce (ponad 12 000 cytowań) (h = 51). Profesor Buszewski był prezesem Polskiego Towarzystwa Chemicznego (PTChem) (2010-2016) oraz European Society for Separation Science (EuSSS). Obecnie jest prezesem Central European Group for Separation Sciences (CEGSS), przewodniczącym Komitetu Chemii Analitycznej PAN oraz członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk. Prof. B. Buszewski był laureatem licznych nagród i wyróżnień zarówno krajowych jak i zagranicznych organizacji i promotorem 35 doktorantów, z których 17 uzyskało stopień doktora habilitowanego. W październiku 2007 został wyróżniony przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej w ramach programu Mistrz (tzw. subsydium profesorskie). Otrzymał również Nagrodę Naukową Premiera RP w roku 2009. W roku 2011 wyróżniony nagrodą Złote Karety 2010 dziennika „Nowości” oraz Złotą Odznaką Naczelnej Organizacji Technicznej. W 2013 roku został pełnomocnikiem Marszałka Woj. Kujawsko-Pomorskiego ds. rozwoju nauki, badań i wdrożeń oraz innowacyjności zarządu województwa kujawsko-pomorskiego w ramach Kujawsko-Pomorskiej Agencji Innowacyjności. Ponadto, w roku 2011 został uhonorowany tytułem Profesora Honorowego Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu W 2013 roku otrzymał tytuł doctora honoris causa Uniwersytetu Św. Cyryla i Metodego w Trnavie (Słowacja), w 2018 Wojskowej Akademii Technicznej im. J. Dąbrowskiego w Warszawie oraz Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, natomiast w 2019 r. Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2013 i 2020 r.). W 2014 roku otrzymał Nagrodę Naukowa im. M. Skłodowskiej-Curie Polskiej Akademii Nauk. W 2015 otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Polonia Restituta, oraz brązowy Medal Janusza Sokołowskiego De Chemia Gedanensi Bene Meritum, natomiast w 2017 r. Medal Societas Humboldtiana Polonorum, Medal Societatea De Chimie in Republica Moldov oraz honorowy Medal University of Pardubice.
Główne zainteresowania naukowe: analiza środowiskowa i biomedyczna, chromatografia i techniki pokrewne (HPLC, SPE, GC, CZE, adsorpcja, przygotowanie próbek), spektroskopia, utylizacja odpadów i ścieków, chemometria.
Notatka o projekcie
Głównym przedmiotem badań w projekcie pt: „Zaawansowane biokompozyty dla gospodarki jutra BIOG-NET” będzie zastosowanie mikroorganizmów do poszukiwania nowatorskich rozwiązań w nowoczesnych technologiach, zwłaszcza w projektowaniu i wytwarzaniu nowych, mieszanych nanokompozytowych, porowatych materiałów (typu metal-białko). Uzyskane wyniki przeprowadzonych badań pozwolą na zrozumienie mechanizmów i procesów biologicznej syntezy materii nieorganicznej przez wybrane mikroorganizmy oraz dalszego rozwoju nowych sposobów biosyntezy nanokompozytowych materiałów w przyjaznych dla środowiska warunkach.
Projekt pt: ,,Rośliny uprawne oraz produkty naturalne jako źródła substancji biologicznie aktywnych przeznaczonych do produkcji preparatów kosmetycznych, farmaceutycznych i suplementów diety (akronim: PLANTARUM)” dotyczy w głównej mierze trzech strategicznych obszarów problemowych: 1) pozyskania substancji biologicznie aktywnych z rodzimych roślin uprawnych z przeznaczeniem do produkcji żywności i suplementów diet oraz
2) nowej generacji preparatów kosmetycznych, farmaceutycznych i chemii gospodarczej na bazie pozyskanych z roślin surowców biologicznie aktywnych
3) zagospodarowanie odpadów surowców roślinnych w bioenergetyce i przemyśle paszowym.
Dyrektor, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
Absolwent Wydziału Automatyki i Informatyki Politechniki Śląskiej, Doktor Nauk Ekonomicznych w Dyscyplinie Nauki o Zarządzaniu Uniwersytetu Szczecińskiego.
Manager z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu przedsiębiorstwami oraz dużymi projektami w branży telekomunikacyjnej. Ekspert w dziedzinie nowoczesnych technologii i zarządzania. Autor szeregu publikacji naukowych z zakresu strategii rozwoju, zarządzania przedsiębiorstwami oraz kształtowania wartości przedsiębiorstw.
Karierę zawodową rozpoczął w sektorze biznesowym w WSK „PZL-Mielec” S.A., gdzie doprowadził do wyodrębnienia z jej struktur telekomunikacyjnej działalności operatorskiej oraz utworzenia spółki Przedsiębiorstwa Telekomunikacyjnego „Centrala” Sp. z o.o. (późniejsza: Multimedia Polska S.A. – Mielec Sp. z o.o.). Negocjator kształtów umów w zakresie sprzedaży, aktywizacji i łączenia spółek. Manager z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu przedsiębiorstwami oraz dużymi projektami w branży telekomunikacyjnej (Multimedia Polska S.A., Nordisk Polska Sp. z o.o., EXATEL S.A.) i fotowoltaicznej (Mielec PV S.A.). Ekspert w zakresie oceny projektów związanych z budową regionalnych sieci szerokopasmowych oraz sieci ostatniej mili. Dyrektor Generalny największego w Europie projektu budowy regionalnej sieci szerokopasmowej (Internet dla Mazowsza).
W latach 2016-2018 Dyrektor Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK), gdzie współtworzył i kierował m.in. projektami utworzenia Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa, Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, połączenia NASK z Instytutem Maszyn Matematycznych. Pod jego kierownictwem NASK zyskał status Państwowego Instytutu Badawczego, a w Instytucie zaczął na mocy ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa działać CSIRT poziomu krajowego.
W listopadzie 2018 roku został powołany do Rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w której pełnił funkcję Przewodniczącego Komisji ds. Finansów.
Od 30 lipca 2019 r. Dyrektor NCBR.
Prezes, PGO S.A.
Ukończył studia magisterskie na wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz Podyplomowe Studia Menedżerskie na WSB w Poznaniu.
W latach 2005-2012 związany z Timken Polska Sp. z o.o., gdzie realizował projekty i zarządzał zespołami w obszarach lean management, six sigma, jakości oraz produkcji. W 2012 roku ropoczął współpracę z Grupą TDJ obejmując funkcję Dyrektora Produkcji w Kuźni "Glinik" Sp. z o. o. W kolejnych latach pełnił kolejno rolę Wiceprezesa i Prezesa Zarządu tej spółki. Obecnie sprawuje funkcję Prezesa Zarządu Grupy PGO S.A. oraz Prezesa Zarządu Odlewni Żeliwa "Śrem" Sp. z o. o.
Prezes Zarządu, Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
Prezes Zarządu Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Europa Kujaw i Pomorza, absolwent studiów z filologii angielskiej, administracji i prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, a także studiów podyplomowych w Centrum Studiów Europejskich im. Jeana Monneta. W latach 1999–2005 kierował biurem współpracy i integracji w Urzędzie Miejskim w Toruniu, następnie był w tym urzędzie wiceszefem wydziału rozwoju i projektów europejskich. Pełnił funkcję przedstawiciela województwa zachodniopomorskiego przy Unii Europejskiej. W unijnej perspektywie finansowej 2007 – 2013 koordynował pracę Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Kujawsko – Pomorskiego. Od 2006-2014 roku pełnił funkcję dyrektora Departamentu Polityki Regionalnej w toruńskim Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Następnie stanął na czele Departamentu Rozwoju Gospodarczego i Współpracy Międzynarodowej UMWK-P. Od czerwca 2016 roku współpracuje z Komisją Europejską jako ekspert funkcjonującego w Brukseli Panelu Interesariuszy Biogospodarki.
Prezydent Zabrza
W 2015 roku wybrana na stanowisko przewodniczącej Zarządu Górnośląskiego Związku Metropolitalnego. Uczestniczyła w pracach nad utworzeniem Górnośląsko-Zaglębiowskiej Metropolii.
Z wykształcenia matematyk. Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Na Politechnice Śląskiej ukończyła studia podyplomowe z zakresu zarządzania oraz informatyki. Stopień doktora politologii uzyskała na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Decyzją Senatu Uniwersytetu Ekonomicznego w 2013 roku została członkiem Konwentu UE w Katowicach.
Autorka prac z zakresu: zarządzania komunikacją zewnętrzną i wewnętrzną jednostki samorządu terytorialnego oraz zastosowania rozwiązań informatycznych w procesie komunikacji społecznej jednostki samorządu terytorialnego.
Wcześniej dr Małgorzata Mańka-Szulik zainicjowała utworzenie pierwszej w Polsce samorządowej szkoły artystycznej: Liceum Sztuk Plastycznych w Zabrzu.
Dyrektor, Rail-Mil Computers Sp. z o.o. Sp.k.
Ponad 10 lat doświadczenia z Rail-Mil w zakresie projektowania, testowania oraz wdrożeń systemów sterowania ruchem pociągów w Metrze Warszawskim i kolejnictwie.
W roku 2017 na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej uzyskał stopień doktora nauk technicznych w dyscyplinie Inżynieria Lądowa i Transport.
Zainteresowania: automatyczne prowadzenie pociągów z wykorzystaniem ciągłej transmisji w relacji tor/pojazd, ergonomiczne aspekty oddziaływania zobrazowania monitorowego na operatorów systemów sterowania ruchem pociągów, aglomeracyjny transport szynowy.
Dyrektor Operacyjny, EXEA Sp. z o.o.
Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w zarządzaniu w branży technologicznej. Od ponad 5 lat związany z centrum przetwarzania danych Exea Data Center, gdzie odpowiada za zarządzanie i budowanie silnej pozycji spółki na polskim rynku dostawców usług cloud computing i data center. Jako dyrektor inkubatora Smart Space koordynował powstanie i rozwój toruńskiego środowiska startupów technologicznych. Organizator licznych konferencji z cyklu TEDx, Startup Weekend, a także innych wydarzeń z pograniczna biznesu i innowacji. Za główny cel stawia sobie wspieranie polskich firm w procesie cyfrowej transformacji i budowanie ich przewagi konkurencyjnej w oparciu o wdrażane technologie.
Prodziekan ds. Współpracy i Rozwoju Wydziału Organizacji i Zarządzania, Politechnika Śląska
Profesor Politechniki Śląskiej, doktor habilitowany nauk humanistycznych, Doctor Honoris Causa of Academy of State Penitentiary Service in Ukraine, Prodziekan ds. Kształcenia Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej, Kierownik Katedry Stosowanych Nauk Społecznych.
Rozwija działalność naukową w kraju i zagranicą.
Pozyskuje i kieruje projektami z EFS, NCBR i NAWA, m.in.:
Za swoja działalność naukową i organizacyjną otrzymała liczne nagrody:
Oprócz funkcji uczelnianych udziela się także jako:
Zainteresowania naukowe:
zrównoważony rozwój, etyka normatywna i etyka stosowana, sztuczna inteligencja, technologie kognitywne, Technology Assessment, Przemysł 4.0 i społeczeństwo 4.0, filozofia techniki, zarządzanie zasobami ludzkimi, zarządzanie środowiskiem
Dyrektor zarządzający, Goodvalley Polska
Z Goodvalley związany jest od 1994 roku, współtworzył fundamenty przedsiębiorstwa od początku jego działalności. Ukończył filologię skandynawską na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, jak również studia z zakresu Organizacji i Zarządzania współorganizowane przez Akademię im. Leona Koźmińskiego w Warszawie oraz Politechnikę Koszalińską. Jest ekspertem w dziedzinach zarządzania strategicznego, polityki oraz prawa w obszarze rolnictwa, a także kwestii związanych z energią odnawialną i neutralnością klimatyczną. Swoją wiedzę i doświadczenie wykorzystuje również pełniąc funkcję wiceprezesa Krajowego Związku Pracodawców-Producentów Trzody Chlewnej Polpig oraz funkcję członka zarządu Krajowej Federacji Związków Pracodawców, Dzierżawców i Właścicieli Rolnych. Jest członkiem Pomorskiej Rady Rolniczej przy Marszałku Wojew. Pomorskiego oraz członkiem Rady Społecznej przy OT KOWR Pruszczu Gd. Członek Towarzystwa Ekonomistów Polskich w Warszawie.
Prezes Zarządu, FANUC Polska Sp. z o.o.
Absolwent automatyki i robotyki na Politechnice Gdańskiej. Z polskim oddziałem FANUC związany od stycznia 2009 roku. Początkowo zatrudniony jako inżynier serwisu robotów, w 2010 r. awansował na szefa serwisu robotów, by w 2012 r. stać się doradcą klientów w zakresie robotyzacji produkcji. Szeroka wiedza, pasja i zaangażowanie w pracę przyczyniły się do szybkiego awansu na stanowisko dyrektora odpowiedzialnego za koordynowanie sprzedaży wszystkich produktów spółki na rynku krajowym, a w kwietniu 2015r. zaowocowały nominacją na stanowisko prezesa zarządu spółki FANUC Polska. Za główny cel swoich działań uważa aktywne wspieranie polskich producentów w poprawie konkurencyjności rynkowej poprzez zapewnianie im niezawodnych technologii produkcyjnych wraz ze wsparciem polskich inżynierów.
Dyrektor Zarządzający, Bydgoski Klaster Przemysłowy
Na co dzień związany z branżą narzędziowo-przetwórczą. Odpowiedzialny za wdrażanie projektów z obszaru promocji, współpracy międzynarodowej, edukacji oraz badawczo-rozwojowych, w tym Przemysłu 4.0 oraz Gospodarki Obiegu Zamkniętego.
Przygotował oraz zrealizował wiele projektów regionalnych, krajowych i międzynarodowych dofinansowanych z programów UE (m.in. POIR, EUREKA, COSME, H2020). Posiada doświadczenie w obszarze rozwoju innowacyjności, przedsiębiorczości oraz komercjalizacji. Członek rad nadzorczych oraz Rady Inwestycyjnej na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy oraz Spółki Celowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Ekspert w obszarze krajowych i regionalnych inteligentnych specjalizacji oraz oceny projektów z zakresu innowacyjności oraz komercjalizacji projektów.
Absolwent licznych szkoleń oraz studiów podyplomowych z zakresu zarządzania, finansów, marketingu i prawa gospodarczego, w tym Executive MBA.
Dyrektor, Biuro Analiz Sektora Food and Agri - Międzynarodowy Hub
Dyrektor Biura Analiz Sektora Food and Agri - Międzynarodowy Hub BNP Paribas Bank Polska S.A.
Absolwent bankowości na Wydziale Finansów Akademii Ekonomicznej w Krakowie oraz kulturoznawstwa międzynarodowego na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończył program studiów podyplomowych na Politechnice Warszawskiej oraz w IESE Business School w Barcelonie.
Na początku kariery zawodowej związany z branżą finansową (Fortis Bank w Polsce oraz State Street i Northern Trust w Irlandii). Następnie pracował w branży doradczej (McKinsey&Company, Metropolitan Capital Solutions). Od roku 2011 zatrudniony w obszarze strategii PKN ORLEN, z czego w latach 2014-2018 jako Dyrektor ds. Strategii i M&A w Unipetrol w Czechach. Od roku 2019 związany z Grupą BNP Paribas.
Dyrektor ds. Transformacji Biznesowej, Grupa LUX MED
Odpowiada za plany cyfrowej transformacji, rozwoju systemów i kontakty ze światem zewnętrznym w obszarze innowacji.
Reprezentuje Grupę LUX MED w organizacjach koalicyjnych w obszarze sektora zdrowotnego (Pracodawcy Medycyny Prywatnej, HL7, TGR, PIIM, Pracodawcy RP i Rada ds. Interoperacyjności).
Wcześniej w roli CIO Grupy LUX MED odpowiadał za rozwój oprogramowania, utrzymanie systemów, bezpieczeństwo informacji oraz Biuro Projektów.
Z wykształcenia lekarz, absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, specjalista chorób wewnętrznych, w latach 1995-2000 pracował jako lekarz i nauczyciel akademicki w Katedrze i Klinice Chorób Wewnętrznych WUM.
Dyrektor Działu Wdrażania Technologii Cyberbezpieczeństwa, Exon Computer Systems
Informatyk, wdrożeniowiec, administrator oraz audytor systemów informatycznych z 25 letnim doświadczeniem w branży IT. W swojej karierze był również managerem dużych projektów informatycznych z zakresu eAdministracji, eZdrowia i eEdukacji realizowanych sektorze publicznym. Aktualnie specjalizuje się w projektowaniu i realizacji usług SOC oraz implementacji technologii wykorzystywanych w tym obszarze a w szczególności systemów SIEM i SOAR oraz kompleksowych rozwiązań w zakresie zabezpieczeń.
Prezes Zarządu, PayEye Sp z o.o.
Doświadczony manager i specjalista w zarządzaniu bankami i instytucjami finansowymi. Zaangażowany w sprawy rozwoju spółki Prezes i współwłaściciel firmy PayEye. Jego rozległa wiedza z zakresu budowania i skutecznego zarządzania wielokanałowymi sieciami dystrybucji oraz stoicyzm połączony z poczuciem humoru pozytywnie wpływają na Zespół i rozwój produktu, firmy. Swoją wiedzą i doświadczeniem chętnie dzieli się podczas ogólnopolskich i międzynarodowych konferencjach branży finansowej. Baterie energetyczne ładuje uprawiając triathlon i spędzając czas z rodziną.
Sam z branżą finansową związany jest od przeszło dwóch dekad. Zasiadał w zarządach m.in. Polskiego Towarzystwa Finansowego, PTF Banku, Santander Consumer Banku oraz Eurobanku. Słowem – doświadczenie imponujące. Do PayEye jako prezes, a następnie współwłaściciel spółki, dołączył zaraz po starcie. Jak sam przyznaje było w tym trochę przypadku, ale też i szczęścia.
Dyrektor ds. Organizacji Naukowej, Centrum Doskonałości NOMATEN MAB, Nardodowe Centrum Badań Jądrowych
Dyrektorka Centrum Przedsiębiorczości Akademickiej i Transferu Technologii, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (CPATT UMK)
Z przedsiębiorczością akademicką i transferem technologii związana od 2018 r. jako Dyrektorka Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości UMK, a następnie Centrum Przedsiębiorczości Akademickiej i Transferu Technologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka z zakresu zarządzania projektami i pozyskiwania dofinansowania w obszarze funduszy europejskich. Zaangażowana w rozwój europejskiego konsorcjum Młodych Uniwersytetów dla Przyszłości Europy YUFE oraz Inicjatywy Doskonałości – Uczelnia Badawcza UMK. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji UMK oraz Politechniki Wrocławskiej, doskonale łącząca wiedzę i doświadczenie zawodowe.
