
Dr Piotr Zakrzewski
Na stanowisko Zastępcy Prezesa powołany 27 stycznia 2020 roku. Doktor nauk społecznych, absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego (specjalizacja administracja publiczna). W latach 2016-2020 zastępca dyrektora Departamentu Promocji i Wspierania Innowacyjności w Urzędzie Patentowym RP, gdzie odpowiadał za realizację przedsięwzięć i projektów systemowych oraz opracowywanie materiałów mających na celu upowszechnianie wiedzy o własności intelektualnej. Autor kilkunastu publikacji z zakresu systemów politycznych (dotyczących m. in. funkcjonowania rządów mniejszościowych w III Rzeczypospolitej, instytucji weta ustawodawczego, dylematów wokół większości parlamentarnej, a także współautor tłumaczenia Konstytucji Kenii), jak również ochrony własności intelektualnej (zarządzanie IP, prawo autorskie w szkolnictwie wyższym, zagadnienia komercjalizacji i transferu technologii). Prowadził liczne szkolenia oraz zajęcia na studiach podyplomowych adresowane do różnych środowisk, w tym pracowników naukowych i przedsiębiorców, na temat ochrony i zarządzania dobrami niematerialnymi w organizacji. Od 2013 roku wykładowca w Instytucie Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Słuchacz kursu "Studium Wiedzy Biblijnej i Teologicznej” na Wydziale Teologicznym UKSW. Interesuje się duchowością i życiem św. Ignacego Loyoli.
Europejski Zielony Ład – nową strategią rozwoju gospodarczego
Zmiana klimatu i degradacja środowiska stanowią zagrożenie dla Europy i reszty świata. Aby sprostać tym wyzwaniom powstał plan działania Europejski Zielony Ład. Ma on pomóc przekształcić UE w nowoczesną, zasobooszczędną i konkurencyjną gospodarkę. Czy Europa stanie się pierwszym kontynentem neutralnym dla klimatu?
Rola własności intelektualnej w budowaniu innowacyjnej gospodarki
Dlaczego własność intelektualna, pomimo swojego niematerialnego charakteru, ma ogromną wartość dla przedsiębiorstwa? Podczas debaty eksperci wyjaśnią istotę własności intelektualnej oraz wskażą i określą czym jest ona dla przedsiębiorcy/naukowca… czy wpływa ona na konkurencyjność i innowacyjność gospodarki? A może niesie za sobą inne korzyści? A jakie generuje zagrożenia?
Udział wezmą:
Dorota Rzążewska, Prezes, Polska Izba Rzeczników Patentowych
Dr Piotr Zakrzewski, Zastępca Prezesa, Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej
Oliwia Czarnocka, Rzecznik patentowy, JWP Patent & Trademark Attorneys
Monika Bielska, Dyrektor Departamentu Informacji o Ochronie Własności Intelektualnej, Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej
Marta Koremba, Partner w praktyce własności intelektualnej, Kancelaria Bird & Bird Szepietowski i wspólnicy sp.k.
Moderator:
Marek Gozdera, Naczelnik w Wydziale Edukacji i Innowacyjności Departamentu Innowacyjności i Komunikacji, Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej
Uciekające innowacje. Czy uczelnie naprawdę przegrywają z biznesem w wyścigu o technologię? - Podkarpackie Centrum Innowacji
Sednem czwartej rewolucji przemysłowej i gospodarki opartej na wiedzy są innowacje. W wyścigu o zasoby wygrywają podmioty, które swoją działalność opierają na własności intelektualnej.
Ideą panelu jest omówienie różnic w podejściu do innowacji, patentowania i wdrażania wynalazków przez uczelnie i przedsiębiorstwa. Jednostki naukowe składają bardzo dużo zgłoszeń patentowych, ale czy przekłada się to na transfer technologii do przemysłu? Wydaje się, że wdrożenia są z kolei domeną przedsiębiorstw, które patentują wynalazki z myślą o osiągnięciu konkretnych celów biznesowych.
Uczelnie posiadają ogromne zasoby intelektualne i sprzętowe. Czy przekłada się to na poziom innowacyjności? W jakim stopniu wyniki badań naukowych zawarte w publikacjach są powtarzalne? Jaki mają wpływ na rozwój innowacyjności gospodarki?
Udział wezmą:
Dr Piotr Zakrzewski, Zastępca Prezesa, Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej
Dr hab. Piotr Sankowski, prof. UW., Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytet Warszawski, Prezes, IDEAS, NCBR, Założyciel MIM
Solutions
Katarzyna Wszoła, Dyrektor ds. Innowacji, Veolia w Polsce
Jacek Kubrak, Prezes Zarządu, Podkarpackie Centrum Innowacji
Moderator:
Timea Sulenta-Pluta, Dyrektor Zarządzający ds. Komercjalizacji Badań, Podkarpackie Centrum Innowacji