Dowiedz się kim są uczestnicy Forum Inteligentnego Rozwoju
Naukowcy prowadzący badania podstawowe, aplikacyjne i kliniczne
Rektorzy uczelni i Dyrektorzy instytutów, a także inni przedstawiciele jednostek naukowych i uczelni
Przedsiębiorcy wprowadzający na rynek innowacyjne usługi i produkty
Przedstawiciele sektora edukacji
Włodarze samorządów, otwarci na współpracę z biznesem i nauką
Przedstawiciele administracji rządowej
Inwestorzy
Przedstawiciele innych organizacji zaangażowanych w inteligentny rozwój
Izraelska krystalograf, laureatka Nagrody Nobla
Prof. Ada Yonath izraelska krystalograf. Studiowała na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, gdzie uzyskała bakalaureat w 1962 roku oraz tytuł magistra biochemii w 1964. Stopień doktora uzyskała w 1968 roku w Instytucie Naukowym Weizmana, jej praca doktorska dotyczyła krystalografii. Odbyła staże podoktorskie w Carnegie Mellon University (1969) oraz MIT (1970). Badania Jonath koncentrują się na mechanizmach molekularnych biosyntezy białek. Wyznaczyła ona z dużą rozdzielczością struktury krystaliczne jednostek rybosomów. W 2007 otrzymała Nagrodę Wolfa w dziedzinie chemii, w 2009 Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za badania nad strukturą i funkcją rybosomów (wspólnie z Venkatramanem Ramakrishnanem i Thomasem Steitzem). Laureatka Medalu PTChem im. Marii Skłodowskiej-Curie, doktor honoris causa Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Izraelsko-arabski naukowiec i inżynier, pionier znany z wynalezienia Nano Sztucznego Nosa (NA-NOSE)
Prof. Hossam Haick jest izraelsko-arabskim naukowcem i inżynierem oraz aktualnym dziekanem studiów licencjackich w Israel Institute of Technology, urodzonym w 1975 roku. Jest pionierem znanym z wynalezienia Nano Sztucznego Nosa (NA-NOSE) do wykrywania chorób wydychanym powietrzu, (dzięki czemu został wyróżniony jako innowator MIT poniżej 35 lat), który jest szeroko stosowany do wykrywania biomarkerów chorób w laboratoriach i przemyśle. Prowadzi wiele wkładów w interdyscyplinarnych dziedzinach, takich jak nanotechnologia, nanoczujniki, lotne biomarkery i elektronika molekularna.
Zastępca przewodniczącego Rady Doskonałości Naukowej Polski, ekonomista i były rektor UE w Poznaniu
Prof. Marian Gorynia polski ekonomista, profesor i były rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Od 2019 zastępca przewodniczącego Rady Doskonałości Naukowej. Jest przewodniczącym Rady Naukowej Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego oraz członkiem Komitetu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk. Wchodzi w skład Rad i Komitetów Redakcyjnych licznych specjalistycznych czasopism ekonomicznych. Ponadto, jest członkiem Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Towarzystwa Naukowego Organizacji i Kierownictwa, Academy of International Business, European International Business Academy, a także International Management Development Association. Doktor honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku oraz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskie w Olsztynie.
Dyrektor, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
Absolwent Wydziału Automatyki i Informatyki Politechniki Śląskiej, Doktor Nauk Ekonomicznych w Dyscyplinie Nauki o Zarządzaniu Uniwersytetu Szczecińskiego.
Manager z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu przedsiębiorstwami oraz dużymi projektami w branży telekomunikacyjnej. Ekspert w dziedzinie nowoczesnych technologii i zarządzania. Autor szeregu publikacji naukowych z zakresu strategii rozwoju, zarządzania przedsiębiorstwami oraz kształtowania wartości przedsiębiorstw.
Karierę zawodową rozpoczął w sektorze biznesowym w WSK „PZL-Mielec” S.A., gdzie doprowadził do wyodrębnienia z jej struktur telekomunikacyjnej działalności operatorskiej oraz utworzenia spółki Przedsiębiorstwa Telekomunikacyjnego „Centrala” Sp. z o.o. (późniejsza: Multimedia Polska S.A. – Mielec Sp. z o.o.). Negocjator kształtów umów w zakresie sprzedaży, aktywizacji i łączenia spółek. Manager z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu przedsiębiorstwami oraz dużymi projektami w branży telekomunikacyjnej (Multimedia Polska S.A., Nordisk Polska Sp. z o.o., EXATEL S.A.) i fotowoltaicznej (Mielec PV S.A.). Ekspert w zakresie oceny projektów związanych z budową regionalnych sieci szerokopasmowych oraz sieci ostatniej mili. Dyrektor Generalny największego w Europie projektu budowy regionalnej sieci szerokopasmowej (Internet dla Mazowsza).