Prezes Zarządu Fundacji, Telemedyczna Grupa Robocza
Specjalizuje się w doradztwie prawnym dla firm farmaceutycznych, aptek oraz podmiotów wykonujących działalność leczniczą, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień informatyzacji służby zdrowia, w tym również przetwarzania danych medycznych. W zakresie prawa medycznego doradza w kwestiach związanych z systemem ochrony zdrowia, włączając w to finansowanie świadczeń zdrowotnych, tworzenie i restrukturyzację podmiotów leczniczych, telemedycynę oraz inne zagadnienia w zakresie innowacji. Jeden z inicjatorów oraz Prezes Zarządu Fundacji Telemedyczna Grupa Robocza, organizacji branżowej zrzeszającej czołowe podmioty związane z telemedycyną oraz e-zdrowiem. Na bieżąco współpracuje z czołowymi organizacjami, takimi jak Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, czy Naczelna Rada Lekarska. Ma również doświadczenie w międzynarodowych wystąpieniach: uczestniczył w 2019 roku w zjeździe Europejskiej Rady Mózgu jako ekspert Polskiej Rady Mózgu i prezentował raport dotyczący zmian systemowych w opiece nad pacjentami dotkniętymi chorobami mózgu.
Prezes Zarządu, InPhoTech
Naukowiec, przedsiębiorca i wizjoner. Współautor ponad 20 polskich i międzynarodowych zgłoszeń patentowych i 4 już przyznanych patentów, autor wielu publikacji naukowych, w tym ponad 150 z tzw. listy filadelfijskiej. Kierował i uczestniczył w kilkudziesięciu krajowych i międzynarodowych projektach badawczych i przemysłowych. Międzynarodowe doświadczenie w obszarze high-tech zaowocowało mianem eksperta (MNiSW, PARP, NCBiR) oraz recenzenta prestiżowych czasopism specjalistycznych (m.in. SPIE Optical Engineering, Optics Letters).
Tomasz Nasiłowski jest założycielem liczącej ponad 120 pracowników grupy InPhoTech i prezesem zarządu spółki InPhoTech, wdrażającej polskie rozwiązania i produkty oparte na technologiach światłowodowych. Jest cenionym ekspertem w obszarze procesów gospodarczych, komercjalizacji wiedzy i współpracy nauki z przemysłem. Aktywnie uczestniczy w polskich i zagranicznych konferencjach naukowych i kongresach gospodarczo-naukowych.
Wiceprezes Zarządu Pracodawcy Pomorza i Kujaw
Waldemar Książczak Wiceprezes Zarządu Pracodawcy Pomorza i Kujaw*
*Posiada kilkudziesięcioletnie doświadczenie w zarządzaniu spółkami (POLAM-NAKŁO S.A., FAMOR S.A., KHS KROSNO S.A.).*
*Wieloletni członek Zarządu Pracodawcy Pomorza i Kujaw Związek Pracodawców zaangażowany w procesy: dialogu społecznego, integracji środowiska
przedsiębiorców oraz rozwoju współpracy wyższych uczelni z regionalnymi firmami.*
Dyrektor Centrum Transferu Wiedzy i Technologii, Politechnika im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy
Dr inż. Mateusz Wirwicki Dyrektor Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Politechniki im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy jest jest absolwentem Wydziału Inżynierii Mechanicznej UTP. W 2016 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk technicznych w dyscyplinie budowa i eksploatacja maszyn. Przez ostatnie 13 lat aktywnie współpracował z przemysłem z grupy MŚP odnośnie badań oraz wdrażania innowacyjnych technologii i produktów.
Posiada bogate doświadczenie w obszarze ochrony własności intelektualnej. Kierował zespołem B+R, gdzie poprzez komercjalizację wyników badań stworzono innowacyjny produkt „Inteligentny inhalator suchego proszku z funkcjonalnością adaptacji do formulacji leku”, który zostanie zaprezentowany na polskim rynku konsumenckim.
Dr inż. Mateusz Wirwicki jest absolwentem programu TOP 500 Innovators – stażu realizowanego na Stanford Uniwersity California USA. Przez dwie kadencje pełnił funkcję Członka Zarządu Stowarzyszenia TOP500 Innovators. Posiada doświadczenie w projektowaniu produktów i usług skupionych na użytkowniku końcowym.
Prywatnie zakochany jest w żeglarstwie, turystyce górskiej oraz w motocyklu BMW R75/7 z 1976 roku.
Dział Wynalazczości i Administracji Projektami B+R
Od 15 lat związany z technologią instalacji ochrony środowiska. Z wykształcenia fizyk, obecnie doktorant w Instytucie Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk. Od 2009 zatrudniony w firmie RAFAKO S.A. w Dziale Badań i Rozwoju. W ramach swojej pracy zawodowej współpracował z szeregiem krajowych Jednostek Naukowych w zakresie opracowania oraz wdrażania nowych i usprawnieniu istniejących technologii w obszarze ochrony środowiska. W tym zakresie był zarówno członkiem zespołów projektowych jak i kierownikiem kilkunastu projektów badawczo rozwojowych. Między innymi, z ramienia Członka Konsorcjum, projektu DEECON (284745) realizowanego w oparciu o dofinansowanie w 7-mym Programie Ramowym EU oraz projektu ELAGLOM (PBS2/B4/9/2014) realizowanego w oparciu o dofinansowanie NCBiR. Od 2018 roku kierownik projektu HYBRYDA+ (POIR.04.01.04-00-0096/17).
Członek Zarządu PayEye
Jeden z autorów i współzałożyciel PayEye. Doświadczony manager, który przez większość swojego zawodowego życia był związany z wielkimi międzynarodowymi korporacjami. Jego wizjonerskie podejście oraz rozwój w strukturach największych światowych firm wzbogaciła go o doświadczenie, które owocuje dzisiaj przy budowaniu PayEye. Inspirację czerpie od największych i nigdy się nie poddaje – wierzy, że w życiu można osiągnąć wszystko, to tylko kwestia determinacji i czasu.
Prezes, BIONIK SYSTEMS Sp. z o.o.
Mgr inż. elektronik absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej, dyplom Master of Business Administration Uniwersytetu Harwarda i Chicago.
Jako pracownik naukowo badawczy w Instytucie Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej Polskiej Akademii Nauk, brał udział w budowie polskiego sztucznego serca, autor projektu i konstrukcji wszczepialnego napędu lewej komory.
Udział w pracach Polskiego i Europejskiego Komitetu Standaryzacji w zakresie kart elektronicznych i kryptografii. Członek międzynarodowego zespołu ds. opracowania standardu międzynarodowego wieloaplikacyjnego dowodu osobistego tzw. European Citizen Card.
Twórca spektakularnych rozwiązań i wdrożeń z zakresu kart elektronicznych i systemów RFID w tym Śląskiej Karty Zdrowia, e-płatności, systemów płatniczych transportu miejskiego w Polsce i zagranicą.
Inicjator i współtwórca standardu polskiej elektronicznej legitymacji studenckiej zintegrowanej z e-biletem komunikacji miejskiej.
Konsultant krajowy i międzynarodowy dla projektów rządowych w zakresie identyfikacji elektronicznej, biometrii, podpisu elektronicznego i bezpieczeństwa. Współtwórca pierwszego polskiego paszportu biometrycznego.
Założyciel dwóch Start - upów, oferujących unikalne, alternatywne rozwiązania z zakresu ochrony tożsamości, materii nieożywionej oraz systemów „Track and Trace” w oparciu o inteligentny znacznik RFID z modułem bezpieczeństwa.
Drugi Zastępca Prezydenta Kielc
Agata Wojda - urodzona w 1981 roku, politolożka, absolwentka podyplomowych studiów z zakresu public relations. Przez 8 lat pełniła funkcję rzeczniczki prasowej wojewody świętokrzyskiego, była odpowiedzialna za politykę informacyjną i kampanie społeczne urzędu. Przez ponad 10 lat była kielecką radna, w samorządzie pełniła funkcje przewodniczącej komisji ładu przestrzennego, gospodarki komunalnej i ochrony środowiska. Inicjatorka wielu projektów, m.in. programu zbierania „deszczówki”, 30-dniowych bezpłatnych biletów na komunikację publiczną dla honorowych dawców krwi, zaangażowana w tworzenie kieleckiego budżetu obywatelskiego. Miejska aktywistka, tworzy i współpracuje przy projektach społecznych integrujących mieszkańców.
Prezes Zarządu, DB Cargo Polska
Z wykształcenia ekonomista i inżynier transportu. Absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Od początku kariery związany z rynkiem kolejowych przewozów towarowych. Pracę zawodową rozpoczynał w 1994 roku w PTKiGK S.A. w Rybniku, gdzie odpowiadał między innymi za zarządzanie transportem kolejowym na bocznicach oraz zarządzanie taborem. Następnie skierował swoja karierę w stronę finansów, obejmując stanowisko dyrektora controllingu. W 2006 roku objął stanowisko dyrektora zarządzającego a rok później Prezesa Zarządu PTKiGK S.A. w Rybniku. Dwa lata później, po przekształceniach własnościowych spółki objął funkcję Członka Zarządu odpowiedzialnego za finanse w PCC Rail S.A., a następnie w DB Schenker Rail Polska.
W lipcu 2014 roku objął stanowisko Prezesa Zarządu DB Schenker Rail Polska, po zmianie nazwy w kwietniu 2016 roku DB Cargo Polska, jednego z największych operatorów logistyki kolejowej w kraju. W lutym 2019 roku, powołany został do Zarządu spółki DB Cargo AG w Niemczech, gdzie objął stanowisko Członek Zarządu ds. Produkcji. Pod jego zarządem spółka DB Cargo uzyskała lepszą punktualność w przewozach kolejowych oraz wdrożyła działania stabilizujące procesy produkcyjne. Z dniem 1 maja 2020 roku ponownie objął stanowisko Prezesa Zarządu DB Cargo Polska.
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Prof. dr hab. n. med. Ireneusz Majsterek; tytuł profesora nauk medycznych odebrał w 2013 r.
Kierownik MOLecoLAB, Centrum Badań Molekularnych Chorób Cywilizacyjnych, Kierownik Katedry Chemii i Biochemii Medycznej. Przewodniczący Komitetu Naukowego Łódzkiego Parku Naukowo-Technologicznego, Bionanopark. Członek Zespołu ds. Innowacji Technologicznych, Departament Innowacji Ministerstwa Zdrowia. Członek Senatu Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Rady Naukowej, Komisji ds. Własności Intelektualnych (KWiNT), Prezydium Granty UMed, UMED4Excellencei i wielu innych zespołów opiniujących. Ponadto, członek Rady Ekspertów m.in. Narodowego Centrum Nauki (NCN); Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), Polskiej Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP); Departamentu Programów Wsparcia Innowacji i Rozwoju, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR). Edytor i recenzent licznych, renomowanych czasopism z listy filadelfijskiej. Dorobek obejmuje ponad 400 publikacji naukowych, całkowity IF=452,342; Kierownik i/lub główny wykonawca ponad 30 projektów badawczych, w tym MNiSW, NCBR, NCN, NASA i NIH. Suma cytowani =3434 w bazie danych Scopus; Indeks H=30. Odbył liczne zagraniczne staże naukowe m. in. we Francji, w Belgii, Wielkiej Brytanii, a także USA. Ekspert międzynarodowy m.in. Institut National du Cancer, France (INCa); United States-Israel Binational Science Foundation (BSF); Expert Group, Chemical-Biological Radioactive-Nuclear-Defence EDSTAR-CBRN (EG01), European Defence Agency.
Prezes, Polska Agencja Kosmiczna
Został powołany na stanowisko prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej 18 lutego 2021 r. Jest profesorem nauk fizycznych. W latach 1986-1991 pracował na Wydziale Fizyki UW, współpracował z ośrodkami naukowymi DESY w Hamburgu i CERN w Genewie. W latach 1991-1998 w CERN uczestniczył w projektowaniu i budowie eksperymentu CMS przy Wielkim Zderzaczu Hadronów LHC, w szczególności w projektowaniu i testowaniu elektroniki odpornej na promieniowanie.
Od 1999 r. pracował w Instytucie Problemów Jądrowych, od 2006 jako dyrektor, wcześniej jako kierownik Laboratorium Aparatury Astrofizycznej. Był inicjatorem utworzenia Narodowego Centrum Badań Jądrowych w 2011 r. i jego dyrektorem do 2015 r. Utworzył w nim m.in. Zakład Astrofizyki Cząstek. Był współtwórcą i przewodniczącym Polskiej Sieci Astrofizyki Cząstek.
Reprezentował Polskę w komitetach programowych EURATOM, komitetach Nuclear Energy Agency OECD, Radzie Nadzorczej unijnego Joint Research Centre (od 2019 r.). W latach 2017-2018 był przewodniczącym Komitetu Polityki Naukowej.
W latach 2019-2020 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, gdzie nadzorował m.in. współpracę z Komisją Europejską i ESA.
Prezes Zarządu, Viessmann Sp. z o.o.
Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów MBA w Wyższej Szkole Handlu i Prawa Łazarskiego w Warszawie. Z firmą Viessmann związany od ponad 20 lat, czyli od początku swojej ścieżki zawodowej. W trakcie kariery zawodowej w Viessmann, miał krótką przerwę: w latach 2009-2010 w Funduszu Inwestycyjnym Mistral S.A pełnił funkcję Dyrektora Zarządzającego Projektami Biznesowymi, a następnie był prezesem zarządu firmy Giełda Wschodnia S.A. Wyrazem uznania dla kompetencji managerskich oraz dużego doświadczenia w branży grzewczej, było powołanie na stanowisko prezesa zarządu firmy Viessmann w 2011 roku.
Jego indywidualne osiągnięcia, efektywne zarządzanie, wieloletni wkład w rozwój firmy, intuicję biznesową oraz wspieranie istotnych dla rozwoju branży inicjatyw zostały trzykrotnie wyróżnione i nagrodzone tytułem Osobowość Branży (lata 2017 -2019).
Pytany o swój największy sukces, odpowiada, że jest to umiejętność budowania długotrwałych relacji z klientami, opartych na zaufaniu i szacunku. Prywatnie pasjonuje się nowinkami technologicznymi, zwłaszcza w zakresie motoryzacji. Wielki entuzjasta tenisa ziemnego oraz zimowych dyscyplin sportowych. Dumny ojciec dwóch synów.
Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im dr. Jana Biziela
Wykładowca w CM UMK w Bydgoszczy na Wydziale Nauk o Zdrowiu m.in. w obszarze zdrowia publicznego. Członek Polskiego Towarzystwa Promocji Jakości oraz Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych. Inicjatorka prowadzenia akcji profilaktycznych i realizacji programów profilaktycznych. Organizuje liczne akcje prospołeczne t.j. „Dzień Kobiet – Święto Przyszłych Mam”. W 2021 roku otrzymała Wyróżnienie Marszałka woj. Kuj-pom. w kategorii ochrona zdrowia, a w 2014 roku tytuł Lidera Ochrony Zdrowia.
Zastępca Prezesa Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej
Na stanowisko Zastępcy Prezesa powołany 27 stycznia 2020 roku. Doktor nauk społecznych, absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego (specjalizacja administracja publiczna). W latach 2016-2020 zastępca dyrektora Departamentu Promocji i Wspierania Innowacyjności w Urzędzie Patentowym RP, gdzie odpowiadał za realizację przedsięwzięć i projektów systemowych oraz opracowywanie materiałów mających na celu upowszechnianie wiedzy o własności intelektualnej. Autor kilkunastu publikacji z zakresu systemów politycznych (dotyczących m. in. funkcjonowania rządów mniejszościowych w III Rzeczypospolitej, instytucji weta ustawodawczego, dylematów wokół większości parlamentarnej, a także współautor tłumaczenia Konstytucji Kenii), jak również ochrony własności intelektualnej (zarządzanie IP, prawo autorskie w szkolnictwie wyższym, zagadnienia komercjalizacji i transferu technologii). Prowadził liczne szkolenia oraz zajęcia na studiach podyplomowych adresowane do różnych środowisk, w tym pracowników naukowych i przedsiębiorców, na temat ochrony i zarządzania dobrami niematerialnymi w organizacji. Od 2013 roku wykładowca w Instytucie Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Słuchacz kursu "Studium Wiedzy Biblijnej i Teologicznej” na Wydziale Teologicznym UKSW. Interesuje się duchowością i życiem św. Ignacego Loyoli.
Politechnika Krakowska
Absolwent Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej, na którym dynamicznie rozwija swoją karierę naukową uzyskując kolejno tytuł magistra, stopień doktora i doktora habilitowanego. Obecnie zajmuje stanowisko profesora uczelni. W swojej pracy naukowej skupia się na syntezie, modyfikacji i analizie biopolimerów, w szczególności chitozanu, z którego otrzymuje innowacyjne biomateriały do zastosowań w medycynie i farmacji. Jest Kierownikiem Projektu LIDER pt. „Osteochit3D - personalizowane bioaktywne skafoldy drukowane 3D do zaawansowanej regeneracji tkanki kostnej w stomatologii” (nr LIDER/42/0149/L-9/17/NCBR/2018) oraz Projektu SONATA. Ponadto realizował liczne projekty finansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Narodowe Centrum Nauki oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Współautor licznych publikacji naukowych w renomowanych czasopismach, patentów oraz zgłoszeń patentowych, których wyniki prezentował na wielu krajowych i międzynarodowych konferencjach. Za swoje osiągnięcia naukowo-badawcze otrzymał szereg prestiżowych nagród i wyróżnień w konkursach oraz na Międzynarodowych Targach Wynalazczości.
Uniwersytet Śląski
Mateusz Dulski jest zatrudniony na stanowisku profesora Uniwersytetu Śląskiego od 2109 roku na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych. Otrzymał stopień doktora nauk fizycznych w dyscyplinie nauki fizyczne. W trakcie dotychczasowej kariery naukowej otrzymał wiele nagród w tym Stypendium dla Wybitnych Młodych Naukowców w roku 2018. Kierował projektami naukowymi PRELUDIUM oraz SONATA, a także współuczestniczył w ogólnopolskich oraz międzynarodowym projekcie ERA-CAPS. Jest współautorem rozdziału w książce oraz ponad 90 artykułów, które zostały opublikowane w uznanych czasopismach naukowych znajdujących się na liście filadelfijskiej. Współuczestniczył w odkryciu 7 nowych minerałów. Jego zainteresowania badawcze związane są z analizą własności strukturalnych minerałów, substancji aktywnych farmakologicznie, oraz ostatnio pracuje nad połączeniem nanotechnologii oraz powszechnie wykorzystywanych biomateriałów w celu zintensyfikowania ich właściwości.
Senior Project Manager, Zespół Doradców Gospodarczych TOR Sp. z o.o.
