Uniejów – jedyne takie miejsce na mapie Polski!

Po raz kolejny w Uniejowie zagoszczą przedstawiciele nauki, biznesu i samorządu. 7.edycja Forum Inteligentnego Rozwoju obędzie się w dniach 6-7 czerwca 2022 roku.

Uniejów to malowniczo położone nad rzeką Warta najmłodsze uzdrowisko termalne w Polsce, lecz jedno z najstarszych miast w Polsce, którego historia sięga XII wieku. Poza gorącymi wodami, oferuje ciszę spokój, bliskość natury. Miejscowości uzdrowiskowe przyciągają rzesze turystów oraz kuracjuszy zachęconych warunkami klimatycznymi, podobnie jest z Uniejowem. To niewielkie trzytysięczne miasto przeżywa swój największy rozkwit, głównie za sprawą wykorzystania i zagospodarowania największego skarbu ziemi uniejowskiej – wody geotermalnej.

Termy Uniejów to kompleks termalno-basenowy w całości ogrzewany energią geotermalną, w którym znajduje się szereg atrakcji związanych z leczniczymi i rekreacyjnymi właściwościami tutejszej wody. Przez cały rok można korzystać także z dostępnych na świeżym powietrzu podgrzewanych basenów solankowych, basenów rekreacyjnych, wyspy z jacuzzi, sztucznej „dzikiej rzeki”, bufetu wodnego, plaży i molo – to tylko niektóre z nowych atrakcji.
Termy Uniejów wodę termalną czerpią za pomocą trzech odwiertów z głębokości ponad 2 kilometrów spod powierzchni ziemi. Co szczególnie istotne, dzięki swoim właściwościom wodę tą nazywamy hipertermalną i mineralną. Jej korzystny wpływ na zdrowie i urodę został potwierdzony badaniami naukowymi. Szczególnie duże uznanie znajduje wśród osób cierpiących na reumatyzm, dyskopatię, nerwoból i schorzenia o podłożu laryngologicznym.
Aparthotel „Termy Uniejów” jest miejscem powstałym z myślą o relaksie i odpoczynku. To luksusowy kompleks w standardzie czterogwiazdkowym, położony na powierzchni 1,5 hektara, w bezpośrednim sąsiedztwie kompleksu termalno-basenowego strefy uzdrowiskowej A. Dysponuje 172 apartamentami, mogącymi przyjąć ponad 400 gości, częścią SPA, siłownią, innowacyjną „Aqua Restaurant” oraz atrakcjami zewnętrznymi. Przestrzeń biznesowa hotelu składa się z sześciu sal o powierzchni prawie 750 m2.

Uniejów posiada własne zasoby energii. Energetyka Uniejów jest jednostką budżetową Gminy Uniejów, prowadzącą działalność w zakresie wytwarzania energii elektrycznej i ciepła, oraz dystrybucji i obrotu energią elektryczną, która dostarczana jest sieciami własnymi zlokalizowanymi na terenie Gminy Uniejów. Elektrownia w Uniejowie pracuje w układzie skojarzonym, tzn. produkuje prąd i ciepło. Pozwala to na zupełne uniezależnienie się od cen zewnętrznych dostawców prądu, ponieważ prąd przesyłany jest własnymi sieciami przesyłowymi. Obecnie elektrownia dostarcza ciepło oraz ciepłą wodę użytkową do 80 % mieszkańców miasta.

Warto napisać także o energooszczędnej technologii LED miasta Uniejów. Oświetlenie zasilane jest z własnej miejscowej energetyki poprzez własne linie przesyłowe i transformatory, co pozwala na obniżenie kosztów eksploatacyjnych. W ramach projektu podświetlony został ponad 200 metrowy most na rzece Warce, Kolegiata oraz XIV- wieczny Zamek w Uniejowie. Całość składa się z blisko 500 nowych punktów świetlnych. System oświetleniowy wyposażony jest w inteligentne sterowanie, pozwalające sterować oświetleniem indywidualnie i grupowo. Zasilanie oświetlenia ulicznego optymalizuje pracę elektrociepłowni ze względu na zwiększenie zapotrzebowania na energię cieplną w porze nocnej. To jedyny tego typu projekt jeżeli chodzi o jednostki samorządu terytorialnego w Polsce.

Niezmiernie cieszymy się z faktu, że po raz kolejny zorganizujemy FIR w miejscu największego skarbu ziemi uniejowskiej. Do zobaczenia! Nie może Was zabraknąć

Regulamin forum

FORUM INTELIGENTNEGO ROZWOJU 2021