Projekt POL-KOMP. Bioprodukt przyspieszający rozkład biodegradowalnych materiałów polimerowych w kompoście.

Projekt dofinansowanego przez NCBR, wartość dofinansowania 1 500 000 PLN, nr umowy: LIDER/48/0247/L-12/20/NCBR/2021

Celem projektu jest opracowanie bioproduktu przyspieszającego rozkład biodegradowalnych materiałów polimerowych w kompoście, jednocześnie poprawiając właściwości nawozowe kompostu. Pomysł na projekt zrodził się w trakcie realizacji pracy doktorskiej kierownika projektu dr Katarzyny Janczak, dla której bardzo ważny jest aspekt praktyczny prowadzonych prac. Projekt jest też odpowiedzią na potrzeby konkretnej firmy, rozwijający się rynek tworzyw biodegradowalnych oraz aktualne dyrektywy dotyczące m. in. naczyń jednorazowego użytku.

Opracowywany produkt jest skierowany zarówno do posiadaczy ogródków, którym ułatwi deponowanie doniczek, naczyń jednorazowego użytku czy opakowań po warzywach w obrębie własnego kompostownika, jak i do kompostowni przemysłowych, które od lat zmagają się z problemem pojawiających się sporych ilości odpadów polimerowych w bioodpadach. Kompost po zastosowaniu bioproduktu będzie mógł być wykorzystany do rekultywacji gleb lub na cele ogrodnicze pod uprawę wybranych gatunków roślin.

Prace realizowane są we współpracy naukowców z trzech jednostek naukowych: Sieci Badawczej Łukasiewicz – IMPIB, Politechniki Krakowskiej i Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami projektu na stronie https://pol-komp.pl/. Nasz zespół chętnie podejmie się współpracy dotyczącej opracowania nowych materiałów polimerowych zarówno biodegradowalnych, jak i uniepalnionych, spienionych, czy biobójczych. Zapraszamy do współpracy*.

*kontakt: katarzyna.janczak@impib.lukasiewicz.gov.pl