Menedżer kierujący projektami dotyczącymi rozwoju strategicznego miast oraz transportu kołowego w Zespole Doradców Gospodarczych TOR. Absolwent kierunków Transport, Zarządzanie i Inżynieria Produkcji na Politechnice Wrocławskiej oraz Inżynierii Ruchu Drogowego na Politechnice Krakowskiej. Autor kilkudziesięciu dokumentów strategicznych i planistycznych dotyczących transportu zbiorowego, elektromobilności, mobilności i inteligentnych miast.
W swojej pracy dużą wagę przywiązuje do lobbowania na rzecz wprowadzania długoterminowych strategii i planów w jednostkach samorządu terytorialnego. W opracowaniach dotyczących mobilności podkreśla wagę dobrze przeprowadzonych badań i możliwości zbierania informacji w oparciu o wykorzystywanie nowych technologii (drony, telekomy, modele ruchu). Uważa, że Smart City to nie tylko pusta infrastruktura, ale przede wszystkim spójna wizja miasta oraz ludzie, którzy je tworzą.
Prezes Zarządu, CTT
Menadżer z ponad 20 letnim doświadczeniem, związana była z grupą kapitałową Boryszew, Alchemia, Hutmen i Unibax. Peniła funkcje m.in. dyrektora dywizji włókniny - odpowiedzialna za logistykę parku maszynowego oraz wprowadzenie produktu na rynek polski, Prezesa Zarządu spółki Susmed - przekształcając profil spółki, kanclerza Wyższej Szkoły Filologii Hebrajskiej. W ostatnich latach Prezes Zarządu, Dyrektor Zarządzający Boryszew ERG - wprowadzając z powodzeniem na rynek polski oraz Europy produkty z zakresu chemii lotniczej. Zasiadała w RN „Krezus S.A.”.
Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, kierunek „Zarządzanie i marketing”, od 2017 roku dr nauk humanistycznych.
Biznesowa optymistka łącząca naukę z biznesem, kreatywna, prywatnie wielbicielka dobrej książki.
Prezes Zarządu, PID Polska Sp. z o.o.
Magister zarządzania, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada ponad 15 letnie doświadczenie w zarządzaniu w branży detektorów rentgenowskich. Jako menedżer produktu posiada doświadczenie i kompetencje w zakresie procesu integracji przemysłowych rentgenowskich urządzeń kontrolnych. Pracując na stanowisku kierowniczym wypracował silną pozycję Spółki na rynku przemysłowych detektorów rentgenowskich na terenie zarówno Polski jak i Europy. Z sukcesem wdrożył w Spółce System Zarządzania Jakością. Zrealizował kilka projektów inwestycyjnych związanych z wdrażaniem nowych technologii. Duży nacisku w działalności zawodowej stawia na innowacyjność i wspólne prowadzenie prac badawczo rozwojowych wraz z krajowymi ośrodkami naukowymi. Od 2008 roku jest Prezesem Zarządu PID Polska gdzie jest odpowiedzialny za wzrost konkurencyjności Spółki, dążenie do zwiększania poziomu innowacyjności, a także za korzystne wyniki finansowe
Dyrektor, QUIB
Politechnika Warszawska
Dr inż. Rafał Kozera posiada wykształcenie wyższe o kierunku Inżynieria Materiałowa uzyskane na Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej. Za swoją rozprawę doktorską napisaną w języku angielskim został laureatem pierwszej nagrody w XVIII edycji konkursu Fiat Chrysler za najlepszą rozprawę doktorską.
W ostatnich 5 latach brał udział w 6 projektach, w tym trzech międzynarodowych finansowanych przez m.in. UE. Dr inż. Rafał Kozera jest autorem i współautorem 29 publikacji w krajowych i zagranicznych czasopismach w tym jest współautorem kilku rozdziałów książki. Odbył wiele staży naukowych w Niemczech, Hiszpanii, Kanadzie i Szwajcarii.
W ciągu ostatnich 5ciu lat wykonał 36 udokumentowanych ekspertyz i badań na zlecenie przemysłu w temacie m.in. badań materiałów polimerowych. Biegle posługuje się zaawansowanymi metodami przygotowywania i charakteryzacji materiałów kompozytowych o osnowie polimerowej oraz metalowej w różnej formie.
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Dr inż. Wioleta Chajęcka-Wierzchowska – adiunkt w Katedrze Mikrobiologii Przemysłowej i Żywności na Wydziale Nauki o Żywności, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Jej działalność naukowa koncentruje się na badaniu genetycznych podstaw antybiotykooporności i wirulencji w tym enterotoksyczności i zdolności do tworzenia biofilmu drobnoustrojów izolowanych z żywności. W kręgu zainteresowań badawczych znajdują się także alternatywne techniki wykrywania patogenów w żywności z zastosowaniem technik immunofluorescencyjnych i molekularnych jak oraz opartych na białkach fagowych.
Doświadczenie naukowe zdobywała m.in. w University of Barcelona; University of Thessaloniki; Complutense University of Madrid; Leipzig University, Institut Pasteur we Francji. W ramach współpracy z gospodarką odbyła dwa 3-miesięczne staże w przedsiębiorstwach, których wynikiem było wypracowanie propozycji innowacyjnych rozwiązań technologicznych zwiększających ich konkurencyjność. Autorka ponad 80 doniesień naukowych, wielokrotnie nagradzanych również na arenie międzynarodowej. Jako kierownik, współautor lub wykonawca brała udział w realizacji 9 grantów badawczych, m.in. przyznanych przez MNiSW, EFS, NCN. Stypendystka Federation of European Microbiological Societies (FEMS), Polskiego Towarzystwa Mikrobiologów oraz Europejskiego Funduszu Społecznego w projektach: DrINNO 2, Dr INNO 3, RIM WiM. Laureatka stypendium wyjazdowego przyznanego przez Society of Applied Microbiology & Federation of European Microbiologists, programu stażowego ProEdu i ministerialnego stypendium dla wybitnych młodych naukowców (2019). W 2018 roku powołana na członka Rady Młodych Naukowców VI kadencji - organu doradczego Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ponadto członkini Working Group Intergovernmental Task Force on Antimicrobial Resistance (TFAMR) przy FAO/WHO. Pani Doktor jest edytorem oraz członkinią zespołów redakcyjnych czasopism naukowych: Pathogens, Journal of Infections and Antibiotics oraz Annals of Microbiology and Immunology. Należy do Global Food Microbiology Teachers Network, a także międzynarodowych i krajowych towarzystw naukowych: American Society for Microbiology (ASM), Institute of Food Technologists, Polskiego Towarzystwa Genetycznego (PTG), Polskiego Towarzystwa Mikrobiologów (PTM), Polskiego Towarzystwa Technologów Żywności (PTTŻ). Ekspertka NCBR, pełnomocnik do spraw systemów zarządzania jakością.
Instytut Fizyki, Polska Akademia Nauk
Dr Remigiusz Worch pracuje w Instytucie Fizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. W latach 2008-2010 odbył staż podoktorski w grupie prof. Petry Schwille w Centrum Biotechnologicznym (Biotec) Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie jako stypendysta Fundacji Alexandra von Humboldta.
Jego zainteresowania dotyczą białek wirusów, w szczególności tzw. białek fuzyjnych. Wykorzystuje techniki biofizyki molekularnej, m. in. spektroskopię korelacji fluorescencji, która umożliwia badanie dyfuzji bio-cząsteczek oraz ich wzajemnych oddziaływań. W aktualnie prowadzonym projekcie planowane są badania z wykorzystaniem tzw. cząstek wirusopodobnych, które zbudowane są z otoczki lipidowej z wbudowanymi białkami fuzyjnymi. Obiekty takie, oprócz zastosowania w badaniach podstawowych, mają także potencjalne wykorzystanie jako szczepionki.
Dr Worch realizuje projekty NCN, FNP, Naukowej Fundacji Polpharmy. Jest laureatem konkursów FNP (stypendium Start, konkurs popularyzatorski Inter) oraz stypendystą MNiSW.
Uniwersytet Rolniczy im Hugona Kołłątaja w Krakowie
Absolwentka Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt, Uniwersytety Rolniczego w Krakowie (studia I, II i III) stopnia.
Otrzymane nagrody:
Wyróżnienie za wygłoszony referat w kat. Nauk Biologicznych (Kraków, 2014),
I nagroda za wygłoszony referat w kat. Produkcja Zwierzęca (Bydgoszcz, 2014),
II miejsce za wygłoszony referat w kat. Produkcja Zwierzęca (Bydgoszcz, 2015),
Nagroda Dziekana za innowacyjny temat badań, w kat. Produkcja Zwierzęca (Bydgoszcz, 2015)
Kierownik projektów badawczych:
„Zastosowanie sztucznych sieci neuronowych do wczesnego diagnozowania krów i obór zagrożonych ketozą” (NCB),
„PocketLAB – Innowacyjna metoda do wczesnego wykrywania subklinicznych stanów chorobowych bydła mlecznego”(NCBiR).
Uzyskała nominację do Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2020,
w kategorii: Naukowiec Przyszłości
Instytut Genetyki Człowieka, Polska Akademia Nauk
Prof. dr hab. n. med. Grzegorz Przybylski od 1990 r. pracuje w Instytucie Genetyki Człowieka Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. Odbył staże naukowe w: Freie Universität i Humboldt Universität w Berlinie, University of Pennsylvania w Filadelfii, USA, University of Louisville w USA, Universität Greifswald, Niemcy i Jinan University w Guangzhou, Chiny. Bada uszkodzenia genomu komórek krwiotwórczych i ich skutki na poziomie transkryptomu i proteomu. Celem badań jest poznanie przyczyn rozwoju nowotworów z komórek T, a następnie opracowanie skutecznych metod ich diagnostyki i leczenia. Na jego dorobek naukowy składa się 65 publikacji w czasopismach zagranicznych, takich jak J. Exp. Med., Blood i Leukemia, które były cytowane ponad 2 300 razy. Był kierownikiem 10 projektów KBN, MNiSzW i NCN, i wykonawcą 8 projektów zagranicznych. Obecnie kieruje projektem NCN dotyczącym funkcji genu TMEM244 i NCBiR na współpracę z Chinami, dotyczącym efektu terapeutycznego wyłączenia genu BCL11B.
Kierownik Projektu LIDER, Politechnika Krakowska
Absolwentka kierunku Biotechnologia na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej, obecnie doktorantka na kierunku Technologia Chemiczna, gdzie realizuje badania dotyczące innowacyjnych biomateriałów chitozanowych do zastosowań w medycynie i farmacji. Obecnie jest Kierownikiem Projektu LIDER pn. „BioHemPro - personalizowane bifunkcyjne matryce hybrydowe o indukowanych właściwościach bioaktywnych jako innowacyjne systemy hemostatyczne” nr LIDER/21/0120/L-10/18/NCBR/2019.
Jest najmłodszą kobietą, która do tej pory otrzymała ten prestiżowy grant.
Współautorka licznych publikacji naukowych w renomowanych czasopismach o sumarycznym Impact Factor IF=49. Jest współautorką patentów oraz zgłoszeń patentowych. Uczestniczyła w wielu konferencjach zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Efekty prowadzonych przez nią badań były nagradzane w wielu konkursach takich jak Lider Innowacji®, Innowacja jest kobietą, Student Wynalazca czy Młody Wynalazca. Otrzymała szereg medali i wyróżnień na międzynarodowych Targach Wynalazczości.
Laureatka prestiżowego stypendium START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla doktorantów za wybitne osiągnięcia naukowe. Kierownik projektów finansowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowego Centrum Nauki, a także Główny Wykonawca w wielu grantach badawczych.
Właściciel, Grupa Techniczna CODI
Inżynier elektronik, absolwent Politechniki Warszawskiej - Instytut Telekomunikacji w 1982 roku.
Po studiach 3 lata pracy w najbardziej profesjonalnym zespole konstrukcyjnym Unitra_Unima przy opracowywaniu aparatury pomiarowej - oscyloskopów szerokopasmowych. Założenie własnej firmy w 1985 roku specjalizującej się w projektowaniu i produkcji szeroko rozumianych urządzeń łączności wewnętrznej oraz kontroli dostępu. Posiada kilkanaście opatentowanych wynalazków. Firma Grupa Techniczna CODI wprowadziła jako pierwsza w czasie swojego działania wiele rozwiązań stosowanych obecnie jako standard. Firma w ostatnich latach wygrała 4 konkursy związane z dotacjami UE dzięki czemu wprowadza wiele nowych, innowacyjnych rozwiązań.
Politechnika Łódzka
Dr hab. inż Agnieszka Ruppert pracuje na stanowisku profesora Politechniki Łódzkiej na Wydziale Chemicznym. Po otrzymaniu tytułu doktora nadanego przez Politechnikę Łódzką, zatrudniona była w Uniwersytecie w Utrechcie w Holandii następnie w Instytucie Maxa-Plancka w Mulheim w Niemczech na stażach podoktorskich przez okres pięciu lat.
Po powrocie na Politechnikę Łódzką i uzyskaniu tytuł doktora habilitowanego, założyła grupę badawczą prowadząca badania dotyczące konwersji biomasy do biopaliw oraz nowych związków chemicznych wykorzystywanych w wielu branżach przemysłowych. Badania koncentrują się także wokół opracowania nowych katalizatorów i nanomateriałów stosowanych w wielu procesach związanych z ochroną środowiska. W badaniach swoich wykorzystuje wiele nowoczesnych technik badawczych umożliwiających zarówno charakterystykę nanomateriałów jak prowadzenie reakcji pod wysokim ciśnieniem w różnych atmosferach. Wyniki tych badań były wielokrotnie wyróżnione okładką w czasopismach o wysokim współczynniku oddziaływania (np. ChemSusChem 2019, Catal. Sci. Technol. 2018, 2020). Wiele projektów badawczych jest prowadzona we współpracy z ośrodkami w Polsce i za granicą, m.in. Shibaura Institute of Technology, Tokyo Japonia, Uniwersytet w Kalifornii, Los Angeles (UCLA), USA, Uniwersytet w Strasbourgu, Uniwersytet w Montpellier Francja.
Koordynator Zespołu ds. Krajowej Sieci EDIH, Platforma Przemysłu Przyszłości
Od roku 2020 związana z Platformą Przemysłu Przyszłości, gdzie pełni rolę Koordynatora ds. Krajowej Sieci Hubów Innowacji Cyfrowych. W latach 2017-2020 pracownik naukowy Sieci Badawczej Łukasiewicz - Instytutu Technologii Eksploatacji (do roku 2019 Państwowy Instytut Badawczy), gdzie realizowała lub kierowała projektami B+R w obszarach transformacji cyfrowej, foresightu i Futures Literacy oraz budowania kompetencji indywidualnych i organizacyjnych z wykorzystaniem metod studiów nad przyszłością. Współpracuje z renomowanymi ośrodkami badawczymi w Europie. Doktor nauk społecznych w dyscyplinie Ekonomia i Finanse. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W latach 2016-2017 współpracowała z Lord Ashcroft International Business School (Anglia Ruskin University), gdzie współtworzyła narzędzia edukacyjne i prowadziła zajęcia ze studentami w środowisku międzynarodowym. Autorka publikacji naukowych m.in w obszarze polityk regionalnych i foresightu. Propagatorka interdyscyplinarności w badaniach naukowych.
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
Profesor nauk technicznych związany z Uniwersytetem Jagiellońskim, inżynier specjalizującym się w sztucznej inteligencji (AI), oraz niezależny ekspert w obszarze AI (KnowAI.eu). Ukończył studia informatyczne w AGH i filozoficzne w UJ. Interesuje się tworzeniem systemów inteligentnych, modelowaniem wiedzy, analizą procesów i inteligentną eksploracją danych.
Jest współautorem ponad 200 publikacji naukowych i brał udział w realizacji kilkunastu projektów badawczych i B+R we współpracy z przemysłem. Jest laureatem Nagrody Naukowej Tygodnika POLITYKA i nagrody Komitetu Informatyki PAN za najlepszą monografię z informatyki. Jest członkiem założycielem Polskiego Stowarzyszenia Sztucznej Inteligencji. W roku 2020 utworzył Jagiellonian Human-Centered AI Lab (JAHCAI). Jego najnowsze prace dotyczą zastosowań AI w biznesie i przemyśle, informatyki afektywnej, systemów wnioskujących kontekstowo, związków AI z prawem, oraz objaśnialności systemów inteligentnych (XAI).
Akademia Górniczo-Hutnicza im. S. Staszica w Krakowie
Sieć Badawcza Łukasiewicz, PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii
Dr Jacek Marczak jest Liderem Zespołu Badawczego Materiałów Kompozytowych i Powłok w Sieci Badawczej Łukasiewicz – PORT Polskim Ośrodku Rozwoju Technologii we Wrocławiu. Kierowana przez niego grupa specjalizuje się w wytwarzaniu funkcjonalnych materiałów kompozytowych i powłok o właściwościach superhydrofobowych, samoczyszczących i antyoblodzeniowych.
Kierownik i główny wykonawca w projektach aplikacyjnych we współpracy z partnerami przemysłowymi oraz projektach naukowych z dziedziny chemii i inżynierii materiałowej w obszarze powłok polimerowych i materiałów kompozytowych.
Kierownik projektu w ramach programu LIDER IX (NCBR) dotyczącego wytwarzania powłok o właściwościach antyoblodzeniowych do zastosowania w lotnictwie i energetyce wiatrowej. Ekspert merytoryczny recenzujący projekty B+R (NCBR) oraz publikacje naukowe w znaczących międzynarodowych czasopismach. Autor szeregu publikacji istotnych dla rozwoju inżynierii materiałowej i chemii.
Politechnika Białostocka
Grupa SumoMasters z Koła Naukowego Robotyków Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej konstruuje autonomiczne roboty sumo od 2015 roku.
Zaczynała od koronnej kategorii MegaSumo (o wadze do 3kg), rozgrywanej na metalowym ringu. Zdobywając doświadczenie i modernizując kolejne konstrukcje robotów startowali w międzynarodowych zawodach w Rumunii, Chinach,
USA i oczywiście Japonii, gdzie w Tokio rokrocznie odbywają się zawody uznawane za nieformalne mistrzostwa świata.
W 2017 roku jako pierwsza drużyna z Polski wygrała te zawody. W późniejszym czasie zaczęły powstawać również konstrukcje w innych kategoriach jak: MiniSumo
(o wadze do 0,5kg) czy NanoSumo (o wadze do 25 g). Startując ze swoimi konstrukcjami są od wielu lat zawsze w czołówce najlepszych drużyn świata.
Od początku działalności drużyna Sumomasters realizuje granty ministerialne w ramach projektów Najlepsi z najlepszych! oraz konkursu Studenckie Koła Tworzą Innowacje.
Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
Dr inż. Katarzyna Bialik-Wąs, absolwentka Politechniki Krakowskiej (Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej 2009), gdzie w 2015 roku uzyskała tytuł doktora w dziedzinie nauk technicznych
w dyscyplinie technologia chemiczna. Ukończyła studia podyplomowe z zakresu materiałów biomedycznych na Akademii Górniczo-Hutniczej (Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki). Obecnie adiunkt badawczo-dydaktyczny w Instytucie Chemii i Technologii Organicznej Politechniki Krakowskiej. Dr inż. Katarzyna Bialik-Wąs prowadzi interdyscyplinarne badania w zakresie zaawansowanych biomateriałów stosowanych w medycynie, a zwłaszcza nowoczesnych opatrunków hydrożelowych modyfikowanych substancjami czynnymi pochodzenia naturalnego i syntetycznego. Ponadto, zajmuje się również tematyką biodegradowalnych nośników polimerowych, ich enkapsulacją i uwalnianiem
w symulowanych płynach ustrojowych przy wykorzystaniu metody statycznej i przepływowej USP4.
W 2018 r. została laureatką programu Lider Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i realizuje projekt pt. „Opracowanie metody otrzymywania bio-hybrydowych materiałów hydrożelowych inkorporowanych systemem nanonośnik-lek jako wielokompartmentowych opatrunków umożliwiających leczenie Psoriasis” (LIDER/41/0146/L-9/17/NCBR/2018). Efektem końcowym projektu jest opracowanie kompozycji bio-hybrydowych materiałów hydrożelowych inkorporowanych systemem nanonośnik-lek oraz wyznaczenie prototypu do dalszych badań specjalistycznych pod kątem leczenia łuszczycy. Zastosowanie takiego połączenia zapewni ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi i odpowiednie nawilżenie powierzchni skóry objętej łuszczycą, a podwójny system uwalniania umożliwi stopniowe dostarczenie substancji czynnej (nawet do 7 dni), co wydłuży efekt terapeutyczny i zmniejszy koszty terapii. Proponowane rozwiązanie pozwala na uzyskanie nowych materiałów o dużym potencjale wdrożeniowym (pierwsze zgłoszenie patentowe P. 432720) (strona internetowa: nanolekgel.pk.edu.pl) .
Dr inż. Katarzyna Bialik-Wąs jest współautorką 8 udzielonych patentów i 3 zgłoszeń patentowych. Brała udział w wielu projektach badawczych, m.in. kierowała projektami dotyczącymi selektywnej adsorpcji białek modelowych na powierzchni nośników polimerowych oraz kontrolowanych systemów uwalniania leków wykorzystujących mikro- i nanosfery polimerowe zawierające substancję czynną. Opracowane rozwiązania zespołów badawczych, których była członkiem, zdobyły ponad 30 medali i wyróżnień na krajowych i międzynarodowych wystawach wynalazków. Została laureatką pierwszej nagrody zespołowej w konkursie „Innowacja jest kobietą”. Jest współautorką 16 publikacji naukowych zamieszczonych w czasopismach z listy filadelfijskiej oraz ponad 50 artykułów w innych czasopismach, materiałach konferencyjnych i wydawnictwach monograficznych.
Politechnika Śląska
Profesor zwyczajny w Katedrze Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Liczne dłuższe pobyty na uniwersytetach za granicą, w tym na Brunel University London, Universität Erlangen-Nürnberg, Federal University of Rio de Janerio, University of Naples. Przez 11 lat był zastępcą dyrektora Instytutu Techniki Cieplnej ds. Edukacji. Promotor 11 zakończonych prac doktorskich. Otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia za osiągnięcia naukowe, w tym Nagrodę Ministra (NiSW) oraz Medal Komisji Edukacji Narodowej.
Menadżer lub główny badacz w 46 projektach krajowych i międzynarodowych. Autor/współautor ponad 125 prac w czasopismach naukowych i ponad 250 artykułów konferencyjnych. Współautor 36 książek i/lub rozdziałów w książkach. Guest editor 11 numerów specjalnych w międzynarodowych czasopismach naukowych. Recenzent bardzo wielu czasopism z listy Journal Citation Reports. Przewodniczący kilku międzynarodowych konferencji naukowych. Przedstawiciel Polski w EUROTHERM Committee.
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Dr hab. Anna Zawadzka Profesor UMK studia magisterskie ukończyła w 1996 na WFAiIS UMK w Toruniu, a doktorat obroniła w 2001. Habilitację uzyskała w 2019 roku na AGH w Krakowie.
Specjalizuje się w inżynierii materiałowej, w szczególności wytwarzaniu cienkich warstw i nanostruktur oraz badaniu ich właściwości w procesach interakcji z zewnętrznym promieniowaniem. Posiada bogate doświadczenie w wytwarzaniu struktur do zastosowań w mikro-, optoelektronice i fotowoltaice oraz diagnostyce nieliniowych efektów optycznych.
Opublikowała ponad 100 artykułów oraz monografię naukową. Jej indeks h wynosi 17. Była redaktorem 4 numerów specjalnych czasopism naukowych związanych z inżynierią materiałową. Wygłaszała referaty zaproszone na międzynarodowych konferencjach. Jest recenzentem w ponad 30 czasopismach.
Niedawno prestiżowy Uniwersytet Stanford zaliczył ją do znamienitego grona 2% najlepszych osobowości naukowych, które w 2019 roku wywarły największy wpływ na środowisko naukowe w swojej dziedzinie.
Politechnika Śląska
Prof. dr hab. inż. Sławomir Boncel ukończył studia na Wydziale Chemicznym Politechniki Śląskiej na kierunku technologia chemiczna (2004). W 2009 r. obronił z wyróżnieniem doktorat z chemii organicznej. W 2015 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego w dziedzinie chemii nanowęgla, a tytuł profesorski w 2021 r. 15-miesięczny staż podoktorski w University of Cambridge (Wlk. Brytania) finansowany przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Obecnie lider NanoCarbon Group i wykładowca swojej Alma Mater. Kierownik wielu interdyscyplinarnych projektów badawczych: TANGO (NCBR), KOLUMB, IMPULS (FNP), IUVENTUS PLUS (MNiSW), SONATA, 2´OPUS (NCN). Autor 80 publikacji w czasopismach z listy JCR (indeks Hirscha 19, >1300 cytowań). Zainteresowania naukowe – synteza, fizykochemia i zastosowania nanoalotropów węgla (nanorurki węglowe, grafen, kropki kwantowe): funkcjonalne nanokompozyty, powłoki elektroprzewodzące, kataliza, technologia stealth, systemy dostarczania leków oraz nanopłyny do wymiany ciepła.
Olesiński i Wspólnicy Spółka Komandytowa
Radca prawny, lider praktyki TMT/IP w Olesiński i Wspólnicy sp. k.
Specjalizuje się w doradztwie prawnym związanym z nowymi technologiami i ochroną marki. Doradza prawnie m.in. przy budowaniu strategii działań marketingowych oraz przy komercjalizowaniu start-upów i wdrażaniu nowych technologii.
Uzyskiwał ochronę marek w kilkudziesięciu jurysdykcjach, m.in. dla liderów technologicznych w branży e-commerce. Projektował umowy licencyjne i skutecznie ścigał naruszenia praw IP m.in. dla światowych liderów branży e-commerce i entertainment oraz prowadził audyty praw IP, między innymi w procesach due diligence start-upów technologicznych oraz w obszarze game-dev.
Rekomendowany w rankingu The Legal 500 w dziedzinach TMT oraz Data privacy and data protection. Autor książek dotyczących m.in. wdrażania RODO w IT, laureat nagrody Urzędu Patentowego RP za najlepszą pracę naukową na temat własności intelektualnej, redaktor bloga videogameslaw.pl.
Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki, Katedra Inżynierii Materiałowej
Profesor nauk inżynieryjno-technicznych, redaktor naczelny czasopisma „Inżynieria Materiałowa” wyd. SIGMA-NOT oraz członek “Assembly for the mission board on cancer”, przy Komisji Europejskiej, DG Research & Innovation.
Kierownik oraz wykonawca kilkunastu projektów badawczych, w tym finansowanych ze środków NCN, NCBR, MNiSzW, FNP. Jest autorem ponad 150 publikacji (w tym ponad 80 JCR), 15 przyznanych patentów, 12 opracowań dla przemysłu. Ekspert branżowy w MFiPR MCP, NCBR, NAWA, KE, PARP, BGK.
Odbyła liczne staże naukowe oraz przemysłowe, m.in. na UC Berkeley USA, University of Strathclyde, French National Institute for Nuclear Science and Technology oraz French Atomic Energy and Alternative Energies Commission CEA.
Jest członkiem licznych gremiów doradczych: Zespół odwoławczy (MEiN), Zespół ds. Doktoratów Wdrożeniowych (MEiN), Zespołu ds. ewaluacji ex-ante (NCBR), Grupy Roboczej ds. Regionalnej Strategii Innowacji (Małopolska) oraz Grupy Roboczej ds. Krajowych Inteligentnych Specjalizacji KIS 8. Wielofunkcyjne materiały i kompozyty o zaawansowanych właściwościach, w tym nanoprocesy i nanoprodukty.
Została wielokrotnie nagrodzona za działalność naukowo-badawczą i wynalazczą, m.in. Odznaczenie honorowe Prezesa Rady Ministrów „Za zasługi dla wynalazczości”, “Wynalazczyni 2017”, który przyznany jest w plebiscycie zorganizowanym przez Federację Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT (FSNT-NOT) oraz Urzędu Patentowego RP, wyróżnienie w 9. edycji konkursu o tytuł „Bizneswoman Roku” w ramach Sukcesu Pisanego Szminką w kategorii Nauka i biznes, Nagroda Prezesa Krajowej Izby Gospodarczej. Wynalazki, które powstały w ramach prac zespołu pod jej kierownictwem zostały docenione na forum międzynarodowym otrzymując szereg medali i wyróżnień na najwyższej rangi międzynarodowych targach i wystawach m.in. w Paryżu, Brukseli, Warszawie, Taipei, Kuala Lumpur, Seulu, Pradze, Moskwie, Norymberdze, Zagrzebiu i innych (łącznie otrzymała ponad 150 Medali, Nagród i Wyróżnień).
Instytut Chemii Fizycznej, Polska Akademia Nauk
Stopień naukowy doktora z wyróżnieniem (2007r) i doktora habilitowanego (2016 r) uzyskała w Instytucie Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk, gdzie pracuje po dziś dzień na stanowisku profesora Instytutu. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się na katalitycznych reakcjach uwodornienia o znaczeniu w przemyśle i ochronie środowiska. Jest współautorem ponad 50 prac w czasopismach z listy JCR, 80 wystąpień konferencyjnych oraz współautorem i edytorem książki dotyczącej reakcji uwodornienia na metalach przejściowych jako katalizatorach. Dotychczas brała udział w realizacji 10 projektów finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Rzeczypospolitej Polskiej oraz Fundację na rzecz Nauki Polskiej, w tym 4 w roli kierownika. Aktualnie realizuje projektu OPUS17 nr 2019/33/B/ST5/01271 Narodowego Centrum Nauki pt.” Nowe nanokatalizatory w procesach selektywnego uwodornienia w warunkach przepływowych w kierunku tworzenia półproduktów farmaceutycznych”.
Uniwersytet Warszawski
Pracownik Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2005 roku kierownik Centrum Metrologii Chemicznej przy Uniwersytecie Warszawskim., a od 2013 roku dyrektor Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Członek Komitetu Chemii Analitycznej PAN oraz przewodnicząca Zespołu Spektrometrii Atomowej KChA PAN, członek Polskiego Towarzystwa Chemicznego, członek zarządu Klubu Polskich Laboratoriów Badawczych POLLAB, członek zarządu międzynarodowej organizacji Eurolab. Od 2017 roku przewodnicząca Rady Metrologii przy Prezesie Głównego Urzędu Miar. Jest przewodniczącą Rady Programowej wydawnictwa MALAMUT.
Prof. E. Bulska posiada w swoim dorobku ponad 210 publikacji naukowych w czasopismach międzynarodowych, około 40 publikacji w czasopismach polskich, poza tym 4 rozdziały w monografiach w języku angielskim oraz 7 rozdziałów w monografiach polskich. Jest również autorką podręcznika „Metrologia Chemiczna”, wydanego przez wydawnictwo MALAMUT oraz powstałej na tej podstawie monografii „Metrology in Chemistry” (Springer, 2018 r.).
Jest laureatka wielu nagród, w tym nagrody im. Bunsena-Kirchhoffa przyznanej przez Niemieckie Towarzystwo Chemiczne za wybitne osiągnięcia w zakresie spektroskopii atomowej (2004 r.); nagrody Uniwersytetu Warszawskiego im W. Świętosławskiego za wybitne osiągnięcia naukowe w zakresie zastosowań chemii analitycznej (2006 r.); medalu im. Wiktora Kemuli przyznanego przez Polskie Towarzystwo Chemiczne, za wybitne osiągnięcia z zakresu chemii analitycznej (2012 r.).; tytułu IUPAC’2015 Distinguished Women in Chemistry, przyznanej przez organizację IUPAC (2015 r.); nagrody im. Jerzego Fijałkowskiego przyznanej przez Komitet Chemii Analitycznej PAN, za wybitne osiągnięcia w zakresie analitycznej spektrometrii atomowej i spektrometrii mas (2016 r.).
W latach 2005 i 2006 otrzymała nagrody „Excellence Award 2006” / „Excellence Award 2007”, przyznane przez Komitet Naukowy IRMM JRC EU. W 2009 r. uzyskała Złoty Medal za długoletnią służbę, w 2015 r. otrzymała Złoty Krzyż Zasługi, a w 2019 r. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. W 2015 r. uzyskała Dyplom Ministra Gospodarki za aktywne propagowanie idei i ducha przedsiębiorczości oraz zaangażowanie i wkład w rozwój polskiej gospodarki.
Prof. Ewa Bulska była stypendystką Towarzystwa Maxa Plancka (MPG), przebywała na stażu po-doktorskim w Instytucie Maxa Plancka w Dortmundzie (Niemcy); była również stypendystką Fundacji Aleksandra von Humboldta, realizowana staż na Politechnice w Darmstadt (Niemcy). Była również profesorem wizytującym na kilku uniwersytetach w Chinach, Japonii, Niemczech, Słowenii, Szwecji i USA.
Główne zainteresowania naukowe: badania w obszarze bionieorganicznej i biomedycznej analizy śladowej, ze szczególnym uwzględnieniem analityki środowiskowej, klinicznej, badań prozdrowotnych żywności oraz badań obiektów zabytkowych, w tym wykopaliskowych. Metabolizm substancji biologicznie aktywnych w organizmach żywych oraz badania proteomiczne (charakterystyka profilu białkowego) w odniesieniu do chorób neurodegeneracyjnych; badania obecności substancji psychoaktywnych i ich metabolitów w organizmie człowieka w kontekście badań antydopingowych. Opracowywanie nowych technologii wzbogacania żywności w substancje bioaktywne, w tym wytwarzanie żywności funkcjonalnej; badania biotransformacji oraz biotranslokacji związków organicznych transportujących biopierwiastki w tkankach i na poziomie komórkowym.
Notatka o projekcie “„Badanie frakcjonowania izotopowego jonów metali po ich wiązaniu z biomolekułami: zaawansowane zastosowanie wielodetektorowej spektrometrii mas z indukcyjnie sprzężoną plazmą”
Głównym przedmiotem badań w projekcie pt: „Badanie frakcjonowania izotopowego jonów metali po ich wiązaniu z biomolekułami: zaawansowane zastosowanie wielodetektorowej spektrometrii mas z indukcyjnie sprzężoną plazmą” to poszukiwanie subtelnych efektów zmian stosunków izotopowych (frakcjonowanie izotopowe) wybranych pierwiastków podczas ich oddziaływania z wybranymi bioligandami, wpływających na homeostazę tych pierwiastków, jak również w stanach chorobowych.
Ważnym aspektem projektu są badania substancji chemicznych, które zawierają te metale lub metaloidy, które występują w organizmach w bardzo niewielkich stężeniach, a jednocześnie pełnią znaczącą funkcję biologiczną. Biorąc pod uwagę to, że decydującą role w pobieraniu, metabolizowaniu i transporcie danej substancji na poziomie komórkowym odgrywają równowagi chemiczne, ważne jest stwierdzenie czy te procesy generują specyficzne preferencje w stosunku do lżejszych lub cięższych izotopów.
Profesor instytutu i Kierownik Pracowni Surowców Biogenicznych Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk (IGSMiE PAN).
Profesor instytutu i Kierownik Pracowni Surowców Biogenicznych Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk (IGSMiE PAN).
Zastępca Dyrektora Krakowskiej Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej (KISD) w IGSMiE PAN
Zastępczymi Przewodniczącego Akademii Młodych Uczonych PAN
Doktor nauk technicznych w dyscyplinie inżynieria środowiska (Politechnika Częstochowska). Doktor habilitowana nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka (Politechnika Śląska). Ekspert z zakresu odzysku wody i surowców ze ścieków i odpadów w licznych projektach międzynarodowych (H2020; Horyzont Europa; NAWA; Granty norweskie, Granty wyszehradzkie, Interreg; EIT RawMaterials i in.) w kontekście wdrażania gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) oraz Zielonego Ładu. Założycielka Pracowni Surowców Biogenicznych IGSMiE PAN. Brała udział w pracach nad przygotowaniem Mapy drogowej Transformacja w kierunku GOZ w Polsce. Stypendystka Stypendium Ministra dla wybitnych Młodych Naukowców, Fundacji Kościuszkowskiej, NAWA (stypendium Bekkera), UE. Laureatka wyróżnienia za działalność naukową na rzecz GOZ przez Springer Nature w kategorii „Woda”. Odznaczona Brązowym Krzyżem Prezydenta RP za działalność naukową. Członkini największej na świcie platformy fosforowej ESPP oraz Rady Naukowej IGSMiE PAN
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
Prof. dr hab. inż. Urszula Narkiewicz pracuje na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Jej zainteresowania naukowe obejmują technologię chemiczną nieorganiczną, nanotechnologię, fizykochemię powierzchni i katalizę. Opublikowała ponad 170 prac naukowych uwzględnionych w bazie Web of Science.
Obecnie kieruje dwoma projektami badawczymi: OPUS 17 „Właściwości kompozytów na bazie związków metali osadzonych na mikroporowatych materiałach węglowych otrzymanych poprzez zwęglanie żywic fenolowych” finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki oraz polsko-norweskim „Photocatalytic and photoelectrochemical carbon dioxide”reduction” finansowanym z Norway Grants via Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Jest recenzentem projektów badawczych UE, była też przedstawicielem RP w Interdyscyplinarnym Zespole Ekspertów do Oceny Projektów Programu NATO dla Pokoju i Bezpieczeństwa. Od 2015 jest członkiem Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk.
