speaker-photo

Dr hab. Piotr Sankowski, prof. UW

Prezes, IDEAS NCBR

Piotr Sankowski pełni funkcję prezesa IDEAS NCBR. Jest profesorem w Instytucie Informatyki na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie w roku 2009 otrzymał habilitację, a w 2005 doktorat z informatyki. Jego zainteresowania badawcze dotyczą algorytmiki, ze szczególnym uwzględnieniem algorytmicznej analizy grafów i algorytmów analizy danych. Piotr Sankowski otrzymał w 2009 roku doktorat z fizyki w dziedzinie teorii ciała stałego na Polskiej Akademii Nauk. Jest pierwszym Polakiem, który otrzymał 3 granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (European Research Council – ERC). W roku 2010 był to ERC Starting Independent Researcher Grant, w 2015 ERC Proof of Concept Grant, a w 2017 ERC Consolidator Grant. Jest współzałożycielem i CTO spin-offu MIM Solutions.

    Prezentacje moich tematów na poprzednich edycjach
    18:50–19:50 7 Forum Inteligentnego Rozwoju

    Uciekające innowacje. Czy uczelnie naprawdę przegrywają z biznesem w wyścigu o technologię? - Podkarpackie Centrum Innowacji

    Sednem czwartej rewolucji przemysłowej i gospodarki opartej na wiedzy są innowacje. W wyścigu o zasoby wygrywają podmioty, które swoją działalność opierają na własności intelektualnej.

     

    Ideą panelu jest omówienie różnic w podejściu do innowacji, patentowania i wdrażania wynalazków przez uczelnie i przedsiębiorstwa. Jednostki naukowe składają bardzo dużo zgłoszeń patentowych, ale czy przekłada się to na transfer technologii do przemysłu? Wydaje się, że wdrożenia są z kolei domeną przedsiębiorstw, które patentują wynalazki z myślą o osiągnięciu konkretnych celów biznesowych.

     

    Uczelnie posiadają ogromne zasoby intelektualne i sprzętowe. Czy przekłada się to na poziom innowacyjności? W jakim stopniu wyniki badań naukowych zawarte w publikacjach są powtarzalne? Jaki mają wpływ na rozwój innowacyjności gospodarki?

     

    Udział wezmą:

     

    Dr Piotr Zakrzewski, Zastępca Prezesa, Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej
    Dr hab. Piotr Sankowski, prof. UW., Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytet Warszawski, Prezes, IDEAS, NCBR, Założyciel MIM
    Solutions
    Katarzyna Wszoła, Dyrektor ds. Innowacji, Veolia w Polsce
    Jacek Kubrak, Prezes Zarządu, Podkarpackie Centrum Innowacji

     

    Moderator:

     

    Timea Sulenta-Pluta, Dyrektor Zarządzający ds. Komercjalizacji Badań, Podkarpackie Centrum Innowacji