Żywność specjalnego zastosowania medycznego

Pellicarnos SA jest startupem specjalizującym się w żywności specjalnego zastosowania medycznego. Głównymi udziałowcami są prof. Paweł Grieb i RDS Fund sp. z o.o. oraz fundusz Venture Capital typu Bridge Alfa.

Pierwszym produktem firmy jest kompozycja żywieniowa przeznaczona do wspomagania leczenia ran przewlekłych, której głównym składnikiem jest karnozyna. Naturalnym źródłem karnozyny jest mięso, szczególnie drobiowe. Z pewnością produkt zawierający karnozynę zasługuje na uwagę w kontekście trudno gojących się ran przewlekłych, takich jak odleżyny. Są także przesłanki, że podobne kombinacje żywnościowe okażą się skuteczne w zapobieganiu rozwojowi niektórych częstych i niebezpiecznych schorzeń, takich jak choroba tętnic obwodowych czy przewlekła niewydolność nerek.

Interesującym jest nie tylko sam pomysł, ale także sposób jego realizacji. W przypadku leku najpierw należy wykazać, że jego skuteczność w leczeniu danej choroby przewyższa ryzyko – i dopiero wówczas lek może trafić do obrotu. W przypadku żywności specjalnego zastosowania medycznego, pod warunkiem nieprzekraczania zalecanego dawkowania, jedynym ewentualnym ryzykiem może się okazać nieskuteczność. Z tego względu możemy odwrócić kolejność czynności – najpierw wprowadzić produkt do obrotu, a później dokumentować jego skuteczność, badając go w taki sposób, jakby był lekiem.

W zanadrzu są także kolejne pomysły. Czy takim sposobem działania spółka zainteresuje inwestorów? Mamy nadzieję, że tak.

Zapraszamy na 8. Forum Inteligentnego Rozwoju Uniejów 2023. www.irforum.pl