Instytut Metalurgii i Inżynierii Materiałowej im. A. Krupkowskiego Polskiej Akademii Nauk
Profesor Krzysztof Sztwiertnia jest zatrudniony na stanowisku profesora zwyczajnego w Instytucie Metalurgii i Inżynierii Materiałowej PAN w Krakowie.
Swoje doświadczenie zawodowe zdobywał między innymi podczas dziesięcioletniego zatrudnienia na Technicznych Uniwersytetach w Brunszwiku i Clausthal (Niemcy) oraz w Metzu (Francja). Jest autorem lub współautorem 126 publikacji w tym: 78 ujętych w Web of Science Core Collection, 3 książek oraz 2 rozdziałów. Realizował liczne projekty europejskie i krajowe, których celem był rozwój technik mikroskopii orientacji krystalograficznych w transmisyjnej i skaningowej mikroskopii elektronowej (co zaowocowało utworzeniem własnej firmy - crystorient.com). Ostatnio kierował projektami, które dotyczyły badań materiałów heksagonalnych w zastosowaniu na implanty medyczne w tym bioresorbowalne. Zaproponowany nowy system implantologiczny z czystego tytanu o specjalnie modyfikowanej mikrostrukturze dla stomatologii uzyskał platynowy medal (INTARG 2016).
Politechnika Warszawska
Dr Anna Łapińska uzyskała tytuł doktora w maju 2018 na podstawie pracy pt.: „Wytwarzanie i badania właściwości termicznych”. Jest autorką i współautorką 15 publikacji naukowych. Jest współautorką dwóch europejskich zgłoszeń patentowych: “Composite material for shielding electromagnetic radiation, raw material for additive manufaturing methods and a product comprising the composite material as well as a method of manufacturing the product”, oraz "Method of manufacturing flake graphene".
W 2019 roku została uhonorowana nagrodą zespołową I stopnia Rektora Politechniki Warszawskiej. Była uczestniczką wielu międzynarodowych konferencji naukowych podczas których prezentowała wyniki zarówno w postaci ustnych wystąpień jak i plakatów. Brała udział w wielu projektach naukowych w tym o zasięgu międzynarodowym (np. Charming, Graphene Flahship). Współpracowała z instytucjami przemysłowymi – była zatrudniona w startupie nanoEMI w ramach, którego przygotowywała materiał do walidacji przez firmę Eriksson. Uczestniczyła również w krótkich stażach zagranicznych w Norwegii, Rosji i Niemczech, ale także w krajowych jednostkach.
Uniwersytet Wrocławski
Prof. dr hab. Elżbieta Gumienna-Kontecka kieruje Zespołem Biologicznej Chemii Nieorganicznej na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół struktury i termodynamiki układów bionieorganicznych, m.in. dotyczących transportu i homeostazy jonów metali u mikroorganizmów. Projektuje też
i bada różnorodne związki koordynacyjne, np. w aspekcie ich zastosowań jako sondy molekularne.
Pani Profesor jest współautorką ponad 80 publikacji, wielu wykładów konferencyjnych, odbyła liczne staże naukowe na uniwersytetach w Europie i USA. Współpracuje z badaczami z ośrodków polskich i zagranicznych, kierowała projektami finansowanymi przez NCN czy Unię Europejską. W chwili obecnej jest koordynatorem projektu Research and Innovation Staff Exchange „CLATHROPROBES” w ramach programu Horyzont 2020. Za działalność naukową była wyróżniana nagrodami, m.in. Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego czy Rektora UWr.
Akademia Górniczo-Hutnicza im. S. Staszica w Krakowie
Dr inż. Marta Marczak-Grzesik pracuje jako adiunkt na Wydziale Energetyki i Paliw w Akademii Górniczo Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, w Katedrze Technologii Paliw.
Pełni funkcję kierownika projektu finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Lider X (tytuł projektu: „Prognozowanie dystrybucji Hg i As w procesie spalania węgli kamiennych i brunatnych w kotłach pyłowych i oczyszczania spalin z wykorzystaniem modeli regresyjnych i sieci neuronowych”),
w 2019 roku uzyskała stopień doktora nauk technicznych w dziedzinie inżynieria chemiczna broniąc pracy pt. „Badanie wybranych procesów pasywnego i aktywnego ograniczania emisji rtęci ze spalania węgli kamiennych i brunatnych”, jest autorką szeregu publikacji naukowych, brała udział w realizacji licznych projektów krajowych i międzynarodowych obejmujących badania przemysłowe i prace badawczo – rozwojowe.
Aktualnie pracuje przy projekcie BIOCARBON pod kierownictwem dr inż. Szymona Szufy, dotyczącym nowoczesnej technologii toryfikacji biomasy. Projekt realizowany jest na Wydziale Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej i finansowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach IX edycji programu Lider. Jest laureatką Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2020 w kategorii Naukowiec Przyszłości oraz otrzymała nominację do Odznaczenia „Zasłużona dla inteligentnego rozwoju".
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Pracuje na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, w Katedrze Fizyki i Biofizyki oraz w centrum Nanobiomedycznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest koordynatorem Akcji COST (European Cooperation in Science and Technology): European Network on NMR Relaxometry, zrzeszającej 28 krajów, http://eurelax.uwm.edu.pl/. Realizuje (lub realizowała w ostatnim czasie) szereg projektów krajowych i międzynarodowych:
Contrast by Nuclear Quadrupole Enhanced Relaxation. Future and Emerging Technologies: H2020-FETOPEN-2014-2015-RIA (FET-OPEN-NOVEL IDEAS FOR RADICALLY NEW TECHNOLOGIES),: Improving Diagnosis by Fast Field Cycling MRI. H2020- PHC -11-2015, Multiscale Dynamics with Ultrafast High-Resolution Relaxometry. H2020-FETOPEN-2018-2020 / H2020-FETOPEN-2018-2019-2020-01. W poszukiwaniu biomarkerów żywności z wykorzystaniem relaksometrii Magnetycznego Rezonansu Jądrowego. Narodowe Centrum Nauki (NCN) Dynamika układów jonowych na poziomie atomowym – zastosowanie relaksometrii Magnetycznego Rezonansu Jądrowego. NCN Dynamika molekularna w roztworach hydrokoloidalnych. NCN Nanocząstki rdzeń-powłoka – od teorii relaksacji do środków kontrastowych dla obrazowania metodą Rezonansu Magnetycznego Identyfikacja mechanizmów dynamiki jonów w super-jonowych nieorganicznych materiałach w celu projektowania nowych elektrolitów stałociałowych. NCN Alternative Quality and Authenticity Methods for Sugar and Confectionery Industry. MSCA RISE 2020
W 2017 roku prof. Danuta Kruk brała udział w finale Innovation Radar Prize 2017, https://ec.europa.eu/futurium/en/innovation-radar-prize/excellent-science, prezentując nowatorską koncepcję osiągania kontrastu w obrazowaniu metodą Magnetycznego Rezonansu Jądrowego. W 2015 roku została wybrana kobietą Sukcesu Warmii i Mazur.
Prof. Danuta Kruk jest autorką szeregu publikacji naukowych i dwóch książek: Kruk D. (2007) Theory of Evolution and Relaxation of Multi-spin Systems. Application to Nuclear Magnetic Resonance (NMR) and Electron Spin Resonance (ESR), Arima, Bury St Edmunds UK, Kruk D. (2015) Understanding Spin Dynamics, Pan Stanford.
Uniwersytet Jagielloński, Collegium Medicum
Notka biograficzna o objętości maksymalnie 1000 znaków ze spacjami:
Dr hab. Agnieszka Gunia-Krzyżak jest adiunktem na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie. W pracy naukowej zajmuje się syntezą związków organicznych, które mogłyby zostać wykorzystane jako składniki aktywne leków lub produktów kosmetycznych. Prowadzi również badania aktywności biologicznej związków syntetycznych i ekstraktów roślinnych w różnych modelach in vitro. Obecnie pracuje nad otrzymaniem innowacyjnej substancji wspomagającej terapię przebarwień skórnych u ludzi.
Jest autorką ponad 40 publikacji z zakresu chemii farmaceutycznej i chemii kosmetycznej. Otrzymała stypendium MNiSW dla wybitnego młodego naukowca, a także III miejsce w konkursie Lider Nauk Farmaceutycznych. Doświadczenie zawodowe zdobywała m.in. na Uniwersytecie Kalifornijskim
( w ramach programu TOP500 Innovators) oraz na Uniwersytecie Ludwika i Maksimiliana w Monachium (w ramach programu Skills-Staże Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej).
Instytut Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych, Polska Akademia Nauk
Jest profesorem zwyczajnym w Instytucie Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN we Wrocławiu oraz profesorem zwyczajnym w Instytucie Fizyki Molekularnej PAN w Poznaniu. Specjalizuje się w eksperymentalnych badaniach materii skondensowanej, w szczególności układów z silnymi korelacjami elektronowymi oraz materiałów topologicznych. Jest autorem trzech monografii oraz ponad 550 artykułów w czasopismach naukowych z listy filadelfijskiej.
Jego publikacje uzyskały dotąd ponad 5300 cytowań; indeks Hirscha h = 31 (WoS). Swoje wyniki prezentował na ponad 150 międzynarodowych konferencjach naukowych. Wygłosił ponad 40 wykładów na zaproszenie i wykładów plenarnych. Przewodniczył 7 międzynarodowym konferencjom naukowym, współorganizował 15 innych konferencji, warsztatów i szkół naukowych. Jest członkiem ponad 50 komitetów doradczych międzynarodowych konferencji naukowych z obszaru magnetyzmu, nadprzewodnictwa i niskich temperatur oraz wielu innych ciał kolegialnych, w tym dwóch komisji Międzynarodowej Unii Fizyki Czystej i Stosowanej, Rady Doskonałości Naukowej oraz Komitetu Fizyki PAN.
Uniwersytet Śląski
Od początku kariery naukowej jest związany z Uniwersytetem Śląskim. Obecnie zatrudniony w Instytucie Fizyki UŚ. Kieruje pracami własnej grupy badawczej, która zajmuje się badaniem dynamiki molekularnej układów ograniczonych przestrzennie zagadnieniami polimeryzacji prowadzonej w warunkach wysokiego ciśnienia, w układach porowatych oraz otrzymywaniem polimerów o dużym potencjale w zastosowaniach biomedycznych.
Był laureatem stypendium START i MNiSW dla młodych naukowców. Ponad to był/jest kierownikiem kilku grantów badawczych finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Jest współautorem ponad 150 artykułów naukowych opublikowanych w zagranicznych prestiżowych czasopismach naukowych z listy filadelfijskiej. Dodatkowo jest pasjonatem muzyki – ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach na kierunku edukacja artystyczna, specjalność prowadzenie zespołów chóralno-instrumentalnych.
Politechnika Łódzka
Mgr inż. 1987 – Politechnika Łódzka, Wydział Mechaniczny, dr inż. 1994 – University of Strathclyde, Department of Pure & Applied Chemistry, Glasgow (UK), dr hab. 2003 – Politechnika Łódzka, Wydział Chemiczny, prof. nauk technicznych 2010 – Politechnika Łódzka, Wydział Mechaniczny
Zainteresowania zawodowe: kompozyty i nanokompozyty polimerowe; polimery specjalne w tym ceramizujące; modyfikacja polimerów i napełniaczy; inżynieria powierzchni I tribologia polimerów; chemia, technologia i inżynieria gumy; recykling gumy i waloryzacja jego produktów
Doświadczenie zawodowe – politechnika Łódzka od 1987 do chwili obecnej, aktualnie Prodziekan ds. Nauki i Rozwoju Wydziału Chemicznego, CTT PŁ, członek Zarządu 2012-2017, instytut Technologii Polimerów i Barwników/Instytut Przemysłu Gumowego 2007-2014, z-ca Dyrektora ds. Naukowych 2007-2014 i Przewodniczący Rady Naukowej 2013-2017, ekspert NCN, NCBiR, MNiSzW, MG i KE.
Profesor wizytujący na uczelniach w Niemczech, Francji, Wlk. Brytanii i Katarze, wielokrotnie zapraszany do wygłaszania referatów w kraju jak i zagranicą.
Dorobek naukowy: 11 monografii i rozpraw naukowych; ponad 220 publikacji, 16 patentów, udział w 34 projektach badawczych (14 jako kierownik).
Zastępca Dyrektora ds. Innowacji i Wdrożeń, Narodowe Centrum Badań Jądrowych
Politechnika Wrocławska
Swoją karierę zaczeła w Instytucie Fizyki Doświadczalnej UW, broniąc z wyróżnieniem doktorat w 2004. Po obronie doktoratu przeniosła się do Instytutu Badawczego im. Weizmanna w Izraelu, gdzie badała kwantowy efekt Halla. Od roku 2006 pracowała w Laboratorium Wysokich Pól Magnetycznego w Grenoble (LNCMI), gdzie badała grafen w reżimie wysokich pól magnetycznych.
Jej pobyt w LNCMI Grenoble był finansowany przez stypendium Marie Curie. W 2012 roku przeniosła się z LNCMI Grenoble do LNCMI Toulouse, gdzie stworzyła grupę Quantum Electronics koncentrując swą uwagę na nowych materiałach: 2-wymiarowych półprzewodnikach i perowskitach. Jest autorką 100 artykułów cytowanych ponad 4500 razy. Jest też Ekspertem Panelu Fizyki w Komisji Europejskiej oraz recenzentem projektów badawczych finansowanych przez agencje ANR, DFG, NCN. Regularnie recenzuje dla czasopism z grupy Nature i ACS.
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
Data i miejsce urodzenia: 3 maja 1970 r., Lublin, profesor nauk rolniczych. Specjalności: agrofizyka, inżynieria przetwórstwa spożywczego, technika cieplna. Kierownik Katedry Techniki Cieplnej i Inżynierii Procesowej na Wydziale Inżynierii Produkcji Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Głównie kierunki prowadzonych badań: właściwości fizykochemiczne żywności, inżynieryjne aspekty przetwarzania żywności, fortyfikacja i bioaktywne składniki żywności. Dorobek publikacyjny: 214, w tym 101 prac wyróżnionych w bazie JCR o łącznej punktacji 5049 pkt. i całkowitym wskaźniku IF 227.8, indeks Hirsza 22.
Współautor trzech wzorów użytkowych. Udział w projektach: kierownik jednego projektu NCN i dwóch projektów NCBR. Wykonawca w projekcie polsko-francuskim POLONIUM i w trzech projektach NCN. Promotor czterech prac doktorskich. W zakresie działalności B+R wykonał szereg ekspertyz i prac dotyczących wprowadzenia na rynek nowych produktów piekarskich.
Akademia Nauki i Biznesu w Londynie
Ekonomista i przedsiębiorca, doktor habilitowany nauk ekonomicznych, Profesor Akademii Nauki i Biznesu w Londynie.
Działalność naukowa.
Zainteresowania naukowe:
gospodarka informacyjna, zarządzanie strategiczne, strategie rozwoju, zrównoważony rozwój, inteligencja sztuczna, technologie kognitywne, układy technologiczne.
Instytut Chemii Organicznej, Polska Akademia Nauk
Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, Państwowy Instytut Badawczy
Jego główne zainteresowania badawcze to ochrona gleb, procesy zanieczyszczenia gleb i ich remediacji, zmiany użytkowania gruntów, wpływ urbanizacji na zasoby glebowe, bezpieczne wykorzystanie odpadów w ramach gospodarki cyrkularnej. Brał udział w 15 międzynarodowych projektach, w tym w ramach 5, 6, 7 Programu Ramowego, Horyzontu 2020, programu Central Europe. Ma doświadczenie w koordynacji pakietów roboczych w projektach międzynarodowych. W latach 2010 – 2017 koordynator krajowego monitoringu jakości gleb. Krajowy reprezentant ds. gleb w sieci EIONET, Common Forum on Contaminated Land i Globalnym Partnerstwie dla Gleb (Global Soil Partnership).
Kierownik projektu NCN na temat skutków rozprzestrzeniania się pierwiastków ziem rzadkich w środowisku oraz możliwości ich odzysku. Otrzymał nagrodę MRiRW za prace wdrożeniowe w zakresie wyznaczania obszarów do wsparcia ze środków unijnych oraz 4 nagrody Dyrektora IUNG-PIB za badania naukowe.
Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, Państwowy Instytut Badawczy
Konstruktor / Członek zespołu badawczego, Gniotpol Trailers Sp. z o. o.
Zajmuje się projektowaniem nowej gamy produktów, wykonywaniem obliczeń MES, przygotowywaniem dokumentacji technicznej, współpracą z zewnętrznymi ośrodkami badawczymi i naukowymi.
W latach 2007-2018 pracował w firmie WESOB sp. z o.o. jako konstruktor, a od 2017 roku jako zastępca kierownika działu konstrukcyjnego i homologacji. Uczestniczył w międzynarodowych projektach badawczych „Tellisys” i „Tellibox” koordynowanych przez RWTH Achen. W 2010 i 2012 roku prowadził ćwiczenia z przedmiotu Mechanika techniczna dla kierunków Automatyka i Robotyka oraz Mechanika i Budowa Maszyn.
Tytuł zawodowy magister inżynier uzyskał w 2007 roku po ukończeniu studiów na Wydziale Mechaniki i Budowy Maszyn Akadamii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. W 2012 roku ukończył studia doktoranckie na tejże uczelni, uczestniczył w wielu konferencjach naukowych, jest współautorem kilku publikacji naukowych.
Sieć Badawcza Łukasiewicz, PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii
Uniwersytet Jagielloński
Fizyk, wykładowca akademicki i przedsiębiorca, absolwent i pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego, przez wiele lat związany z Uniwersytetem Kalifornijskim w Berkeley. W swoich badaniach poszukuje odpowiedzi na najważniejsze pytania współczesnej Nauki, w tym m.in. na pytania dotyczące pochodzenia tajemniczej ciemnej materii, której istnienia naukowcy postulują od kilkudziesięciu lat, ale która wciąż wymyka się ich poszukiwaniom.
Jego zainteresowania sięgają jednak daleko poza fizykę. Część prowadzonych badań dotyczy pomiarów właściwości magnetycznych ciała ludzkiego i możliwości wykorzystania ich w diagnostyce medycznej i poznaniu procesów myślowych. Równie istotne są badania, nad rezonansem magnetycznym w zerowym polu pozwalające na wyposażenia tej potężnej techniki obrazowania i analizy chemicznej w zupełnie nowe możliwości. Na potrzeby komercjalizacji swoich badań stworzył firmę DM Technologies, która specjalizuje się w budowie unikalnej aparatury naukowo-badawczej.
