Tegoroczne Forum Przedsiębiorczości Akademickiej jest już dziewiątą z kolei edycją tej imprezy, opartą na pogłębionych kontaktach środowiska akademickiego z przedsiębiorcami i przedstawicielami władz regionu. Ideą Forum jest zbliżenie ludzi nauki z gospodarką rozwijającą się w oparciu o innowacje. Zestawiamy ze sobą z jednej strony zaplecze naukowo-badawcze i kreatywność naukowców, z drugiej – firmy gotowe wykorzystać ten potencjał dla rozwoju innowacyjnych rozwiązań.
Wydarzenie organizowane przez Centrum Przedsiębiorczości Akademickiej i Transferu Technologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu jest niepowtarzalną okazją do spotkania z liderami komercjalizacji i transferu technologii. W tym roku Forum otworzy prof. dr hab. Jacka Jemielitego, twórca metody mRna, zastosowanej w szczepionce przeciwko COVID-19 przez firmę PFIZER. Jak powstała metoda mRNA? Jak działa w szczepionce? Jak wyglądała droga wynalazku z laboratorium uniwersytetu na rynek? Na wszystkie pytania uczestników odpowie, wskazując cienie i blaski sukcesu komercyjnego prof. dr hab. Jacek Jemielity. Jednocześnie pragniemy zapoznać uczestników z trendami w przemyśle, dla których środowisko akademickie może być nieocenionym wsparciem z jednej strony, a dla akademii niewyczerpaną skarbnicą inspiracji dla badań i podnoszenia jakości dydaktyki. Tegoroczną imprezę zamknie obszar patentów i strategii patentowania – jakże różnej z punktu widzenia przedsiębiorcy i uczelni. Tu debatę zamkną eksperci zaproszeni przez Zastępcę Prezesa Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej, Pana dra Piotra Zakrzewskiego.
Ponadto pracownicy UMK mogą także wziąć udział w konkursie Liderzy Innowacji Pomorza i Kujaw, w ramach którego zostanie wyłoniona dodatkowo nagroda Jego Magnificencji Rektora UMK – INNOWATOR UMK dla wyróżniającego się w obszarze wynalazczości zespołu badawczego. Link do zgłoszenia: https://liderzy.tarr.org.pl/
Serdecznie zapraszamy!
Forum jest współfinansowane przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Inkubator Innowacyjności 4.0”.
Kierownik Laboratorium Chemii Bioorganicznej w Centrum Nowych Technologii, Uniwersytet Warszawski
Prof. Jacek Jemielity od 2014 roku jest kierownikiem Laboratorium Chemii Bioorganicznej w Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego. Doktorat uzyskał na Wydziale Chemii UW w roku 2002, i w tym samym roku rozpoczął pracę jako adiunkt w Zakładzie Biofizyki IFD Wydział Fizyki UW. W roku 2020 uzyskał tytuł profesora chemii. Zajmuje się badaniami nad syntezą, właściwościami oraz zastosowaniem chemicznie modyfikowanych nukleotydów. Rozwija metody syntezy ważnych biologicznie nukleotydów, tworzy narzędzia do modyfikacji kwasów nukleinowych użyteczne w badaniach ekspresji informacji genetycznej i zastosowaniach medycznych. Jest twórcą metody otrzymywania mRNA o właściwościach niezbędnych do zastosowań terapeutycznych. Opracowane przez niego modyfikacje są stosowane w kilkunastu badaniach klinicznych nad immunoterapią przeciwnowotworową. Jest autorem ponad 130 publikacji naukowych w recenzowanych czasopismach naukowych (w tym najbardziej prestiżowych czasopismach w dziedzinie takich jak Nucleic Acids Reserach, J. Am. Chem. Soc., Angewandte Chemie Int. Ed, RNA, Organic Lett., Chemical Science, Molecular Cell, Nature Structural & Molecular Biology, Nature Communications i inne). Jego prace cytowane były ponad 2160 razy. Jest współautorem 6 patentów chroniących jego wynalazki niemal na całym świecie i kilku zgłoszeń patentowych. Jedna z tych technologii polegająca na modyfikacji mRNA jest stosowana w badaniach klinicznych nad szczepionkami przeciwnowotworowymi przez takie firmy jak BioNTech, Sanofi, Roche, Pfizer. Jest stypendystą tygodnika „Polityka” (2008) oraz laureatem nagrody gospodarczej Prezydenta RP w kategorii „badania + rozwój” (2017), był nominowany w konkursie organizowanym przez Europejski Urząd Patentowy „European Inventor Award” 2018 w kategorii „Research”. W jego karierze zawsze bardzo ważna była popularyzacja nauki w tym praca ze zdolną młodzieżą zafascynowaną badaniami naukowymi. Jest współzałożycielem i prezesem spółki ExploRNA Therapeutics, spin off UW, która zajmuje się opracowywaniem technologii modyfikacji mRNA oraz rozwijaniem innowacyjnych terapii opartych na mRNA.
