Wystarczy jedno spojrzenie

 Wystarczy jedno spojrzenie

Rozmowa z Krystianem Kulczyckim, Prezesem PayEye Sp. z.o.o na temat procesu płatniczego opartego o transakcje potwierdzane identyfikacją użytkownika poprzez biometrię tęczówki i twarzy.

Oczy to zwierciadło duszy – zwykle słowa te traktujemy dość metaforycznie, można by powiedzieć, że “z przymrużeniem oka”. Tymczasem okazuje się, że mogą nabrać całkiem dosłownego znaczenia, nasze oczy to sposób na płatność!

Jaki jest główny cel i pomysł wdrożenia rozwiązania w prowadzonej przez spółkę działalności?

– Skupiamy się na biometrii, a właśnie biometria oka jest dla nas najbardziej interesująca. Zaplanowaliśmy, że płatności są naszym pierwszym obszarem działalności, ale widzimy możliwość wykorzystania rozwiązań biometrycznych znacznie szerzej niż w naszym codziennym życiu. Naszym głównym celem jest ułatwienie ludziom życia poprzez wprowadzenie rozwiązań, które eliminują potrzeby posiadania dodatkowych nośników potrzebnych do identyfikacji. My jako ludzie sami w sobie jesteśmy naturalnym identyfikatorem, to czego potrzebujemy mamy po prostu w sobie!

Jak można rozwiązanie płatności okiem zdefiniować dla przeciętnego Kowalskiego?

– Wystarczy, żeby wspomniany pan Kowalski zarejestrował się do usługi PayEye i wybrał do jednego z punktów, w których nasze płatności są obsługiwane. Tam jednorazowo utworzony zostanie wzorzec na bazie tęczówki oka i od tego momentu będzie mógł dokonywać płatności okiem. To jest bardzo proste!

Czy można taką płatność nazwać rewolucją, przełomem?

– Jak najbardziej. To rozwiązanie, które wprowadziliśmy na rynek jest rozwiązaniem, które większość naszych użytkowników, konsumentów i osób, które przyglądają się naszym usługom, mogła oglądać w kinie. My takie rozwiązanie wprowadziliśmy w realu. To dzieje się naprawdę, we Wrocławiu. Jesteśmy pierwszą firmą na świecie, która wprowadziła własny system płatniczy, oparty o biometrię tęczówki oka i umożliwiła klientom płatność jednym spojrzeniem.

Czy płatności jednym spojrzeniem są bezpieczne?

– Oczywiście. Przede wszystkim bezpieczne dla użytkowników ze względu na to, że nasze urządzenia płatnicze spełniają wszystkie normy, które są wymagane dla urządzeń elektronicznych. Są także najbezpieczniejsze biorąc pod uwagę ochronę portfela użytkowników, ponieważ tęczówka oka ze względu na swoją niepowtarzalność jest najlepszą metodą zabezpieczenia i identyfikacji użytkownika.

Dziękujemy za rozmowę.

Sebastian Wach