Politechnika Śląska
Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych Polskiej Akademii Nauk w Łodzi
Jest absolwentką Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie w 2005 roku ukończyła studia na kierunku biologia specjalność biochemia. Doktorat w dziedzinie chemii bioorganicznej obroniła w 2011 roku w CBMM PAN. Dr Pawłowska jest laureatką kilku stypendiów krajowych i międzynarodowych, m.in. „BIO-MAT nowoczesne materiały i biomateriały”, stypendium European Soft Matter Infrastructure programme, „Krystyna Lesiak Fund grant” finansowany przez Polish-American Health Association (USA).
Brała udział w realizacji 9 projektów badawczych finansowanych przez MNiSW, NCN, POiG oraz Grantu dla Młodych Naukowców CBMM PAN.
Wyniki jej dotychczasowej pracy prezentowane były na licznych konferencjach krajowych i zagranicznych, również w formie wykładów na zaproszenie, m.in. w NIH (Bethesda, MD, USA), NCI (Frederick, MD, USA), Georgetown University School of Medicine (Washington DC, USA). Jest współautorką kilkunastu publikacji naukowych w czasopismach indeksowanych w Journal Citation Reports, patentu i zgłoszeń patentowych oraz rozdziałów w książkach. Prowadzone badania mają charakter interdyscyplinarny z pogranicza biologii, chemii i nauk biomedycznych.
Instytut Chemii Bioorganicznej, Polska Akademia Nauk
Jest absolwentką Wydziału Biologii UAM w Poznaniu oraz stypendystą Prezydenta PAN za wybitne osiągnięcia naukowe realizowane jako doktorant w instytutach Polskiej Akademii Nauk. Dr Piwecka odbyła 5-letni staż podoktorski w Max Delbrück Center for Molecular Medicine w Berlinie, podczas którego opublikowała wpływowy artykuł w prestiżowym czasopiśmie Science na temat aspektów funkcjonalnych niekodujących RNA zwanych circRNA.
Obecnie rozwija swój zespół w IBCh PAN, mając na celu poszerzenia wiedzy w pogranicza biologii RNA, biologii systemów i neurobiologii. Dr Piwecka prezentowała swoje badania na konferencjach międzynarodowych oraz współpracuje z polskimi i międzynarodowymi instytutami naukowymi. Jest współautorką 2 patentów międzynarodowych i 18 publikacji naukowych.
Politechnika Łódzka
Profesor Beata Kolesińska jest kierownikiem grupy badawczej Chemii i Inżynierii Peptydów i Białek w Instytucie Chemii Organicznej Politechniki Łódzkiej. Jej kariera naukowa związana jest z Politechniką Łódzką od 2003 roku. Odbyła staże naukowe na Uniwersytecie we Florencji (Włochy), ETH Zurich (Szwajcaria) jak i przemysłowe Chem-Quest Co (USA), Agropharm SA (Polska) oraz Instytucie Biotechnologii Surowic i Szczepionek BIOMED (Polska).
Główne zainteresowania naukowe Profesor Beaty Kolesińskiej obejmują:
Profesor Beata Kolesińska jest autorem ponad 100 publikacji oraz współautorem patentów i zgłoszeń patentowych z dziedziny chemii organicznej, chemii związków naturalnych, w tym peptydów i białek oraz ich koniugatów z matrycami stałymi. Opracowane nowe materiały peptydowe oraz peptydowo-polisacharydowe są użyteczne w medycynie a w szczególności w medycynie regeneracyjnej. Prowadzi również badania nad poszukiwaniem peptydów i peptydomimetyków użytecznych w zapobieganiu procesowi agregacji białek/polipeptydów, które są przyczyną licznych amyloidoz. Współpracuje z jednostkami badawczymi z dziedziny medycyny, biologii, inżynierii materiałowej i biomateriałowej oraz z partnerami przemysłowymi sektora środków leczniczych, wyrobów medycznych oraz przetwórstwa żywności. Była wielokrotnie nagradzana za osiągniecia naukowe zarówno na forum krajowym jak i międzynarodowym. Profesor Beata Kolesińska aktywnie uczestniczy w projektach naukowych pełniąc rolę kierownika – NCN, NCBR lub wykonawcy (NCN, NCBR, Horyzont 2020).
Instytut Chemii Fizycznej, Polska Akademia Nauk
Ukończył chemię na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu w 2009 roku (maxima cum laude), a doktorat z chemii fizycznej uzyskał w Instytucie Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie w 2012 roku (z wyróżnieniem, promotor profesor Robert Hołyst). W 2016 roku dołączył do grupy profesora Bartosza A. Grzybowskiego w Ulsan, w Korei Południowej. Wrócił do Warszawy w 2018, a od 2020 roku jest liderem grupy „Żywe materiały” w Instytucie Chemii Fizycznej PAN. Jan Paczesny jest współautorem ponad 30 prac naukowych, 10 patentów (w tym międzynarodowych) i 2 wniosków patentowych.
Na swoje badania otrzymał dofinansowanie z Narodowego Centrum Nauki, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Rzeczypospolitej Polskiej oraz Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Otrzymał także szereg nagród i stypendiów, w tym stypendium Międzynarodowej Fundacji Matsumae, nagrodę magazynu Polityka, stypendium dla Wybitnych Młodych Naukowców, stypendium Start oraz nagrodę Świętosławskiego III stopnia.
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Prof. dr hab. inż. Bartłomiej Mazela związany jest z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu od 1995 r.
Obecnie pełni funkcję kierownika Pracowni Ochrony i Konserwacji Drewna na Wydziale Leśnym i Technologii Drewna.
Główne obszary jego aktywności naukowej dotyczą: preparatyki bezbiocydowych środków ochrony drewna przed korozją biologiczną i ogniem; innowacyjnych technologii zwiększania trwałości drewna i materiałów drewnopochodnych; termicznej i chemicznej modyfikacji drewna i celulozy; recyklingu przemysłowych odpadów drzewnych; metod otrzymywania nanocelulozy i określania jej właściwości, konserwacji drewna archeologicznego i zabytkowego.
Posiada bogate doświadczenie w zakresie wdrażania wyników prac badawczo-rozwojowych do praktyki gospodarczej. Jest współautorem wielu artykułów opublikowanych w renomowanych czasopismach naukowych oraz opatentowanych i wdrożonych do praktyki przemysłowej innowacyjnych technologii.
Posiada doświadczenie w zarządzaniu projektami finansowanymi ze źródeł zewnętrznych. Obecnie jest kierownikiem kolejnego projektu pt. Innovative fire- and water resistant cellulose-based material. Projekt CellMat4ever korzysta z dofinansowania o wartości ponad 4 000 000 zł otrzymanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego za pośrednictwem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
Jego dotychczasowa działalność naukowa w obszarze badań podstawowych obejmuje: badanie kwantowo splątanych kaonów neutralnych, testy symetrii dyskretnych w rozpadach orto-Pozytonium, budowę i kalibrację detektorów cząstek naładowanych i kwantów gamma, a także studia produkcji mezonów eta i eta’, natomiast w obszarze badań stosowanych jest to obrazowanie i diagnostyka medyczna w technologii PET.
Jest autorem bądź współautorem ponad 200 artykułów naukowych oraz 2 przyznanych patentów. Jest laureatem Nagrody imienia prof. Stefana Pieńkowskiego przyznawanej przez Wydział Fizyki UW oraz oraz Nagrody imienia prof. Henryka Niewodniczańskiego przyznawanej przez Instytut Fizyki UJ. Pełni również funkcje: Sekretarza Naukowego Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego, Przewodniczącego Komitetu Okręgowego Olimpiady Fizycznej w Krakowie oraz współkoordynatora grupy fizyki kaonów przy eksperymencie KLOE-2.
Sieć Badawcza Łukasiewicza, Instytut Nowych Syntez Chemicznych
Uniwersytet Wrocławski
Uniwersytet Warszawski
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Dr n. med. Wioletta Rozpędek-Kamińska ukończyła studia magisterskie na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego na kierunku biologia ze specjalizacją biologia eksperymentalna. Pracę doktorską realizowała w latach 2014-2019 na Wydziale Wojskowo-Lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Łodzi w Zakładzie Chemii i Biochemii Klinicznej pod opieką prof. dr hab. n. med. Ireneusza Majsterka. Wioletta Rozpędek-Kamińska jest współautorem 24 publikacji naukowych oraz aktywnym uczestnikiem konferencji naukowych o charakterze krajowym oraz międzynarodowym. Obecnie jest zatrudniona na stanowisku adiunkta w grupie badawczo-dydaktycznej w Zakładzie Chemii i Biochemii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. W swojej pracy badawczej zajmuje się analizą niskocząsteczkowych inhibitorów kinazy PERK, które w przyszłości mogą stanowić innowacyjną terapię stosowaną w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych oraz nowotworowych.
Kierownik Badań i Rozwoju PayEye Sp z o.o. , Katedra Podstaw Informatyki Politechniki Wrocławskiej
Naukowiec, który na co dzień stara się wyjaśniać zawiłe aspekty cyberbezpieczeństwa, pełniąc rolę adiunkta w Katedrze Podstaw Informatyki na Politechnice Wrocławskiej. Uwielbia pracować z ludźmi, więc dodatkowo chętnie udziela się w licznych wydarzeniach branżowych a także prowadzi warsztaty z zakresu przedsiębiorczości i innowacyjności. Jego działalność naukowa i badawcza obejmuje również zagadnienia biometrii, tożsamości elektronicznej oraz bankowości cyfrowej.
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Dr hab. Anna Michalska-Ciechanowska jest absolwentką biotechnologii UWM, pracę doktorską broniła w IRZiBŻ PAN w Olsztynie. Swój staż podoktorski odbyła w University of Applied Sciences and Arts Western Switzerland Valais - HES-SO Valais-Wallis w Szwajcarii (stypendium SCIEX) prowadząc badania dotyczące proszków owocowych. Odbyła szereg staży naukowych, w tym na Uniwersytecie Miguela Hernandeza (Hiszpania), Norweskim Uniwersytecie Technologicznym (Norwegia), Uniwersytecie Stanforda (USA)(program TOP500 Innovators, MNiSW) oraz w Institute of Industrial Fermentations – CSIC (Hiszpania) i na Uniwersytecie Hacettepe (Turcja). Dr hab. Anna Michalska-Ciechanowska jest autorką ponad 50 publikacji naukowych (h=19), laureatką wielu nagród naukowych m.in. „Pro Scienta et Vita”, stypendystką programu „Start” Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, otrzymała stypendium dla Wybitnych Młodych Naukowców przyznawaną przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jest także laureatką 17. edycji programu L’Oréal dla Kobiet i Nauki (stypendium habilitacyjne). Obecnie jest kierownikiem projektu ALPHORN (NCN) realizowanym we współpracy z HES-SO w Szwajcarii pt. „Interakcje związków bioaktywnych z nośnikami podczas procesu suszenia soków owocowych”.
Politechnika Warszawska
Michał Kalisiak ukończył z wyróżnieniem studia inżynierskie i magisterskie na kierunku Elektronika na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych w latach 2014 i 2017. W 2017 r. rozpoczął studia doktoranckie na których zajmuje się badaniem właściwości elektrycznych cieczy w paśmie mikrofalowym. Od 2020 jest zatrudniony jako asystent badawczo-dydaktyczny w Instytucie Systemów Elektronicznych. Na Wydziale prowadzi zajęcia z przedmiotów związanych z układami analogowymi i cyfrowymi.
Jest autorem 7 artykułów, w tym 2 z listy MNiSW. Od 2021 jest kierownikiem projektu „Opracowanie nowej metody pomiarowej do charakteryzowania właściwości elektrycznych cieczy w paśmie mikrofalowym bez potrzeby kalibracji” finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki (nr rej.: 2020/37/N/ST7/04046, konkurs PRELUDIUM). Bierze udział w projekcie budowy linii odniesienia fazy dla akceleratora w European Spallation Source, Lund. Interesuje się muzyką, gra na gitarze.
Politechnika Gdańska
Jego badania skupiają się wokół technologii przetwórstwa węglowodorów i wykorzystaniu inżynierii procesowej w ochronie środowiska. Dr inż. Andrzej Rogala brał udział w realizacji licznych projektów badawczo-rozwojowych związanych z ogólnie pojętą inżynierią i technologią chemiczną, kierował również samodzielnie projektem dotyczącym nowej technologii otrzymywania eteru dimetylowego (DME) realizowanym dla PGNiG SA.
Obecnie kieruje od strony Politechniki Gdańskiej dwoma projektami pro-środowiskowymi w ramach Interreg South Baltic – projekt BAPR i projekt BSAM, których Liderem jest Uniwersytet Linneusza ze Szwecji oraz kieruje nominowanym projektem badawczo-rozwojowym (budżet 10,8 mln zł) realizowanym w konsorcjum Politechnika Gdańska (lider) i Politechnika Warszawska (konsorcjant) pt. “Rozwój technologii otrzymywania eteru dimetylowego pod kątem zagospodarowania małych złóż węglowodorów” w ramach konkursu POIR INGA finansowanym przez NCBR (środki UE) oraz PGNiG SA.”
Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
Ur. 17.11.1964, Radwanków Królewski, woj. mazowieckie. Wykształcenie: 1983 - 1988 Politechnika Warszawska, Wydział Elektroniki, mgr inż. informatyk; 1994 doktorat (z wyróżnieniem)- Politechnika Gdańska, w dyscyplinie: informatyka; 2006 habilitacja na Politechnice Warszawskiej w dyscyplinie: informatyka.
Zatrudnienie: 1988 - 1989 Politechnika Warszawska; od 1989 związany jest zawodowo/naukowo z Politechniką Świętokrzyską, w latach 1995 - 2014 pracował również w Politechnice Krakowskiej. 2012 - 2019 Prodziekan ds. nauki i promocji PŚk; 2019 - 2020 Dyrektor naukowy dyscypliny; 2014 - 2018 Kierownik Katedry Informatyki PŚk; od 2021 jest kierownikiem Katedry Systemów Informatycznych; od 2020 pełni funkcję Dziekana Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Świętokrzyskiej; Prowadzi badania w zakresie projektowania systemów informatycznych, zastosowań sztucznej inteligencji, analityki danych; autor ponad 130 publikacji, realizował wiele grantów badawczych.
Instytut Geodezji i Kartografii
Jest absolwentem Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Pracownik Centrum Teledetekcji od lutego 2016 r, który jest odpowiedzialny za organizację i realizację kampanii pomiarowych na obszarach badawczych.
W swojej pracy naukowej zajmuję się przydatnością produktów teledetekcyjnych do precyzyjnego zarządzania uprawami rolnymi. Wykorzystuje fuzję danych optycznych i radarowych w celu szacowania biomasy oraz prognozowania plonów przy użyciu metod statystycznych oraz sztucznych sieci neuronowych.
Od października 2017 realizuje czteroletni program studiów doktoranckich w Zakładzie Geoinformatyki, Kartografii i Teledetekcji Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Prelegent na licznych konferencjach krajowych i międzynarodowych. Uczestnik wielu szkoleń, warsztatów i stażów zagranicznych m.in. na Uniwersytecie w Jenie, w Mińsku, w RPA. Autor i współautor ponad 15 publikacji w czasopismach naukowych.
Kierownik Laboratorium Chemii Bioorganicznej w Centrum Nowych Technologii, Uniwersytet Warszawski
Prof. Jacek Jemielity od 2014 roku jest kierownikiem Laboratorium Chemii Bioorganicznej w Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego. Doktorat uzyskał na Wydziale Chemii UW w roku 2002, i w tym samym roku rozpoczął pracę jako adiunkt w Zakładzie Biofizyki IFD Wydział Fizyki UW. W roku 2020 uzyskał tytuł profesora chemii. Zajmuje się badaniami nad syntezą, właściwościami oraz zastosowaniem chemicznie modyfikowanych nukleotydów. Rozwija metody syntezy ważnych biologicznie nukleotydów, tworzy narzędzia do modyfikacji kwasów nukleinowych użyteczne w badaniach ekspresji informacji genetycznej i zastosowaniach medycznych. Jest twórcą metody otrzymywania mRNA o właściwościach niezbędnych do zastosowań terapeutycznych. Opracowane przez niego modyfikacje są stosowane w kilkunastu badaniach klinicznych nad immunoterapią przeciwnowotworową. Jest autorem ponad 130 publikacji naukowych w recenzowanych czasopismach naukowych (w tym najbardziej prestiżowych czasopismach w dziedzinie takich jak Nucleic Acids Reserach, J. Am. Chem. Soc., Angewandte Chemie Int. Ed, RNA, Organic Lett., Chemical Science, Molecular Cell, Nature Structural & Molecular Biology, Nature Communications i inne). Jego prace cytowane były ponad 2160 razy. Jest współautorem 6 patentów chroniących jego wynalazki niemal na całym świecie i kilku zgłoszeń patentowych. Jedna z tych technologii polegająca na modyfikacji mRNA jest stosowana w badaniach klinicznych nad szczepionkami przeciwnowotworowymi przez takie firmy jak BioNTech, Sanofi, Roche, Pfizer. Jest stypendystą tygodnika „Polityka” (2008) oraz laureatem nagrody gospodarczej Prezydenta RP w kategorii „badania + rozwój” (2017), był nominowany w konkursie organizowanym przez Europejski Urząd Patentowy „European Inventor Award” 2018 w kategorii „Research”. W jego karierze zawsze bardzo ważna była popularyzacja nauki w tym praca ze zdolną młodzieżą zafascynowaną badaniami naukowymi. Jest współzałożycielem i prezesem spółki ExploRNA Therapeutics, spin off UW, która zajmuje się opracowywaniem technologii modyfikacji mRNA oraz rozwijaniem innowacyjnych terapii opartych na mRNA.
Ekspert Komisji Europejskiej ds. Własności Intelektualnej, Ekspert sieci EBN oraz NCBiR
Justyna Cięgotura - ekspert z 20 letnim doświadczeniem na międzynarodowej arenie. Od 2001 roku piastuje kierownicze stanowiska w sferze transferu technologii, zarządzania innowacją i własnością intelektualną. Blisko połowę swej kariery zawodowej spędziła w Stanach Zjednoczonych, gdzie stawiała pierwsze kroki i zdobyła bogate doświadczenie w transferze technologii. W latach 2001-2009 analityk biznesowy i koordynator komercjalizacji w Uniwersytecie Stanu Illinois w Chicago. W 2011 związała się z Poznańskim Parkiem Naukowo-Technologicznym, gdzie jako kierownik Działu Transferu Technologii wspierała klientów akademickich i biznesowych w praktycznym wdrażaniu innowacji, inkubacji biznesu opartego na wiedzy i internacjonalizacji firm. W latach 2017-2021 objęła stanowisko Zastępcy Dyrektora PPNT i Członka Zarządu Fundacji UAM odpowiedzialnego za zarządzanie własnością intelektualną, komercjalizację, stosunki międzynarodowe i inkubację firm. Od 2021 Członek Rady Fundacji Alliance for Innovation wspierającej budowanie relacji między USA a Polską w sferze kultury, nauki i biznesu. Charakteryzuje się silną motywacją i umiejętnościami w sferze innowacji, odwagą w podejmowaniu decyzji i pracy z profesjonalistami dla osiągania zamierzonych celów i rozwiązywania problemów. Posiada bogate doświadczenie w zarządzaniu pracą zespołów oraz w sferze rozwoju biznesu. Zdobyła tytuł Magistra Ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz tytuł MBA Uniwersytetu Illinois w Chicago. Jest ekspertem Komisji Europejskiej ds własności intelektualnej, ekspertem sieci EBN oraz NCBiR.
