
Dr Jacek Kołacz
Jacek Kołacz ukończył studia na AGH w Krakowie (1989 r.), a w roku 1995 studia doktoranckie na Uniwersytecie NTNU w Norwegii. Od 1990 roku zajmował się technologią materiałów oraz automatyzacją procesów produkcyjnych, jako starszy pracownik naukowy w instytucie badawczym SINTEF w Norwegii. W roku 2003, założył firmę Comex AS w Norwegii jako start-up, pozwalający na komercjalizację nowych opatentowanych urządzeń i rozwiązań technologicznych. W roku 2007 powstała firma Comex Polska Sp. z o.o. w Krakowie, w celu kontynuacji prac badawczo-rozwojowych oraz dalszej komercjalizacji nowych rozwiązań technologicznych, stosowanych dzisiaj na niemal wszystkich kontynentach świata. Jacek Kołacz jest obecnie autorem ponad 150 publikacji, wielu międzynarodowych patentów, oraz kilkuset raportów naukowych w tematyce produkcji mikrocząstek minerałów i materiałów, elektronicznego sortowania materiałów, oraz automatyzacji procesów produkcyjnych. Obecnie pracuje na stanowisku prezesa w Comex Group.
20 Października 2023 r.
Power Speech: Innowacyjne systemy produkcyjne w przemyśle wydobywczym i recyklingu
W obecnych czasach przemysł wydobywczy nie cieszy się wyjątkową popularnością, głównie ze względu na negatywny wpływ na środowisko naturalne. Jednak sięgając po nowoczesne materiały lub gotowe produkty, często nie zastanawiamy się skąd i jak one powstały, a do ich produkcji w dużej mierze potrzebne są właśnie produkty mineralne. Firma Comex specjalizuje się w produkcji nowoczesnych urządzeń i opracowywaniu technologii do zastosowania w recyklingu i w przyśle wydobywczym, w dużej mierze zmieniając negatywny wpływ działalności górniczej na środowisko naturalne oraz w dużym stopniu poprawiając ogólny rachunek ekonomiczny wielu procesów przemysłowych.
Udział weźmie:
Dr Jacek Kolacz, Prezes Zarządu, Comex Polska sp. z o.o.
19 Października 2023 r.
Innowacyjne procesy i technologie w polskim przemyśle
Innowacje są dźwignią postępu w przemyśle. To dzięki nim wdrażane są nowe technologie i procesy przemysłowe, rozwijające całą gałąź gospodarki. Na 8. Forum Inteligentnego Rozwoju Uniejów 2023 odbędzie się konferencja branżowa, w trakcie której specjaliści z pola innowacyjności debatować będą o efektywnym zarządzaniem procesów w firmach.
Adaptacja innowacyjnych rozwiązań, projekty i optymalizacja, robotyka, diagnostyka i monitorowanie maszyny i urządzenia automatyzujące – te i inne tematy zostaną poruszone w trakcie konferencji.
Prelekcje wygłoszą:
Mgr inż. Natalia Puszczykowska, Specjalista, Laboratorium Badawcze „Polimer”, Sieć Badawcza Łukasiewicz, Instytut Materiałów Polimerowych i Barwników
„Tworzywa biodegradowalne w przemyśle”
Dr Ewelina Depczyńska, Dyrektor ds. Badań i Rozwoju, Paged LabTech sp. z o.o.
„Sklejka niskoemisyjna”
Mgr inż. Daniel Beldzik, Kierownik, Dział Badań i Rozwoju, Unilin Flooring Polska sp. z o.o.
Innowacje w wykładzinach PVC firmy Unilin Flooring Polska sp. z o.o. (dawniej Lentex Wykładziny sp. z o.o.)
„Opracowanie technologii wytwarzania lakierowanej wykładziny PVC głęboko moletowanej celem zaoferowania znacząco ulepszonych produktów”
Dr hab. inż. Marek Warzecha, prof. PCz, Prorektor ds. Rozwoju PCz, Centrum Transferu Technologii, Politechnika Częstochowska
„Nauka i biznes - adaptacja innowacyjnych rozwiązań”
Dr hab. inż. Andrzej Sioma, prof. AGH, Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki, Akademia Górniczo-Hutnicza
„Nowe technologie obrazowania i ich zastosowanie w kontroli jakości wytwarzania palet”
Dr Jacek Kolacz, Prezes Zarządu, Comex Polska sp. z o.o.
„Od pomysłu do przemysłu – historia Grupy Comex i jej główne produkty”
Dr hab. Danuta Szeliga, prof. AGH, Kierownik, Katedra Informatyki Stosowanej i Modelowania, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Konstruktion sp. z o.o.
„Inteligentny, adaptacyjny system kontroli jakości i wspomagania optymalizacji produkcji systemów montażu precyzyjnego oparty o sztuczną inteligencję i rzeczywistość rozszerzoną”
Dr inż. Ilona Jastrzębska, Adiunkt, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
„Nowa generacja materiałów ogniotrwałych dla przemysłu miedziowego”
Prof. dr hab. inż. Artur Podhorodecki, CEO, QNA Technology SA
„Półprzewodnikowe nanomateriały emitujące światło niebieskie dla zastosowań w branży wyświetlaczy”
Rafał Piłat, Konstruktor, Założyciel biura wzorniczego Mindsailors, VEDACO sp. z o.o.
„Zastosowanie w smartfonach i laptopach 3-bryłowej konstrukcji na przykładzie konceptów produktowych Cliphone i Vedabook”
Dr inż. Bartłomiej Wysocki, Multidyscyplinarne Centrum Badawcze Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
„Multidyscyplinarne Centrum Badawcze UKSW, miejsce gdzie mechanika kwantowa tworzy produkty dla przemysłu”
Dr Inż. Rafał Grądzki, mgr. inż. Michał Falkowski, Przemysław Pysiński, Politechnika Białostocka
„SumoMasters – wdrażanie, rozwój i popularyzacja innowacyjnych rozwiązań w konstrukcjach autonomicznych robotów mobilnych”
Dr inż. Anna Gajewska-Midziałek, Dyrektor, Centrum Technologii Galwanotechnicznych, Sieć Badawcza Łukasiewicz
Udział wezmą:
Prof. Piotr Szynkarczyk, W-ce Prezes Izby, Polska Izba Gospodarcza Zaawansowanych Technologii IZTECH, dyrektor, Sieć Badawcza Łukasiewicz - Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP
Marcin Fludra, Prezes Zarządu, FLUDRA sp. z o.o.
Dr inż. Adam Szatkowski, Prezes Zarządu, Fundacja Wspierania Nanonauk i Nanotechnologii Nanonet, Inicjator i Koordynator, Śląski Klaster NANO - Krajowy Klaster Kluczowy
Moderator:
Łukasz Zubik, Dziennikarz, Redakcja Rzecz O Innowacjach