Dr Małgorzata Mańka-Szulik
W 2015 roku wybrana na stanowisko przewodniczącej Zarządu Górnośląskiego Związku Metropolitalnego. Uczestniczyła w pracach nad utworzeniem Górnośląsko-Zaglębiowskiej Metropolii.
Z wykształcenia matematyk. Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Na Politechnice Śląskiej ukończyła studia podyplomowe z zakresu zarządzania oraz informatyki. Stopień doktora politologii uzyskała na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Decyzją Senatu Uniwersytetu Ekonomicznego w 2013 roku została członkiem Konwentu UE w Katowicach.
Autorka prac z zakresu: zarządzania komunikacją zewnętrzną i wewnętrzną jednostki samorządu terytorialnego oraz zastosowania rozwiązań informatycznych w procesie komunikacji społecznej jednostki samorządu terytorialnego.
Wcześniej dr Małgorzata Mańka-Szulik zainicjowała utworzenie pierwszej w Polsce samorządowej szkoły artystycznej: Liceum Sztuk Plastycznych w Zabrzu.
Dostępny samorząd – rozwój miast, psychologiczne, socjologiczne aspekty budowy miast
Miasto jest bardzo złożonym, skomplikowanym, wielowymiarowym organizmem. Istnieje możliwość przeprowadzenia jego głębokiej transformacji i zbudowania tzw. inteligentnego miasta. Jak powinno wyglądać przekształcenie społecznej przestrzeni życiowej, tak aby była ona dostosowana do potrzeb wszystkich członków zbiorowości, również osób niepełnosprawnych? W największym stopniu na jakość życia osób niepełnosprawnych wpływają architektura mieszkań i budynków, przystosowanie środków transportu oraz przestrzeni publicznej.
Sztuczna inteligencja i technologie kognitywne w usługach Smart City i Przemyśle 4.0
Technologie kognitywne, sztuczna inteligencja, zaawansowana analityka, wysokowydajne systemy obliczeniowe, systemy cyberfizyczne, przemysł 4.0 to terminy powszechnie obecne w słowniku biznesu. Inteligentne roboty wkroczyły do wielu branż: automotive, IT, energetyki, nowoczesnych usług dla biznesu, do branży hotelarskiej, spożywczej czy do medycyny. Wpływają na procedury produkcyjne i ich efektywność, jakość produktów i usług, optymalizację wydajności oraz redukcję kosztów. Są obecne także w codziennym życiu indywidualnych użytkowników. Szanse i możliwości związane z ich rozwojem są ogromne. A jakie generują zagrożenia? Manipulacja informacją i danymi? Inwigilacja? Utrwalanie stereotypów?
Udział wezmą:
Dr Małgorzata Mańka-Szulik, Prezydent Miasta Zabrze
Prof. dr hab. inż. Jan Kaźmierczak, Dziekan Wydziału Organizacji i Zarządzania, Politechnika Śląska
Prof. Dr Wes Grebski, Pensylvania State University
Dr hab. Wiesława Caputa, prof. WSB, Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu
Moderator:
Prof. PŚ, dr hab. Aleksandra Kuzior, dhc., Prodziekan ds. Współpracy i Rozwoju Wydziału Organizacji i Zarządzania, Politechnika Śląska.