speaker-photo

Rafał Kunaszyk

Wiceprezes Zarządu, Eurokreator T&C Sp. z o. o.

Ekspert ds. edukacji i rynku pracy, współwłaściciel firm rodzinnych Eurokreator sc i Eurokreator T&C, Ekspert Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości, Fundator Fundacji Forum Inteligentnego Rozwoju i Klaster Life Science, Prezes Małopolskiego Oddziału Firm Rodzinnych, moderator debat, innowator, przedsiębiorca.

Kreował i zrealizował kilkadziesiąt projektów rozwojowych w kraju i zagranicą m.in. dla Rządu Chorwackiego, pracował dla ONZ, Komisji Europejskiej i Rady Europy, współpracował z dużymi firmami consultingowymi w kraju i za granicą, m.in.: WYG International, BoozHamilton, LRDP Kantor, PwCitp.

Obecnie zarządza dynamicznie rozwijającą się grupą firm działających w obszarze edukacji i innowacji, prowadzi debaty z udziałem polityków, przedsiębiorców, samorządowców i organizacji pozarządowych.

Przeszkolił w ciągu 20-lat kilkanaście tysięcy osób w kraju i zagranicą.

Prezentacje moich tematów na poprzednich edycjach
10.00-11.00 28 września 2021

Efektywne partnerstwo dla innowacji – od pomysłu do sukcesu rynkowego

Współpraca biznesu z nauką przynosi pierwsze sukcesy. Nadal jednak dużo niezrozumienia po obu stronach wynikającego z braku świadomości potrzeb drugiej strony, budowania partnerstwa, a nie modelu „zamawiający” i „odbiorca usług”, ograniczonych form współpracy i krótkotrwałych projektów nastawionych na szybki sukces.

Z drugiej jednak strony na polskim rynku mamy coraz więcej przykładów innowacyjnych przedsięwzięć,
skomercjalizowanych badań, które wpływają na wzrost konkurencyjności polskich przedsiębiorstw.

18.00-19.15 28 września 2021

Dostępny samorząd – rozwój miast, psychologiczne, socjologiczne aspekty budowy miast

Miasto jest bardzo złożonym, skomplikowanym, wielowymiarowym organizmem. Istnieje możliwość przeprowadzenia jego głębokiej transformacji i zbudowania tzw. inteligentnego miasta. Jak powinno wyglądać przekształcenie społecznej przestrzeni życiowej, tak aby była ona dostosowana do potrzeb wszystkich członków zbiorowości, również osób niepełnosprawnych? W największym stopniu na jakość życia osób niepełnosprawnych wpływają architektura mieszkań i budynków, przystosowanie środków transportu oraz przestrzeni publicznej.

13.00-14.00 Agenda Olivia Star SALA GDAŃSK

Partnerzy innowacji – synergia i komplementarność

Dyskusja poświęcona będzie efektywnemu wsparciu rozwoju innowacji i wynalazczości w Polsce.

Do debaty zostali zaproszeni przedstawiciele różnych instytucji wspierających rozwój innowacji, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami, wiedzą, a także przedstawią swoje plany i rekomendacje.

18.50-19.50 Agenda Olivia Star SALA GDAŃSK

Globalne problemy okiem wizjonerów

Debata z udziałem Liderów Inteligentnego Rozwoju, w trakcie której speakerzy poruszą gospodarczo-społeczne problemy współczesnego świata. Będziemy szukać odpowiedzi na liczne pytania.

Spytamy jakie rozwiązania mogą zaoferować nam wizjonerzy i czy jesteśmy na nie gotowi oraz jak ważną rolę w osiąganiu zamierzonych celów pełnią unijne środki?

11.55-13.30 8 Forum Inteligentnego Rozwoju

Kompetencje przyszłości. Edukacja – biznes – rynek pracy

Czym są kompetencje przyszłości? Odpowiedź na to pytanie zmienia się wraz z rozwojem technologii i trendów. W czasach charakteryzujących się dynamicznymi zmianami i tempem ich wdrażania kluczowym zagadnieniem staje się zrozumienie stale rosnących potrzeb rynku. Analizy tych zagadnień i próby odnalezienia ścieżki prowadzącej do edukacji przyszłości podejmą się goście konferencji branżowej, która odbędzie się na 8. Forum Inteligentnego Rozwoju Uniejów 2023.