Filia Politechniki Śląskiej
Doktor nauk technicznych, pracownik naukowy Politechniki Śląskiej, menedżer i samorządowiec. Studia wyższe ukończył na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w 1985 r. Jest także absolwentem Studium Podyplomowego „Gospodarka samorządowa” w Akademii Ekonomicznej w Krakowie, Studiów Podyplomowych Prawno-Samorządowych Polskiej Akademii Nauk, Studiów Podyplomowych w Wyższej Szkole Handlu i Finansów Międzynarodowych w Warszawie i Podyplomowych Studiów Menadżerskich na Uniwersytecie Warszawskim, zdał egzamin na członków rad nadzorczych. W lutym 2012 uzyskał stopień naukowy doktora nauk technicznych w zakresie górnictwa i geologii inżynierskiej na Politechnice Śląskiej
Pełnił wiele funkcji zarządczych zarówno w administracji publicznej (Prezydent Żor, Wojewoda Śląski) jak i w spółkach kapitałowych. Przez wiele lat był wiceprezesem JSW S.A. odpowiedzialnym za procesy restrukturyzacyjne, inwestycyjne i majątkowe. W okresie tym min. restrukturyzował Koksownię Przyjaźń, opracował i wdrożył program Grupy Węglowo-Koksowej. Pełnił funkcję Prezesa Centralnego Laboratorium Pomiarowo-Badawczego, wiceprezesa JSW KOKS S.A. oraz prezesa KHW S.A. Sprawował również funkcje w organach nadzoru spółek prawa handlowego, w szczególności jako Przewodniczący Rad Nadzorczych. Jest członkiem wielu organizacji gospodarczych zarówno krajowych jak i zagranicznych ( pełnił m. in. funkcję Prezydenta Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego – EURACOAL. Autor lub współautor wielu publikacji i ekspertyz naukowo-badawczych z zakresu przekształceń własnościowych, konsolidacji spółek, innowacyjności przedsiębiorstw oraz zarządzania procesami logistycznymi w gminach, górnictwie, koksownictwie i energetyce w tym opracowania i wdrożenia centrum usług wspólnych. Bezpośrednio zaangażowany w szereg projektów gospodarczych z wykorzystaniem zaawansowanych narzędzi badawczych w tym informatycznych oraz wdrożeń innowacyjnych koncepcji do praktyki przedsiębiorstw z sektora energetycznego i gospodarki samorządowej. Autor wielu publikacji z zakresu ochrony środowiska w tym ochrony powietrza i wody. Współorganizator wielu konferencji naukowo-technicznych. Zaangażowany na rzecz ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz zrównoważonego rozwoju. Laureat nagrody Zielonego Czeku WFOŚIGW a następnie członek kapituły tych laurów. Posiada wieloletnią praktykę w zarządzaniu: grupami kapitałowymi m.in. w zakresie wprowadzania spółek kapitałowych na giełdę oraz emisji obligacji, radami nadzorczymi, gminą oraz w negocjacjach, jako umiejętności menedżerskiej. Obecnie pełni funkcję Wiceprzewodniczącego Rady Uczelni Politechniki Śląskiej.
W swej 30-letniej działalności samorządowej i biznesowej został uhonorowany wieloma prestiżowymi wyróżnieniami i odznaczeniami państwowymi, do których należą m.in. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Z zamiłowania żeglarz.
Kierownik Zakładu Systemów Teleinformatycznych Wydziału Telekomunikacji, Informatyki i Elektrotechniki, Politechnika Bydgoska im. J.J. Śniadeckich
Pracuje na stanowisku profesora uczelni na Wydziale Telekomunikacji, Informatyki i Elektrotechniki na UTP w Bydgoszczy, gdzie kieruje grupą badawczą PATRAS. Jest autorem ponad 270 artykułów w tematyce sztucznej inteligencji, rozpoznawania wzorców, uczenia maszynowego najczęściej stosowanych w systemach dla bezpieczeństwa.
Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego, Uniwersytet Warszawski
Doktor nauk prawnych, mediator i radca prawny specjalizujący się w prawnych aspektach przetwarzania informacji. W ICM UW koordynuje realizowany ze środków POPC projekt nowej odsłony serwisu BibliotekaNauki.pl - największej polskiej bazy otwartych publikacji naukowych. Z ramienia ICM UW uczestniczył m.in. w pracach zespołu powołanego przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego opracowującego kierunki rozwoju otwartego dostępu w nauce. Dr Siewicz był koordynatorem projektu PrawoKultury.pl w Fundacji Nowoczesna Polska, w ramach którego w latach 2016-2019 organizował kolejne edycje największej w Europie konferencji poświęconej społecznym i ekonomicznym aspektom prawa autorskiego - CopyCamp.pl. Prowadził praktykę prawa informacyjnego jako of counsel w kancelariach prawnych BWHS i GWW. Wykładał na UKSW oraz w Akademii im. Leona Koźmińskiego. Będąc koordynatorem prawnym Creative Commons Polska przygotował polskie wdrożenie wersji 3.0 licencji CC. Doktorat o ochronie wolności użytkowników oprogramowania obronił na Uniwersytecie w Lejdzie w Holandii, a dyplom LLM uzyskał na Central European University w Budapeszcie. Absolwent WPiA UW. Autor licznych publikacji, głównie zakresu prawa autorskiego, otwartych licencji, otwartego dostępu, ale też korzystania z informacji sektora publicznego ze szczególnym uwzględnieniem informacji przestrzennych.
Politechnika Śląska w Gliwicach
Eryka Probierz jest doktorantką na dwóch uczelniach: Politechnice Śląskiej w Gliwicach oraz Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Realizuje studia doktoranckie z psychologii oraz z informatyki. Na co dzień związana z Katedrą Automatyki i Robotyki, gdzie prowadzi badania nad wykorzystaniem metod sztucznej inteligencji w robotach społecznych.
Uczestniczyła w 22 konferencjach międzynarodowych i 18 krajowych, opublikowała 20 publikacji w formie recenzowanych artykułów i rozdziałów w monografiach. Uzyskała 3-krotnie finansowanie w ramach grantu dla młodych naukowców na Politechnice Śląskiej oraz grant na prowadzenie badań w nowej tematyce. Otrzymała nagrodę za najlepszy poster na konferencji Analityczne Wyzwania w roku 2021.
W swojej pracy naukowej zajmuje się relacją człowiek-robot, wykrywaniem emocji przy użyciu obrazu oraz dźwięku, robotyką społeczną, wykorzystaniem metod uczenia maszynowego do danych społecznych czy symulacją zjawisk społecznych w wirtualnych środowiskach.
Politechnika Gdańska, Katedra Inżynierii Biomedycznej
Uzyskał tytuł mgr inż. elektronika w 1995 r. na Politechnice Gdańskiej. Obecnie pełni funkcję zastępcy kierownika katedry Inżynierii Biomedycznej oraz prodziekana ds. organizacji studiów na wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej.
Pracował w 13 projektach badawczych, które otrzymały szereg nagród na targach i wystawach (7 medali i nagród), a także Andronicos G. Kantsios Award i Siemens Award. Główne obszary badawcze dotyczą zagadnień aktywnej termografii dynamicznej (ADT) z zastosowaniem pobudzenia zewnętrznego w badaniach nieniszczących, zastosowania termografii w diagnostyce medycznej - w kardiochirurgii, diagnostyce oparzeń, gojenia ran pooperacyjnych. Celem naukowym tych prac jest opracowanie algorytmów i procedur diagnostyki termicznej w celu wdrożenia ich do obiektywnej, ilościowej, nieniszczącej i bezstresowej oceny tkanek w wybranych zastosowaniach diagnostyki medycznej.
Badania obejmują również problemy związane z przetwarzaniem obrazu i AAL - Ambient Assisted Living. Autor ponad 140 artykułów (WoS) i kilku zgłoszeń patentowych. Od wielu lat zaangażowany w działania związane z popularyzacją nauki.
Wiceprezes Zarządu, Grupa Producentów Owoców GALSTER sp. z o.o.
Mgr ekonomii, absolwentka Politechniki Koszalińskiej oraz Akademii Menedżerskiej w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Wiceprezes Zarządu w Grupie Producentów Owoców Galster sp. z o.o., Prezes spółki Sady Kujawskie Sp. z o.o. oraz właścicielka nowoczesnego 15 hektarowego sadu jabłoniowego. Odpowiedzialna za wiele obszarów zarządzania spółką oraz pozyskiwanie środków unijnych.
W swojej pracy wykorzystuje innowacyjne podejście do rolnictwa, wdraża nowoczesne rozwiązania technologiczne. Propaguje biznesowe podejście do prowadzenia gospodarstwa rolnego. Prywatnie szczęśliwa żona i matka trójki dzieci. Pasjonatka ogrodów, w wolnych chwilach stworzyła własny ponad 1ha ogród, który dokumentuje prowadząc blog na Instagramie: ogrod_moja_pasja
SPE Global Solutions
Przedsiębiorca i konsultant rozwiązań Industry 4.0. Zawodowo doradza firmom produkcyjnym w zakresie transformacji cyfrowej oraz rozwiązań Przemysłu 4.0 w szczególności Przemysłowego Internetu Rzeczy (IIoT) i zastosowań robotów współpracujących. Jest członkiem zespołów prowadzących krajowe i międzynarodowe projekty badawczo-rozwojowe związane z Przemysłem 4.0 oraz współtworzy budowany przez Toruńską Agencję Rozwoju Regionalnego Hub Innowacji Cyfrowych – IoT North Poland Hub. Od ponad 15 lat prowadzi własne przedsiębiorstwo, które realizuje projekty i usługi na rzecz przedsiębiorstw produkcyjnych w obszarze inżynierii produkcji, IIoT, robotyki oraz R&D. Pasjonat technologii, inżynierii, nauki, sportu oraz Japonii.
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Od 2013 roku pracownik UR w Krakowie gdzie zajmuję się zagadnieniami związanymi z genetyką molekularną i możliwością jej wykorzystania w hodowli zwierząt. Obok zagadnień związanych z dziedziczeniem umaszczenia głównym nurtem zainteresowań badawczych jest identyfikacja molekularnych podstaw procesu wzrostu oraz jakości mięsa, głównie królików.
Obecnie prowadzi badania skupiają się na poprawie parametrów jakości mięsa króliczego, mięsa o prozdrowotnych właściwościach cenionych jako pokarmu dla wymagających osób tj. osób chorych oraz dzieci. Wspólnie z współpracownikami z Katedry pracuje nad wyselekcjonowaniem królików (zwłaszcza wykorzystaniem rasy rodzimej) charakteryzujących się lepszymi przyrostami i zachowaniem doskonałej jakości mięsa w odpowiedzi na zmieniające się trendy społeczne i odpowiadające normom prawnym
Redaktor naczelny czasopisma OSOZ Polska oraz magazynu ICT&Health International
Dziennikarz zajmujący się tematyką innowacji w ochronie zdrowia i zdrowiem cyfrowym. Redaktor naczelny m.in. czasopisma Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia (OSOZ Polska) oraz magazynu ICT&Health International. Twórca portalu aboutDigitalHealth.com. Doradca i mentor startupów, współpracuje z takimi organizacjami jak HIMSS Europe, Światowa Organizacja Zdrowia, European Hematology Association. Redaktor prowadzący European Institute of Health (EIT) Summit 2022, blogger i social media influencer. Członek SCIANA Healthcare Leaders Network.
Key Account Manager, Würth Industrie Service
Zwolennik podejścia holistycznego oraz analizy całkowitego kosztu posiadania produktu. Bada procesy, identyfikuje działania generujące koszty i wdraża rozwiązania logistyczne usprawniające pracę poszczególnych działów. Automatyzując przepływ produktów i danych pomaga wygenerować zyski na poziomie procesów. Od blisko 7 lat związany zawodowo z Würth Industrie Service, wiodącym dostawcą produktów i usług umożliwiających optymalizację zarządzania elementami produkcyjnymi i okołoprodukcyjnymi.
Uniwersytet Jagielloński
Jestem absolwentką Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie, gdzie w czerwcu tego roku obroniłam rozprawę doktorską zatytułowaną The search for novel histamine H3 receptor ligands in the group of piperazine derivatives. We wrześniu rozpoczęłam pracę w Zakładzie Chemii Leków Instytutu Farmakologii im. Jerzego Maja Polskiej Akademii Nauk, gdzie jako kierownik grantu Narodowego Centrum Nauki Sonatina zajmuje się projektowaniem i syntezą dualnych ligandów receptorów H3 histaminowych oraz sigma-1 jako nowych narzędzi farmakologicznych w terapii schorzeń ośrodkowego układu nerwowego ze szczególnym uwzględnieniem bólu neuropatycznego (2020/36/C/NZ7/00284).
Moja dotychczasowa praca naukowa dotyczyła bardzo istotnego problemu współczesnej medycyny i farmacji, a mianowicie poszukiwania nowych leków o skutecznym działaniu anorektycznym oraz zminimalizowanych efektach ubocznych. Badania te były finansowane w ramach projektu Preludium Narodowego Centrum Nauki (2016/23/N/NZ7/00469). Otyłość jest poważnym problemem współczesnych czasów. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że dotyka ona od 30 do 80% dorosłych oraz aż do 30% dzieci, a efektywne jej leczenie należy do głównych problemów zdrowotnych XXI wieku. Poszukiwania skutecznego i bezpiecznego leku przeciwko otyłości trwają już ponad 100 lat. W terapii stosowano hormony tarczycy, leki sympatykomimetyczne (efedryna, amfetamina), czy leki nasilające działanie serotoniny (fenfluramina, sibutramina). Wszystkie próby leczenia, pomimo zadowalającej skuteczności, obarczone były występowaniem poważnych działań niepożądanych. W wielu badaniach wykazano, iż blokowanie receptorów H3 histaminowych zmniejsza przyjmowanie pokarmów przez zwierzęta, zależnie od dawki podawanego leku, bez wywoływania istotnych działań niepożądanych. Fakt ten skłonił mnie to zaprojektowania i otrzymania serii aktywnych ligandów receptorów H3 wpływających na spadek masy ciała, których działanie będzie stanowiło nową koncepcję leczenia otyłości.
W swojej pracy doktorskiej zaprojektowałam i otrzymałam 80 nowych połączeń chemicznych, będących ligandami receptorów H3 histaminowych. Na uwagę zasługuję fakt, że ponad 30% otrzymanych pochodnych wykazało bardzo wysokie powinowactwo do celu biologicznego. Analiza zależności struktura-aktywność pozwoliła mi wyłonić ugrupowanie 4-pirydylopiperazyny jako kluczowy, nowatorski element strukturalny zapewniający wysokie powinowactwo związków do receptorów H3 histaminowych. Ponadto, podczas stażu w Instytucie Chemii Medycznej i Farmaceutycznej Uniwersytetu w Regensburgu, oznaczyłam powinowactwo otrzymanych związków do receptorów H1, H2 oraz H4 histaminowych celem potwierdzenia selektywności względem receptorów H3, a także scharakteryzowałam ich właściwości antagonistyczne w teście rekrutacji białka miniG. Podkreśla to interdyscyplinarny charakter mojej pracy naukowej, która łączy ze sobą elementy projektowania i syntezy nowych kandydatów na leki, a także charakterystykę ich właściwości farmakologicznych metodami in vitro. Dla najbardziej obiecujących ligandów, we współpracy z Zespołem Farmakologów Katedry Farmakodynamiki UJ CM, przeprowadziliśmy wstępne badania ich wpływu na masę ciała, ilość spożywanego pokarmu oraz wody, poziom glukozy i trójglicerydów w osoczu, a także aktywność spontaniczną u myszy i szczurów w modelu nadmiernego objadania się paszą preferencyjną. Testowane związki mają potencjał do redukowania masy ciała, działania anorektycznego i hipoglikemizującego, a najaktywniejszy w przeprowadzonych badaniach ligand KSK19 wykazał bardzo korzystny wpływ na masę ciała oraz parametry metaboliczne u badanych zwierząt. Myszy karmione dietą wysokotłuszczową i otrzymujące związek KSK19 w dawce 15 mg/kg wykazywały istotnie mniejszy przyrost masy ciała w porównaniu z grupą kontrolną. Co więcej, 21-dniowe leczenie otyłych zwierząt ligandem KSK19 także znacząco poprawiło tolerancję glukozy i insulinooporność. Ponadto, potwierdziliśmy przenikalność KSK19 do ośrodkowego układu nerwowego oraz jego zdolność do blokowania receptorów H3 histaminowych. Testy biofunkcjonalne oraz radioreceptorowe wykluczyły powinowactwo związku KSK19 do innych receptorów sprzężonych z białkiem G, natomiast wykazał on silne, nanomolowe powinowactwo do receptorów sigma-1. To odkrycie jest przełomem w badaniach nad mechanizmem działania ligandów receptorów H3 i otwiera nowy obszar badawczy w poszukiwaniu leków. Te dwie różne struktury biologiczne, receptory H3 histaminowe oraz sigma-1, mają jednakowo wysoką ekspresję w ośrodkowym układzie nerwowym i mogą stanowić potencjalne cele terapeutyczne w rozwoju badań nad terapią licznych chorób ludzkich, w tym także otyłości.
Jestem aktywnym członkiem Europejskiego Towarzystwa Badań nad Histaminą (European Histamine Research Society), na którego zjazdach regularnie prezentuję wyniki swoich badań oraz angażuję się w dyskusje naukowe. Współpracuję z Naukowcami z wielu ośrodków zagranicznych takich jak Uniwersytet w Düsseldorfie, Regensburgu czy Newcastle. Jestem współautorką 13 publikacji naukowych, a wyniki swoich badań prezentowałam na ponad 40 konferencjach o zasięgu krajowym oraz międzynarodowym. W maju 2018 roku wygrałam ogólnopolskie przesłuchania Polskiego Towarzystwa Chemii Medycznej, w wyniku których reprezentowałam Polskę na V Sympozjum Młodych Naukowców Europejskiej Federacji Chemii Medycznej w Lublanie.
