speaker-photo

dr hab. inż. Piotr Kuryło

Profesor, Uniwersytet Zielonogórski

Uznany naukowiec, specjalista w dziedzinie inżynierii mechanicznej i budowy maszyn, autor lub współautor blisko 170 publikacji naukowych, w tym 7 monografii oraz 7 podręczników akademickich. Jego dorobek obejmuje liczne artykuły publikowane w prestiżowych czasopismach naukowych, takich jak Metals, Materials, Energies, Coatings, Robotics czy International Journal of Advanced Robotic Systems. Od października 2020 roku pełni funkcję kierownika Katedry Budowy Maszyn i Bezpieczeństwa w Instytucie Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Jest członkiem zwyczajnym Polskiej Akademii Inżynierskiej oraz aktywnie działa w strukturach Polskiej Akademii Nauk, jako obecny członek Komisji Inżynierii Powierzchni i były członek Komisji Budowy Maszyn PAN w Poznaniu. Pełni funkcję eksperta Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, a także eksperta międzynarodowego Słowackiej Agencji Badań i Rozwoju (Slovak Research and Development Agency). Równolegle pracuje jako kierownik ds. badań i rozwoju w firmie Industrial Support Group w Legnicy.

Należy do Polskiego Towarzystwa Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej (PTMTiS) oraz Towarzystwa Zarządzania Produkcją (TZP). Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół nowoczesnych technologii, w szczególności: optymalizacji parametrów druku 3D w technologiach przyrostowych, wykorzystania kompozytów metalowych w druku 3D, automatyzacji i optymalizacji procesów produkcyjnych oraz projektowania procesów technologicznych.

Dr hab. inż. Piotr Kuryło jest współautorem pięciu wynalazków oraz współautorem jednego zgłoszenia patentowego na wynalazek europejski. Brał udział w realizacji wielu projektów badawczych, w tym m.in. jako główny konsultant w projekcie w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (2007–2013), którego dofinansowanie wyniosło blisko 9,6 mln zł, oraz jako współautor i kierownik zespołu badawczego w projekcie „Regionalna Inicjatywa Doskonałości” (2019–2022), którego wartość przekroczyła 11,9 mln zł. Jego działalność naukowa i wdrożeniowa przyczynia się do rozwoju innowacyjnych technologii i wspiera współpracę nauki z przemysłem.

Prezentacje moich tematów na poprzednich edycjach
15.00-16.30 10 czerwca 2025 Scena 4

Technologie przyszłości w działaniu – jak innowacje kształtują naukę, biznes i społeczeństwo

Panel pokaże, jak przełomowe technologie – od AI po sektor kosmiczny – już dziś kształtują naukę, biznes i codzienne życie we współpracy z nauką.