Jakie kompetencje gwarantują sukces zawodowy na rynku pracy przyszłości? W jaki sposób kształcić przyszłych innowatorów? Na te pytania odpowiedzą biorący udział w debacie eksperci, m. in. dr hab. prof. UAM Agnieszka Ludwików, dr hab. prof. UŁ Łukasz Ardent.

 

Prelekcje wygłoszą:

Dr Jacek Stańdo, prof. uczelni, Politechnika Łódzka
„Digitalizacja procesu nauczania-uczenia się z wykorzystaniem sztucznej inteligencji”
Agnieszka Blanka Snarska, Kierownik Projektu, ARP SA
„BiznesPortal – nowe narzędzie ARP dla przedsiębiorców”

 

Udział w debacie wezmą:

Dr hab. Agnieszka Ludwików, prof. UAM, Dyrektor, Szkoła Doktorska Nauk Przyrodniczych, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Dr hab. Łukasz Arendt, prof. UŁ, Ekspert ds. Wpływu Nowych Technologii na Rynek Pracy, Fundacja Europe Direct Łódź
Dr Bartosz Sobotka, Dyrektor ds. Rozwoju, Syntea SA

 

Moderator:

Rafał Kunaszyk, W-ce Prezes Zarządu, Eurokreator T&C Sp. z o. o.

15.30-17.50 8 Forum Inteligentnego Rozwoju

Dostępność i włączenie społeczne

Integracja społeczna i włączenia to idee, które są jednym z priorytetów polityki spójności w okresie 2021-2027, realizowanej w celu stworzenia Europy o silniejszym wymiarze społecznym. Zaproszeni na konferencję branżową eksperci dyskutować będą o ograniczeniu ubóstwa i wykluczenia społecznego, większej dostępności usług społecznych a także o integracji społeczno-gospodarczej.

 

Na konferencji, która odbędzie się w trakcie 8. Forum Inteligentnego Rozwoju Uniejów 2023 nie zabraknie również prezentacji projektów dedykowanych osobom z niepełnosprawnościami – począwszy od nowych instrumentów w zakresie włączenia społecznego po innowacje technologiczne i dostosowanie przestrzeni publicznej, architektury, transportu i produktów do wymagań wszystkich obywateli. Specjaliści przedstawią między innymi rozwiązania z branży IT, które wesprzeć mogą osoby o ograniczonej mobilności w codziennych czynnościach i zaprezentują innowacje, wpływające na ogół stanu zdrowia społeczeństwa.

 

Prelekcje wygłoszą:

Prof. dr hab. inż. Jerzy Kwaśniewski, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
„Innowacyjne rozwiązania wpływające na zdrowie społeczeństwa i poprawiających ergonomię pracy personelu sfery medycznej”
Dr inż. Marek Miłosz, prof. PL, Katedra Informatyki, Politechnika Lubelska
„Wspomaganie edukacji chorych na cukrzycę typu I – aplikacja mobilna T1DCoach”
Dr hab. inż. Szczepan Piszczatowski, prof. PB, Wydział Mechaniczny, Instytut Inżynierii Biomedycznej, Politechnika Białostocka
„Mechatroniczne wsparcie osób starszych z zaburzeniami równowagi”
Dr Tomasz Komendziński, Katedra Kognitywistyki, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
„Sztuczna inteligencja dla dobra społecznego, neuronauka zdrowia i świadomość zdrowotna, czyli rzecz o demencji”
Bartosz Wiktorzak, Koordynator Projektu, Wydział Inżynierii Lądowej, Politechnika Warszawska
„Jak pomóc osobom z niepełnosprawnościami w podróży po metrze? - aplikacja mobilna LIFT”

 

Udział w debacie wezmą:

Łukasz Bilski, Fundacja CEL
Michał Sękowski, Fundacja Forum Inteligentnego Rozwoju
Łukasz Salwarowski, Prezes Zarządu, Międzynarodowy Instytut Rozwoju Społecznego, Stowarzyszenie MANKO, Redaktor Naczelny, Magazyn Ogólnopolski "Głos Seniora"
Dr Marek Pilch, Ambasador Sportu oraz Zdrowego i Aktywnego Stylu Życia „Głosu Seniora”, Przewodniczący, Małopolska Delegatura Obywatelskiego Parlamentu Seniorów

 

Moderator:

Rafał Kunaszyk, W-ce Prezes Zarządu, Eurokreator T&C Sp. z o. o.