Ekspert Komisji Europejskiej ds. Własności Intelektualnej, Ekspert sieci EBN oraz NCBiR
Justyna Cięgotura - ekspert z 20 letnim doświadczeniem na międzynarodowej arenie. Od 2001 roku piastuje kierownicze stanowiska w sferze transferu technologii, zarządzania innowacją i własnością intelektualną. Blisko połowę swej kariery zawodowej spędziła w Stanach Zjednoczonych, gdzie stawiała pierwsze kroki i zdobyła bogate doświadczenie w transferze technologii. W latach 2001-2009 analityk biznesowy i koordynator komercjalizacji w Uniwersytecie Stanu Illinois w Chicago. W 2011 związała się z Poznańskim Parkiem Naukowo-Technologicznym, gdzie jako kierownik Działu Transferu Technologii wspierała klientów akademickich i biznesowych w praktycznym wdrażaniu innowacji, inkubacji biznesu opartego na wiedzy i internacjonalizacji firm. W latach 2017-2021 objęła stanowisko Zastępcy Dyrektora PPNT i Członka Zarządu Fundacji UAM odpowiedzialnego za zarządzanie własnością intelektualną, komercjalizację, stosunki międzynarodowe i inkubację firm. Od 2021 Członek Rady Fundacji Alliance for Innovation wspierającej budowanie relacji między USA a Polską w sferze kultury, nauki i biznesu. Charakteryzuje się silną motywacją i umiejętnościami w sferze innowacji, odwagą w podejmowaniu decyzji i pracy z profesjonalistami dla osiągania zamierzonych celów i rozwiązywania problemów. Posiada bogate doświadczenie w zarządzaniu pracą zespołów oraz w sferze rozwoju biznesu. Zdobyła tytuł Magistra Ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz tytuł MBA Uniwersytetu Illinois w Chicago. Jest ekspertem Komisji Europejskiej ds własności intelektualnej, ekspertem sieci EBN oraz NCBiR.
Dyrektorka Centrum Przedsiębiorczości Akademickiej i Transferu Technologii, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (CPATT UMK)
Z przedsiębiorczością akademicką i transferem technologii związana od 2018 r. jako Dyrektorka Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości UMK, a następnie Centrum Przedsiębiorczości Akademickiej i Transferu Technologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka z zakresu zarządzania projektami i pozyskiwania dofinansowania w obszarze funduszy europejskich. Zaangażowana w rozwój europejskiego konsorcjum Młodych Uniwersytetów dla Przyszłości Europy YUFE oraz Inicjatywy Doskonałości – Uczelnia Badawcza UMK. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji UMK oraz Politechniki Wrocławskiej, doskonale łącząca wiedzę i doświadczenie zawodowe.
Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego, Uniwersytet Warszawski
Doktor nauk prawnych, mediator i radca prawny specjalizujący się w prawnych aspektach przetwarzania informacji. W ICM UW koordynuje realizowany ze środków POPC projekt nowej odsłony serwisu BibliotekaNauki.pl - największej polskiej bazy otwartych publikacji naukowych. Z ramienia ICM UW uczestniczył m.in. w pracach zespołu powołanego przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego opracowującego kierunki rozwoju otwartego dostępu w nauce. Dr Siewicz był koordynatorem projektu PrawoKultury.pl w Fundacji Nowoczesna Polska, w ramach którego w latach 2016-2019 organizował kolejne edycje największej w Europie konferencji poświęconej społecznym i ekonomicznym aspektom prawa autorskiego - CopyCamp.pl. Prowadził praktykę prawa informacyjnego jako of counsel w kancelariach prawnych BWHS i GWW. Wykładał na UKSW oraz w Akademii im. Leona Koźmińskiego. Będąc koordynatorem prawnym Creative Commons Polska przygotował polskie wdrożenie wersji 3.0 licencji CC. Doktorat o ochronie wolności użytkowników oprogramowania obronił na Uniwersytecie w Lejdzie w Holandii, a dyplom LLM uzyskał na Central European University w Budapeszcie. Absolwent WPiA UW. Autor licznych publikacji, głównie zakresu prawa autorskiego, otwartych licencji, otwartego dostępu, ale też korzystania z informacji sektora publicznego ze szczególnym uwzględnieniem informacji przestrzennych.
Zastępca Prezesa Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej
Na stanowisko Zastępcy Prezesa powołany 27 stycznia 2020 roku. Doktor nauk społecznych, absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego (specjalizacja administracja publiczna). W latach 2016-2020 zastępca dyrektora Departamentu Promocji i Wspierania Innowacyjności w Urzędzie Patentowym RP, gdzie odpowiadał za realizację przedsięwzięć i projektów systemowych oraz opracowywanie materiałów mających na celu upowszechnianie wiedzy o własności intelektualnej. Autor kilkunastu publikacji z zakresu systemów politycznych (dotyczących m. in. funkcjonowania rządów mniejszościowych w III Rzeczypospolitej, instytucji weta ustawodawczego, dylematów wokół większości parlamentarnej, a także współautor tłumaczenia Konstytucji Kenii), jak również ochrony własności intelektualnej (zarządzanie IP, prawo autorskie w szkolnictwie wyższym, zagadnienia komercjalizacji i transferu technologii). Prowadził liczne szkolenia oraz zajęcia na studiach podyplomowych adresowane do różnych środowisk, w tym pracowników naukowych i przedsiębiorców, na temat ochrony i zarządzania dobrami niematerialnymi w organizacji. Od 2013 roku wykładowca w Instytucie Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Słuchacz kursu "Studium Wiedzy Biblijnej i Teologicznej” na Wydziale Teologicznym UKSW. Interesuje się duchowością i życiem św. Ignacego Loyoli.
FORUM INTELIGENTNEGO ROZWOJU 2024
Centrum Inteligentnego Rozwoju
ul. Fabryczna 43
43-110 Tychy
tel.: +48 32 307 22 42
e-mail: biuro@ircentrum.pl