W latach 2016-2018 Dyrektor Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK), gdzie współtworzył i kierował m.in. projektami utworzenia Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa, Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, połączenia NASK z Instytutem Maszyn Matematycznych. Pod jego kierownictwem NASK zyskał status Państwowego Instytutu Badawczego, a w Instytucie zaczął na mocy ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa działać CSIRT poziomu krajowego.
W listopadzie 2018 roku został powołany do Rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w której pełnił funkcję Przewodniczącego Komisji ds. Finansów.
Od 30 lipca 2019 r. Dyrektor NCBR.
Sekretarz Stanu, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Nadzoruje tematykę wdrażania funduszy unijnych na innowacje (Program Inteligentny Rozwój) oraz kapitał ludzki (Program Wiedza Edukacja Rozwój). Do jej obowiązków należy także koordynacja przygotowania nowego okresu programowania na lata 2021-2027 oraz nadzór nad programem Dostępność Plus (była współautorką ustawy o dostępności). Pełni również funkcję Pełnomocnika Rządu do spraw przygotowania Światowego Forum Miejskiego w Katowicach w 2022 r. Od 15 listopada 2019 r. do 6 października 2020 r. pełniła funkcję ministra funduszy i polityki regionalnej.
Prezes Zarządu General Electric Company Polska Sp. z o.o oraz Dyrektor Zarządzający GE Engineering Design Center
Marian Lubieniecki ukończył Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa Uniwersytetu Gdańskiego ze stopniem magistra inżyniera. Naukę kontynuował w Instytucie Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku zdobywając tytuł doktora nauk technicznych. Swoją karierę zawodową rozpoczął w Philips Royal Electronics jako Kierownik Projektów Mechanicznych, pracował też w ABB/ALSTOM jako Inżynier Specjalista ds. Aerodynamiki w Dziale Projektów Badawczo-Rozwojowych Turbin Parowych.
Z warszawskim centrum inżynieryjnym Engineering Design Center związany jest niemal od samego początku jego istnienia. Był jednym z pierwszych pracowników GE Aviation w Engineering Design Center, gdzie pracował jako Inżynier Konstruktor części przepływowych silników turbinowych. Przez siedem lat obejmował kolejne stanowiska kierownicze, po czym w 2007 roku założył w EDC zespół GE Oil & Gas zajmujący się technologiami wydobycia i przesyłu gazu i ropy, który rozwinął w kilkusetosobową organizację. Następnie objął stanowisko Dyrektora Wykonawczego zespołu zajmującego się technologiami podwodnymi.
W 2016 roku Marian Lubieniecki objął stanowisko Prezesa Zarządu General Electric Company Polska Sp. z o.o oraz Dyrektora Zarządzającego GE Engineering Design Center.
PORT - Polski Ośrodek Rozwoju Technologii
Poseł Parlamentu Europejskiego
Prof. Jerzy Buzek – Premier RP w latach 1997-2001. Pierwszy przewodniczący Parlamentu Europejskiego z Europy Środkowo-Wschodniej. W Parlamencie nieprzerwanie od 2004 roku. Obecnie przewodniczy pracom Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii. Odpowiedzialny z ramienia Parlamentu za rozporządzenie o bezpieczeństwie dostaw gazu do Europy. Uznany przez ekspertów VoteWatch Europe za najbardziej wpływowego europosła ds. energetyki. Odznaczony Orderem Orła Białego za wkład w demokratyczną transformację Polski, osiągnięcia naukowe i dokonania polityczne w Polsce i na arenie międzynarodowej.
Dziennikarz, prezenter telewizyjny, felietonista, pisarz, publicysta i osobowość telewizyjna.