18.00-19.00 8 Forum Inteligentnego Rozwoju

Jak wciągnąć rynek w rywalizację na rzecz zielonej gospodarki? Doświadczenia NCBR

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) wspiera realizację Europejskiego Zielonego Ładu i dlatego uruchomiło szereg przedsięwzięć badawczych ukierunkowanych na opracowanie nowych rozwiązań i technologii na rzecz zielonych innowacji. Przedsięwzięcia są realizowane w formie innowacyjnych zamówień publicznych, jako zamówienia przedkomercyjne (pre-commercial procurement, PCP). NCBR jako Zamawiający definiuje problem badawczo-rozwojowy wynikający z realnych potrzeb polskiej gospodarki, a zainteresowane podmioty uczestniczą w procesie, którego efektem końcowym jest wdrożenie opracowanego rozwiązania, niedostępnego dziś na rynku. Za realizację formuły zamówień przedkomercyjnych NCBR zostało wyróżnione europejską nagrodą European Innovation Procurement Awards (EUIPA).

 

Każde z przedsięwzięć NCBR stanowi silny impuls do stworzenia technologii o cechach przewyższających te dostępne obecnie na rynku. Wyzwania badawcze zostały tak zdefiniowane by powstały rozwiązania, które mają szansę zyskać szeroką akceptację rynku, a następnie poprzez masową komercjalizację mogą stać się polską specjalnością. Założone efekty gwarantuje rywalizacja wykonawców i selekcja w kolejnych etapach. W trakcie trwania przedsięwzięć rośnie poziom finansowania. Ostatecznym potwierdzeniem technologii są powstające w każdym projekcie pełnoskalowe demonstratory. W ten sposób NCBR wskazuje jak można zamieniać bariery na wyzwania. W ramach pierwszych przedsięwzięć, realizowanych ze środków Funduszy Europejskich (POIR), powstają m.in. innowacyjna biogazownia, oczyszczalnia, ciepłownia przyszłości, budynek efektywny energetycznie i procesowo i inne. Budżet przeznaczony na te działania to około 300 mln zł za które, w ramach łącznie ponad 50 umów z wykonawcami, powstają 22 demonstratory na terenie całej Polski. Wdrażane i planowane są kolejne przedsięwzięcia. W nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej, w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, będzie ich co najmniej kilkadziesiąt.

 

Udział w debacie wezmą:

Barbara Rzepkowska, Ekspert w projekcie „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo”, Dział Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
Dr Ewa Krasuska, Doradca Strategiczny, Dział Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
Dr inż. Mariusz Skwarczyński, Kierownik projektu „Wentylacja dla szkół i domów”, Dział Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
Michał Oleszko, Kierownik projektu „Technologie domowej retencji”, Dział Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
Andrzej Gutowski, Ekspert Operacyjny, Dział Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

 

Moderator:

Rafał Kunaszyk, W-ce Prezes Zarządu, Eurokreator T&C sp. z o. o.

13.05-14.15 8 Forum Inteligentnego Rozwoju

Bezpieczeństwo i transformacja energetyczna - Polska strategia wodorowa

Transformacja energetyczna pozostaje jednym z najważniejszych tematów dyskusji publicznej
w Polsce. Suwerenność energetyczna oparta o odnawialne źródła energii to kwestia równie ważna dla rządu, co przemysłu.

W trakcie konferencji branżowej na 8. Forum Inteligentnego Rozwoju Uniejów 2023 eksperci z świata nauki przedstawili zagadnienia związane z tematyką bezpieczeństwa i transformacji energetycznej naszego kraju, wskazując na rolę w naturalnych, bezpiecznych dla środowiska i mieszkańców, niewyczerpalnych źródeł energii. W programie konferencji nie zabrakło również prezentacji indywidualnych, skupiających się na technologiach uskuteczniających korzystanie z OZE.

