Województwo Śląskie – Region możliwości

Gospodarka regionu  wznosi się na  kolejny poziom innowacyjności m.in.  dzięki największemu programowi operacyjnemu  w Unii Europejskiej o wartości 5 miliardów euro. 

Województwo śląskie jest jednym z najatrakcyjniejszych miejsc do inwestowania w Polsce i w Europie,  kluczowym ośrodkiem gospodarczym kraju, o solidnych wynikach eksportowych. Pod względem wskaźników ekonomicznych zajmuje drugie miejsce w kraju. W regionie działa ponad 500 tysięcy przedsiębiorstw, co stanowi 10,6% wszystkich firm w Polsce. To ważny rynek, który w 2020r. wygenerował 12% polskiego PKB.  

Region posiada tytuł Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości na lata 2021-2022, jest też w pierwszej dziesiątce dużych europejskich regionów pod względem przyciągania BIZ, otwartości dla biznesu oraz efektywności kosztowej (według fDi Intelligence na 2023r.) 

Lokalizacja  

Województwo śląskie to brama na europejski rynek z najlepszą dostępnością komunikacyjną w Polsce, największą gęstością infrastruktury drogowej oraz najdłuższą i najgęstszą siecią kolejową. Autami są również Port Lotniczy Katowice Airport oraz Euroterminal Sławków.  

Potencjał inwestycyjny 

Region posiada doskonale przygotowane tereny inwestycyjne, dostępne w bazie pod adresem https://boi.invest-in-silesia.pl/  

Ponadto tylko w centralnej części regionu zasoby powierzchni biurowej klasy A to ponad 700 000 mkw. Powierzchnia magazynowa w regionie stanowi aż 20% w skali kraju (ok. 5 mln mkw.). 

Kapitał ludzki 

12% ludności w Polsce to mieszkańcy Śląskiego (około 4,5 mln osób), region szczyci się również doskonałą bazą akademicką, technologiczną i badawczo-rozwojową.  

Świetne miejsce do życia  

Region to zielone, ekologiczne miejsce do życia z licznymi wydarzeniami kulturalnymi, biznesowymi i sportowymi. 

Stolica regionu – Katowice – posiada tytuł Europejskiego Miasta Nauki 2024.  

Śląskie to siła przyciągania, kreowanie przyszłości i doskonałe miejsce do rozwijania projektów biznesowych!  

Więcej o Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego:

www.slaskie.pl

Zapraszamy na 8. Forum Inteligentnego Rozwoju Uniejów 2023. www.irforum.pl