Kierownik Zakładu Techniki i Technologii Spożywczej Sieć Badawcza Łukasiewicz, Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych
Kierownik Zakładu Techniki i Technologii Spożywczej - Sieć Badawcza Łukasiewicz - Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych
Autorka wielu publikacji naukowych w zakresie technik rolniczych i badań przemysłowych dla przemysłu rolno-spożywczego. Uczestniczka ogólnopolskich konferencji naukowo-technicznych.
Autorka i współautorka wielu projektów badawczo-wdrożeniowych zrealizowanych we współpracy z firmami branży spożywczej zakończone wdrożeniem do działalności własnej przedsiębiorstw (m.in.: projekty badawcze w ramach Programu Badań Stosowanych, programu INNOTECH, POIR, programu Biostarteg dofinansowane przez NCBR).
Autorka Patentów:
1. P.404847 – Urządzenie do obrabiania warzyw, zwłaszcza papryk – przyznany patent.
2. W.122 510 – Stół do mas cukierniczych – przyznany wzór użytkowy.
3. P. 422599 – Urządzenie do obierania warzyw, zwłaszcza cebuli – przyznany patent.
Odznaczona brązowym Krzyżem za Zasługi za działalność na rzecz wdrażania innowacyjnych rozwiązań do gospodarki.
Prezes, Fundacja ProKarton
Prawnik, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Montesquieu w Bordeaux. Od 2019 r. konsultant ds. gospodarki o obiegu zamkniętym, doradza administracji, organizacjom pozarządowym oraz przedsiębiorcom. Założyciel firmy doradczej GOZ WORLD. Od 2020 r. Prezes Fundacji ProKarton zajmującej się edukacją ekologiczną i gospodarką odpadami opakowaniowymi. W latach 2009-19 związany z administracją rządową, koordynator opracowania polskiej Mapy drogowej gospodarki o obiegu zamkniętym, prelegent na krajowych i międzynarodowych konferencjach dot. GOZ np. Envicon, SOSEXPO, Retail challenge.
Adiunkt badawczy na Wydziale Inżynierii Chemicznej i Procesowej, Politechnika Warszawska
Narodowe Centrum Badań Jądrowych
Od początku swojej kariery naukowej związany z Narodowym Centrum Badań Jądrowych. Pracownik badawczo-techniczny w Zakładzie Energetyki Jądrowej i Analiz Środowiska. Uzyskał dyplomy Uniwersytetu Warszawskiego i Politechniki Warszawskiej, w trakcie studiów rok czasu spędził w Królewskim Instytucie Technicznym (KTH) w Szwecji, gdzie poznawał tajniki inżynierii jądrowej. Od kilku lat współpracuje z naukowcami z Nuclear Research and Consultancy Group (NRG), Holandia. Badania, które prowadzi w ramach współpracy skupiają się nad zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem jądrowym a realizowane są przy bardzo intensywnym wykorzystaniu zasobów obliczeniowych superkomputera Centrum Informatycznego Świerk (CIŚ).
Za prowadzone badania nad przepływem i wymianą ciepła w kasetach paliwowych został nominowany (jako pierwszy Polak) do nagrody Young Generation Awards – NUGENIA Forum 2019. Wyróżnienie było przyznawane przez dwa międzynarodowe stowarzyszenia: NUGENIA (NUclear GENeratioan II&III Association) i ENEN (European Nuclear Education Network).
Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego, Polska Akademia Nauk
Jest kierownikiem Zakładu Inżynierii Molekularnej I Nanoelektroniki w Instytucie Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk.
Jego zainteresowania naukowe skupiają się wokół zastosowań inżynierii molekularnej w sztucznej inteligencji, nanoelektronice i biomedycynie. Działania naukowe dra Laskowskiego są prowadzone na pograniczu fizyki, chemii, inżynierii materiałowej a także inżynierii biomedycznej. Wraz ze swoim zespołem pracuje nad realizacją koncepcji molekularnej sieci neuronowej typu Hopfielda, super-gęstymi pamięciami magnetycznymi, a także materiałami bioaktywnymi nowej generacji.
Jest autorem licznych publikacji naukowych i patentów.
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Dr hab. Sebastian Pawlus w 2004 r. obronił pracę doktorską z fizyki na Uniwersytecie Śląskim a w 2015 otrzymał stopień doktora habilitowanego również z nauk fizycznych. W latach 2006/2007 odbył staż podoktorski na Uniwersytecie Akron, Akron, Ohio, USA w grupie prof. Alexeia P. Sokolova. Od roku 2020 pełni funkcję dyrektora Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Jego główne zainteresowania naukowe obejmują badanie wpływu zmiennych temperatury i ciśnienia na własności tzw. fazy przechłodzonej oraz szklistej w materiałach tworzących wiązania wodorowe (np. alkohole i ich pochodne) oraz w cieczach. Od kilku lat zajmuje się również badaniami wpływu wysokiego ciśnienia, będącego odpowiednikiem mechanicznych naprężeń, na materiały ceramiczne i tzw. metalo-organiczne, m.in. perwoskitowe.
Oprócz prowadzenia pracy badawczej zajmuje się także rozwijaniem i komercjalizowaniem aparatury do prowadzenia wysokociśnieniowych badań elektrycznych.
Instytut Parazytologii im. W. Stefańskiego, Polska Akademia Nauk
Ukończyła biotechnologię ze specjalizacją w zakresie zdrowia zwierząt w SGGW w Warszawie, tytuł doktora inż. nauk biologicznych uzyskała w Instytucie Parazytologii im. Witolda Stefańskiego w Warszawie, gdzie jest zatrudniona na stanowisku adiunkta. Obecnie odbywa 3,5 letni staż podoktorski w Leiden University Medical Center w Niderlandach.
Głównym kierunkiem badań Pani doktor jest badanie interakcji pasożyta z żywicielem na poziomie molekularnym i analiza odpowiedzi immunologicznej aktywowanej w trakcie inwazji pasożytniczych. Prowadzone badania mają na celu zapobieganie zarażeniom pasożytniczym (opracowywanie szczepionek), diagnostykę, jak również dostarczają wiedzy na temat możliwości wykorzystania białek pasożyta jako potencjalne terapeutyki w leczeniu chorób cywilizacyjnych.
Pani doktor jest autorem wielu publikacji naukowych o zasięgu międzynarodowym, była kierownikiem i głównym wykonawcą wielu krajowych i międzynarodowych projektów naukowych.
Kierownik Katedry Automatyki i Systemów Pomiarowych Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, Uniwersytet Mikołaja Kopernika
Absolwent kierunku Automatyka i Robotyka na Wydziale Elektrycznym Politechniki Poznańskiej. W roku 2010 uzyskał z wyróżnieniem tytuł doktora nauk technicznych w dyscyplinie Automatyka i Robotyka na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej. Stopień doktora habilitowanego uzyskał w 2019 roku na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej.
Jest współautorem ponad 70 prac naukowych opublikowanych w recenzowanych czasopismach naukowych i zaprezententowanych na prestiżowych konferencjach.
Prace badawcze prof. Tomasza Tarczewskiego koncentrują się wokół sterowania napędami elektrycznymi i robotami mobilnymi z wykorzystaniem nowoczesnej teorii sterowania oraz metod sztucznej inteligencji. Współpracuje naukowo z czołowymi uczelniami technicznymi w Polsce (m.in. z Politechniką Warszawską i Politechniką Wrocławską) oraz z Instytutem Elektrycznym "Nikola Tesla" w Belgradzie. Od 2020 roku jest członkiem stowarzyszonym Sekcji Energoelektroniki i Napędu Elektrycznego Komitetu Elektrotechniki PAN.
Tomasz Tarczewski jest od 2009 roku zatrudniony na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK w Toruniu, aktualnie na stanowisku profesora uniwersytetu. Od 2019 roku jest dyrektorem Instytutu Nauk Technicznych UMK. W ramach projektu: Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza kieruje wyłaniającym się polem badawczym automatyka i systemy sterujące.
Uniwersytet Morski w Gdyni
Specjalizuje się w pracach na rzecz rozwoju gospodarczego w szczególności transportu morskiego, śródlądowego i logistyki. Absolwent wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej oraz Europejskiej Szkoły Żeglugi Bliskiego Zasięgu w Barcelonie. Autor licznych publikacji, opracowań oraz artykułów z zakresu: żegluga bliskiego zasięgu (w tym autostrad morskich); logistyka oraz centra logistyczne; morska polityka gospodarcza; transport intermodalny (w tym żegluga śródlądowa). Współtwórca modelu symulacyjnego Centrum Logistycznego w Porcie Gdynia. Poza bezpośrednimi pracami w ramach działalności naukowej bierze aktywny udział w pracach na rzecz rozwoju samorządów lokalnych i regionalnych jako członek międzyregionalnej grupy roboczej ds. kreowania strefy rozwojowej korytarza transportowego "Bałtyk - Adriatyk w Polsce" oraz w pracach w ramach Międzyresortowej Komisji ds. Opracowania i Wdrożenia Zmian oraz Uproszczeń w Procedurach Kontrolnych i Odprawach Granicznych Towarów przechodzących przez polskie porty morskie.
Doświadczenie kierownicze zdobył kierując licznymi projektami krajowymi i międzynarodowymi. Między innymi projektami BATCo, BaSIM, RETROUT, MOSES oraz Rewitalizacja Międzynarodowej Drogi Wodnej E-40 na odcinku Wisła-Dniepr. Obecnie pełni funkcje kierownika Zakładu Ekonomiki i Prawa Instytutu Morskiego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni
Sieć Badawcza Łukasiewicz, Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki
Jest absolwentem Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH w Krakowie. Jako pracownik Łukasiewicz - Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki realizuje szereg projektów B+R m.in.: Typoszereg termogeneratorów do odzysku niskotemperaturowego ciepła odpadowego z przemysłowych instalacji technologicznych. Posiada 17 letnie doświadczenie w przygotowaniu, kierowaniu i realizacji ponad 25 projektów naukowych i B+R. Jest współautorem ponad 60 artykułów naukowych (44 w bazie SCOPUS, indeks H-15), trzech patentów i jednego zgłoszenia patentowego.
Twórca i konstruktor kilkunastu urządzeń badawczych i technologicznych. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy nad zaawansowanymi materiałami kompozytowymi i od dwóch lat jest zaangażowany w rozwój technologii AM tj. druk metalu SLM i technologii CS. Doświadczony i certyfikowany Project Manager (IPMA). Laureat nagród i wyróżnień m.in. od ABB czy FIR. Ekspert zakresu inżynierii materiałowej m.in. dla NCN, NCBR, PARP i FNP.
Orange Polska S.A.
Jako Dyrektor Kultury i Rozwoju w Orange odpowiada za rozwój kompetencji ludzi i kieruje komunikacją wewnętrzną. Wierzy, że kluczem do sukcesu firm jest kreatywność i zaangażowanie pracowników oraz wykorzystanie potencjału nowych technologii, by wydobywać z nich to, co najlepsze dla ludzi.
W Grupie Orange pracuje od 2004 roku, w latach 2015-2019 roku jako Prezes Fundacji Orange, działała na rzecz rozwoju edukacji w Polsce, promując m.in. bezpieczeństwo w sieci oraz naukę programowania. Zasiada w Radzie Szerokiego Porozumienia na rzecz Umiejętności Cyfrowych Polaków.
Główny analityk ds. badań i analiz, Instytut Badań Edukacyjnych
Ukończyła Wydział Socjologii UG. Od 1998 do 2016 roku była związana z firmą badawczą PBS spółka z o.o. Przez ponad 18 lat była bezpośrednio związana z badaniami. Brała udział w wielu pionierskich i rozwojowych projektach. Zarządzała projektami poświęconymi tematyce: funkcjonowania regionalnych rynków pracy, aktywizacji zawodowej, jakości i efektywności edukacji. Przez wiele lat aktywnie działała w organizacjach branżowych, w tym jako Członek Zarządu. Zaangażowana w budowanie najbardziej rozpowszechnionego w Polsce systemu zapewniającego jakość w badaniach rynku – PKJPA.
Od marca 2018 roku zatrudniona w Instytucie Badań Edukacyjnych na stanowisku Głównego specjalisty ds. badań, od stycznia 2021 roku jako Główny analityk ds. badań. Obecnie jako Regionalny lider ds. ZSK pełni rolę doradcy i promotora Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji w regionie pomorskim. Prywatnie mama dwóch wspaniałych córek i małego Jasia. Właścicielka czekoladowej labradorki, z którą chętnie uprawia nordic walking. Nadwyżki czasu i wolnych środków chętnie lokuje w podróże
Ekspert kluczowy, Instytut Badań Edukacyjnych
Ekspert kluczowy w Instytucie Badań Edukacyjnych, menadżer projektów biznesowych, społecznych, w tym edukacyjnych i badawczych z zakresu relacji systemu edukacji i rynku pracy oraz promocji idei uczenia się przez całe życie. Zarządza 45 osobowym rozproszonym zespołem specjalistów.
Pasjonatka zarządzania talentami. Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej i Uniwersytetu Warszawskiego, kierunku socjologia. Posiada ponad 18-letnie doświadczenie w zarządzaniu zespołami i projektami, także w ramach organizacji międzynarodowych (UN Migration Agency). Odpowiedzialna za współpracę IBE z IBM Polska w ramach programu P-Tech. Prywatnie mama, pasjonatka podróży i trenerka slow jogging.
Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
Z Wydziałem Odlewnictwa AGH jest związana od 1996 roku. W latach 2012-2016 była Kierownikiem Katedry Chemii i Korozji Metali, a w latach 2016 - 2020 pełniła funkcję Prodziekana ds. Kształcenia na Wydziale Odlewnictwa AGH. Obecnie pracuję w Katedrze Chemii i Korozji Metali na stanowisku profesora.
Jej aktywność naukowa jest poświęcona badaniom mechanizmu procesów korozji elektrochemicznej, zachodzącej w mikroskali na stopach konstrukcyjnych i biomedycznych. Obecnie rozwijam swój zespół, mając na celu opracowanie biozgodnych powłok polimerowych o właściwościach antybakteryjnych, które spowolnią korozję biodegradowalnych implantów wykonanych ze stopów magnezu.
W latach 2003 – 2006 odbyła trzy staże zagraniczne podoktorskie: 1) Marie Curie Intra-European Fellowships (2005, Dijon, Francja), 2) staż w ramach projektu europejskiego EREBIO (2006, Paryż, Francja), 3) staż finansowany przez NATO (2003, Bordeaux, Francja).
W 2015 roku otrzymała nagrodę im. Marii Skłodowskiej-Curie za osiągnięcia naukowe w obszarze nauk o materiałach przyznaną przez DCNS-French Embassy-French Institute.
IBM Polska Sp. z o.o.
Ukończył studia informatyczne na kierunku Informatyka Politechniki Śląskiej i od 1995 roku jest związany z sektorem IT i usługami IT. W latach 1995 – 2005 był nauczycielem akademickim na kierunku Informatyka Politechniki Śląskiej.
Od 2003 roku rozpoczął pracę dla IBM pełniąc wiele ról w organizacji lokalnej oraz regionalnej w obszarach zarządzania usługami, zarządzania pionami technicznymi w różnych technologiach. Od 2010 roku dołączył do nowo tworzonego Centrum Usług IT IBM w Polsce pełniąc rolę Dyrektora Pionu.
Politechnika Częstochowska
Jest profesorem uczelni na Wydziale Zarządzania Politechniki Częstochowskiej. Uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych w zakresie nauk o zarządzaniu oraz stopień doktora habilitowanego w dziedzinie geografii społeczno - ekonomicznej. Od dwóch dekad jest zaangażowany w próby łączenia badań nad organizacjami i procesami zarządzania z zagadnieniami nauk o przestrzeni.
Pierwszy okres badań dotyczył przestrzennych konfiguracji gospodarczych (Regional Cohesion. Effectiveness of Network Structures, Springer, 2010). Obecnie Piotr Pachura koncentruje się na odkrywaniu struktury przestrzeni i nowych przestrzennych ról menedżerskich (O przestrzeni w zarządzaniu, PWN, 2016) oraz modelowaniu teorii przestrzeni organizacyjnych (Trójprzestrzenie. Modelowanie teorii przestrzeni organizacji, Scholar, 2021). Członek Komitetu Sterującego The International Geographical Union: Commission on The Dynamics of Economic Spaces (2012- 2024).
Instytut Badań Edukacyjnych
Doradca zawodowy, ekspert w Instytucie Badań Edukacyjnych w Warszawie; pracował na stanowiskach menedżerskich w sektorze edukacji. Utworzył kilkadziesiąt placówek oświatowych; posiada doświadczenie w pozyskiwaniu funduszy oraz ocenie i realizacji projektów edukacyjnych i społecznych.
Autor ekspertyz w zakresie optymalnych standardów funkcjonowania placówek edukacyjnych oraz wyrównywania szans edukacyjnych. Odpowiedzialny za wspieranie programu P-Tech po stronie IBE; opisuje kwalifikacje rynkowe z branży IT.
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Dr hab., pedagog, doradca zawodowy, profesor w Zakładzie Kształcenia Ustawicznego i Doradztwa Zawodowego na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w problematyce doradztwa edukacyjno-zawodowego, polityki rynku pracy, edukacji dorosłych i polityki oświatowej.
Realizuje projekty badawcze i szkoleniowe dla instytucji edukacyjnych, organizacji pozarządowych oraz instytucji rynku pracy. Współautorka programów doradztwa edukacyjno-zawodowego dla uczniów szkół kształcących w zawodach oraz licznych publikacji z zakresu doradztwa zawodowego i polityki oświatowej.
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
Doradca zawodowy, ekspert w dziedzinie edukacji z doświadczeniem w pracy nauczyciela wiedzy o społeczeństwie, etyki, filozofii. Od lat związany ze szkolnictwem i rynkiem pracy. Kierownik zespołu ds. szkolnictwa zawodowego w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, gdzie aktywnie wspiera przedsiębiorców w pozyskiwaniu kadr poprzez łączenie ich ze światem edukacji i nauki. Trener biznesu oraz umiejętności interpersonalnych.
Prowadzi kursy i szkolenia dla uczniów, nauczycieli, doradców zawodowych, osób bezrobotnych m.in. w Centrum Rozwoju Talentów w Gdańsku. Współautor Przystanku Praca - Sopockiego Modelu Doradztwa Zawodowego. Uczestniczy w pracach zespołu monitorującego „Kształtowanie sieci szkół zawodowych w regionie” oraz zespołu ds. rynku pracy Pomorskiej Rady Oświatowej przy Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku. Obecnie jest w trakcie certyfikacji z coachingu.