Dziennikarz, laureat nagrody Wiktor w kategorii Osobowość Medialna. Posiada bardzo dużą zawodową praktykę, zdobywaną zarówno w charakterze osoby zarządzającej (był m.in. redaktorem naczelnym „Machiny“, „Filmu“ i „Przekroju“), piszącej (dziennikarz prasowy w wielu tytułach), działającej w radiu, jak i prowadzącej liczne programy telewizyjne o bardzo różnym charakterze.
Jest również autorem kilku bestsellerowych książek, których łączny nakład to ponad 400 tys. egz. (m.in. „Bóg, kasa i rock’n’roll“ oraz „Jego wysokość Longin“). Dużym wydarzeniem było również wydanie w 2022 r. jedynej, autoryzowanej biografii Jana Borysewicza „Mniej obcy”, która przez kilka tygodni utrzymywała się na szczycie bestsellerów EMPIKu.
Marcin to jeden z najbardziej cenionych i rozchwytywanych polskich konferansjerów, mający
na koncie kilkaset poprowadzonych eventów dla największych międzynarodowych firm, w tym branżowe konferencje i kongresy, eleganckie gale, festiwale tematyczne, masowe koncerty i wiele innych.
Zwycięzca w rankingu najlepszych konferansjerów w Polsce wg. miesięcznika Press, nr 9-10/2017.
Prywatnie Marcin jest pasjonatem nowych technologii – sztucznej inteligencji, wirtualnej rzeczywistości, pojazdów autonomicznych, industry 4.0 oraz innych zagadnień, kształtujących nasze życie w najbliższej przyszłości. Potrafi o tym opowiadać kompetentnie i zajmująco, umieszczając fachową wiedzę w kontekście zagadnień bliskich każdemu – pracy, rozrywki, samorozwoju, zachodzących zmian społecznych.
Jest m.in. współtwórcą filmów dokumentalnych o tej tematyce, zrealizowanych dla TVN - m.in. Człowiek przyszłości, w którym jego rozmówcami są jedni z najwybitniejszych naukowców na świecie, profesorowie Harvardu i Massachusets Institute of Technology oraz Klonowanie. Sposób na nieśmiertelność., nakręconego w Korei Południowej i ukazującego możliwości współczesnej medycyny oraz genetyki.
Marszałek Województwa Podkarpackiego, Wiceprezes Stowarzyszenia NEREUS
Ukończył studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Rzeszowskiej im. I. Łukasiewicza (tytuł inżyniera, specjalność - konstrukcje lotnicze).
W latach 1979-1992 pracował w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Mielcu jako specjalista konstruktor. W latach 1992 – 1998 był prezesem zarządu Agencji Rozwoju Regionalnego MARR SA w Mielcu. W 1997 r. założył Stowarzyszenie Inkubator Przedsiębiorczości IN-MARR w Mielcu.
W latach 1998-2005 był radnym Województwa Podkarpackiego oraz członkiem zarządu (1998-2002) i wicemarszałkiem (2001-2002). Zajmował się m.in. programowaniem i wdrażaniem programów pomocowych Unii Europejskiej, Programem Aktywizacji Obszarów Wiejskich Banku Światowego, planowaniem przestrzennym i rozwojem regionalnym. W latach 2000-2003 był członkiem oraz wiceprzewodniczącym komitetów sterujących i monitorujących programów pomocowych, takich jak: Phare '99, Phare Spójność Społeczno-Gospodarcza, Phare Odbudowa, Sapard oraz Program Aktywizacji Obszarów Wiejskich Banku Światowego. Z kolei w latach 2001-2003 zasiadał w Radzie Nadzorczej Agencji Rozwoju Przemysłu SA, a w okresie od 2002 do 2005 roku był pełnomocnikiem zrządu Agencji Rozwoju Regionalnego MARR SA oraz od 2004 do 2005 r. członkiem Regionalnego Komitetu Sterującego Programu Rozwoju Regionalnego.
W 2005 roku wybrano go senatorem RP. Mandat senatorski pełnił aż do maja 2013 roku. W tym czasie w latach 2005-2007 pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, a w Senacie był m.in przewodniczącym Komisji Obrony Narodowej oraz wiceprzewodniczącym Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej;
W 2015 roku został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Władysław Ortyl od 1980 r. jest członkiem NSZZ "Solidarność" (był m.in. członkiem Zarządu Regionu Rzeszowskiego, przew. Komisji Zakładowej w WSK i OBR- PZL Mielec, wiceprzew. Sekcji Krajowej Przemysłu Lotniczego). Jest również członkiem Akcji Katolickiej i stowarzyszenia Genius Loci.