Prelekcję wygłosił:

Prof. dr hab. inż. Krzysztof Wojciechowski, Kierownik, Laboratorium Badań Termoelektrycznych, Katedra Chemii Nieorganicznej, Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
„Termoelektryki – sposób na zagospodarowanie niewykorzystanych zasobów energii”.

Udział w debacie wzięli:

Dr hab. Aleksandra Kuzior, dhc., Prof. PŚ, Prodziekan ds. Współpracy i Rozwoju, Wydział Organizacji i Zarządzania, Politechnika Śląska, Prezes, Śląskie Centrum Etyki Biznesu i Zrównoważonego Rozwoju
Dorota Morka, Prezes Zarządu, Polsko-Norweska Izba Gospodarcza
Krzysztof Dziaduszyński,
Członek Zarządu, ESOLEO
Marcin Fidler, Dyrektor ds. Produkcji Autobusów Elektrycznych, ARP E-Vehicles
Michał Wonchała, Prezes Zarządu, TwinIO Energy sp. z o.o.

Moderator:

Rafał Kunaszyk, W-ce Prezes Zarządu, Eurokreator T&C sp. z o. o.

16.30-17.30 8 Forum Inteligentnego Rozwoju

Innowacje muszą wyjść z cienia

Centrum Inteligentnego Rozwoju i Fundacja Forum Inteligentnego Rozwoju zapraszają na debatę poświęconą misji i celom 8. Forum Inteligentnego Rozwoju, a także każdej z poprzednich edycji. W ramach panelu nastąpi oficjalne przywitanie uczestników 8. FIR, a następnie podejmiemy dyskusję na temat korzyści płynących z promocji badań i innowacji wśród społeczeństwa. Misją Forum Inteligentnego Rozwoju i Centrum Inteligentnego Rozwoju jest popularyzacja innowacji, a celem - rozwijanie sieci współpracy między nauką a gospodarką i społeczeństwem, umożliwiające efektywne połączenie i wykorzystanie potencjału naukowców, przedsiębiorców i instytucji samorządowych na rzecz inteligentnego rozwoju. Debata skoncentruje się na korzyściach wynikających z popularyzacji przez innowatorów przedsięwzięć. Co zyskać mogą decydenci innowacji dzięki popularyzacji wyników ich działań? Jaki wpływ na gospodarkę przyszłości ma promocja badań? Na te i inne pytania odpowiedzą eksperci z dziedziny promocji i popularyzacji badań i innowacji.

Udział w debacie wzięli:

Michał Chomczyk, Zastępca Dyrektora Działu Zarządzania Strategicznego, NCBR
Dr inż. Maciej Gliniak, prof. URK, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie
Damian Baran, Prezes Zarządu, Fundacja Forum Inteligentnego Rozwoju, Dyrektor Generalny, Centrum Inteligentnego Rozwoju
Marta Pomietlorz-Loska, Dyrektor, Forum Inteligentnego Rozwoju
Dr hab. Katarzyna Sanak-Kosmowska, prof. UEK, Dyrektorka Programu KSB MBA, Clark Master, Krakowska Szkoła Biznesu, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Dr Jacek Stańdo, prof. Uczelni, Politechnika Łódzka
Izabela Zygmunt, Specjalistka ds. Semestru Europejskiego i Europejskiego Zielonego Ładu, Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce.

Moderator:

Rafał Kunaszyk, W-ce Prezes Zarządu, Eurokreator T&C sp. z o. o.

12.10-13.50 7 Forum Inteligentnego Rozwoju

Rola Fundacji Forum Inteligentnego Rozwoju w kształtowaniu współpracy nauki z gospodarką i społeczeństwem

Panel tematyczny związany z prezentacją celów strategicznych oraz działalności statusowej Fundacji Forum Inteligentnego Rozwoju. W części merytorycznej udział wezmą członkowie Rady Programowej Fundacji oraz Fundatorzy i Zarząd Fundacji.

