Zwalcz czerniaka skóry!

 Zwalcz czerniaka skóry!

Czerniak skóry (MM) należy do najbardziej inwazyjnych nowotworów człowieka, a jego częstość stale wzrasta. MM jest nowotworem bardzo niejednorodnym co sprawia, że trudno go zwalczyć jednym lekiem.

OGÓLNA KONCEPCJA I CELE PROJEKTU

– Celem projektu była personalizacja immunoterapii za pomocą terapeutycznej gentycznej komórkowej szczepionki MM (AGI-101H; innowacja w terapii MM na skalę światową). Badania kliniczne, zapoczątkowane ponad 20 lat temu wykazały, że istotna część chorych na zaawansowanego MM odpowiada na terapię i nadal żyje. Zidentyfikowano biomarkery pozwalające na selekcję chorych reagujących na leczenie, mówi prof. Andrzej Mackiewicz z Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. Ponadto, stwierdzono, że komórki szczepionki po modyfikacji genetycznej zamieniły się w MM komórki macierzyste (CSC).

CSC są odpowiedzialne za inicjację i progresję nowotworu. W związku z tym są celem terapii nowotworów, w tym immunoterapii.

– Skonstruowaliśmy następną generację szczepionek rakowych opartych na genetycznie zmodyfikowanych komórkach CSC i indukowanych pluripotencjalnych komórkach macierzystych (iPSC) skierowanych na raka nerki, stercza, pęcherza moczowego i inn., dodaje naukowiec. Rozszerzamy więc zakres immunoterapii.

Ponadto, stosując powyższe technologie skonstruowaliśmy szczepionki anty-SARS-Cov-2 oraz jesteśmy w trakcie rozwoju leczniczych szczepionek na endometriozę, dodaje naukowiec.

Rozwijamy również terapie kojarzące szczepionki z innymi formami immunoterapii oraz inhibitorami hipoksji, kończy.

Sebastian Wach