27 maja 2013 roku Sejmik Województwa Marszałkowskiego powierzył mu funkcję marszałka IV kadencji. 28 listopada 2014 r. został wybrany na Marszałka Województwa Podkarpackiego V kadencji.
Od 2015 roku jest członkiem Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie Andrzeju Dudzie, a od 2016 roku członkiem Komitetu Regionów Unii Europejskiej.
Trener, Megalit
Trener i Coach, Dziennikarz oraz Autor, Mówca inspiracyjny, Konsultant biznesowy oraz z zakresu PR.
Member of ICF, certyfikowany przez Erickson College. Współzałożyciel Polskiej Izby Firm Szkoleniowych.
Autor książek i dziennikarz, napisał kilkaset tekstów z zakresu biznesu. Oraz dwa bestsellery „Psychologia zmiany –rzecz dla wściekniętych”i „Manipulacja odczarowana”. Nagroda: Ostre Pióro BCC, Proton 2012 dla najlepszego edukatora w branży PR.
Prezes Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2002-2019
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, rzecznik patentowy, radca prawny i pracownik naukowy Politechniki Świętokrzyskiej. Obroniła pracę doktorską nt. „Pełnomocnik w postępowaniu patentowym” oraz zdała egzamin sędziowski. Uzyskała uprawnienia europejskiego rzecznika patentowego oraz zawodowego pełnomocnika przed Urzędem ds. Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (OHIM).
W latach 1997-2002 była prezesem Polskiej Izby Rzeczników Patentowych i jednocześnie przewodniczącą Krajowej Rady Rzeczników Patentowych oraz redaktorem naczelnym kwartalnika „Rzecznik patentowy”. W tym okresie uczestniczyła w pracach legislacyjnych nad projektami ustaw Prawo własności przemysłowej i ustawy o rzecznikach patentowych.
Jest inicjatorką międzynarodowych sympozjów „Własność przemysłowa w innowacyjnej gospodarce” w Krakowie, cyklu międzynarodowych konferencji „Innowacyjność i kreatywność Kobiet”, polskich obchodów Światowego Dnia Własności Intelektualnej, a także konkursów na pracę habilitacyjną, doktorską, magisterską i studencką oraz na plakat, na krótki film i informację medialną z zakresu ochrony własności intelektualnej.
Jest autorką wielu publikacji z tej dziedziny.
Za działalność zawodową i społeczną została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Polonia Restituta, Krzyżem Oficerskim Orderu „Merite de l’Invention” nadawanym za dokonania na rzecz rozwoju innowacyjności przez Królewską Kapitułę w Brukseli oraz odznaką „Za Zasługi dla Wynalazczości”. Polska Organizacja Turystyczna uhonorowała Alicję Adamczak tytułem Ambasadora Kongresów Polskich w dowód uznania za promowanie dokonań Polski i Polaków na międzynarodowych konferencjach oraz sympozjach, zaś Akademia Inżynierska w Polsce Medalem Honorowym Gabriela Narutowicza w dowód uznania osiągnięć dla rozwoju techniki. Znalazła się również na liście 50 wybitnych menedżerek w specjalnej edycji magazynu „Polish Market”, uzyskując jednocześnie wyróżnienie „Diament Zarządzania”.
Reprezentuje Polskę w Radzie Administracyjnej i Komitecie Budżetowo-Finansowym Europejskiej Organizacji Patentowej oraz w Radzie Administracyjnej Wyszehradzkiego Instytutu Patentowego.
Forum Inteligentnego Rozwoju to miejsce, w którym stykają się różne idee, projekty oraz przedsięwzięcia. To setki osób, które łączy pasja tworzenia projektów mających wpływ na jakość naszego życia teraz lub w przyszłości.
Forum to idealna okazja do zaprezentowania swojej osoby oraz własnych badań w naukowym środowisku oraz pośród potencjalnych inwestorów. Daje również szansę na poszerzenie kontaktów biznesowych i możliwości pozyskania nowych współpracowników.
FORUM INTELIGENTNEGO ROZWOJU 2025
Centrum Inteligentnego Rozwoju
ul. Fabryczna 43
43-110 Tychy
tel.: +48 32 307 22 42
e-mail: biuro@ircentrum.pl