Udział wezmą:

Damian Baran, Dyrektor Generalny, Centrum Inteligentnego Rozwoju S.C., Fundator FFIR
Rafał Kunaszyk, Prezes, Eurokreator S.C., Fundator FFIR
Marta Pomietlorz-Loska, Prezes Zarządu, Fundacja Forum Inteligentnego Rozwoju
Prof. PŚ, dr hab. Aleksandra Kuzior, dhc., Prodziekan ds. Współpracy i Rozwoju Wydziału Organizacji i Zarządzania, Politechnika Śląska
Michał Sękowski, Pełnomocnik zarządu, Stolica eXperymentu
Łukasz Bilski, Coach, mentor i trener biznesu, seryjny przedsiębiorca
Dr hab. Marek Frankowicz, Wiceprzewodniczący, Sektorowa Rada ds. Kompetencji Sektora Chemicznego
Dariusz Krawczyk, Członek Komisji Nauk Organizacji i Zarządzania oddziału Polskiej Akademii Nauk w Katowicach oraz Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej
Michał Nowakowski, Ekspert kluczowy, Instytut Badań Edukacyjnych
Waldemar Miksa, Koordynator Krajowy, Międzynarodowy Program Powszechnej Dwujęzyczności „Dwujęzyczne Dzieci / Bilingual Future"
Prof. dr hab. n. med. Ireneusz Majsterek, Uniwersytet Medyczny w Łodzi.

14.00-15.00 7 Forum Inteligentnego Rozwoju

Europa Przyszłości – Cel: Neutralność klimatyczna 2050

Kluczowe wyzwania współczesnego świata i tym samym ogromne zagrożenie dla Europy to przede wszystkim postępujące w szybkim tempie zmiany klimatyczne oraz degradacja środowiska naturalnego. Czym są Ekoinnowacje? Jakie wyzwania związane z Zielonym Ładem stoją przed przedsiębiorstwami i samorządami oraz jak można je sfinansować w formie dotacji? Na te i szereg innych pytań odpowiedzą nasi eksperci podczas inspirującej merytorycznie debaty.

Udział wezmą:

Jacek Kurpik, były Prezes, Geotermia Uniejów Imienia Stanisława Olasa Sp. z o.o
Prof. US dr hab. Wojciech Drożdż, Wiceprezes Zarządu ds. Innowacji i Logistyki, ENEA Operator Sp. z o. o.
Grzegorz Wisz, Prezes Zarządu, Podkarpacki Klaster Energii Odnawialnej
Prof. dr hab. inż. Agnieszka Sobczak-Kupiec, Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki, Katedra Inżynierii Materiałowej, Politechnika Krakowska

Moderator:

Rafał Kunaszyk, Prezes, Eurokreator S.C.

18:50–19:50 7 Forum Inteligentnego Rozwoju

Przyszłość biznesu rodzinnego po zmianie pokoleniowej

Problem współpracy i zmiany pokoleniowej jest głównym wyróżnikiem wyznaczającym specyfikę biznesu rodzinnego w dłuższej perspektywie. W korporacji dobiera się osoby do stanowisk i wymienia je w zależności od potrzeb. W biznesie rodzinnym struktura i zarządzanie są zwykle dostosowywane do aktualnych możliwości członków rodziny. Jakie wyzwania stoją przed biznesami rodzinnymi? Czego można się spodziewać będąc sukcesorem w tak dynamicznie zmieniającym się otoczeniu makroekonomicznym? O tym i o wielu innych zagadnieniach związanych z przyszłością biznesu rodzinnego opowiedzą nasi eksperci. Debata realizowana jest we współpracy z Instytutem Biznesu Rodzinnego. Zarządzanie w firmie rodzinnej – kluczowe kompetencje dobrego lidera; Sukcesor czy manager zewnętrzny? A może sukcesor oraz manager zewnętrzny?; Edukacja kadry managerskiej krokiem do zapewnienia trwałości firmy. Biznes, rodzina i trwanie – przepis na udaną sukcesję.

 

Udział wezmą:

 

Katarzyna Barcińska, Ekspert, Instytut Biznesu Rodzinnego
Rafał Kunaszyk, Prezes, Eurokreator S.C.
Grzegorz Wróbel, Dyrektor Zarządzający, Blachotrapez Sp. z o.o.
Paweł Jarecki, Dyrektor, KROSS S.A.
Prof. ucz. dr hab. Michał Kaczmarczyk, Rektor, Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu

 

Moderator:

 

Szymon Trzebiatowski, Ekspert, Instytut Biznesu Rodzinnego, Mentor finansowy w indywidualnym programie akceleracyjnym dedykowanym polskim startupom technologicznym