speaker-photo

Dr hab. inż. Maciej Major, Prof. PCz

Dziekan Wydziału Budownictwa, Politechnika Częstochowska

Po zdanych w 1988 r. egzaminach na Politechnikę Częstochowską podjął studia na Wydziale Budownictwa i tu rozpoczął pracę w 1994 r., początkowo na stanowisku asystenta w Katedrze Mechaniki Budowli i Wytrzymałości Materiałów, a następnie po obronie doktoratu w 2002 r., na stanowisku adiunkta w Katedrze Mechaniki Technicznej.

W 2016 r. uzyskał stopnień doktora habilitowanego i został profesorem uczelni. W tym samym roku został wybrany na Dziekana Wydziału Budownictwa i jest nim nadal.

Wypromował ponad 150 dyplomantów, jest autorem lub współautorem ponad 200 publikacji naukowych, autorem lub współautorem ponad 30 patentów i wzorów użytkowych. Był członkiem ponad 30 komitetów naukowych konferencji międzynarodowych i krajowych. Jest redaktorem naczelnym Zeszytów Naukowych Politechniki Częstochowskiej serii Budownictwo.

W badaniach naukowych podejmuje zagadnienia dotyczące nowatorskich rozwiązaniach w budownictwie w zakresie materiałowo-konstrukcyjnym i oddziaływań dynamicznych. Jest pomysłodawcą i współtwórcą kierunków „Budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM” oraz „Budownictwo z wykorzystaniem automatyki i robotyki”.

 

Jest członkiem Śląskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa oraz Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa oddział Częstochowa.

W 2012 r. otrzymał Medal brązowy za długoletnią służbę, w 2016 r. medal 40-lecia Wydziału Budownictwa Politechniki Częstochowskiej za zasługi w rozwój Wydziału Budownictwa, w 2019 r. został odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej, w 2021 r. otrzymał Medal Śląskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa oraz statuetkę „Autorytet Budownictwa i Gospodarki Śląskiej” przyznaną przez Śląską Izbę Budownictwa, a w 2023 r. otrzymał Honorową Złotą Odznakę PZiTB.

Prezentacje moich tematów na poprzednich edycjach
12.15-14.30 9 czerwca 2025 Scena 4

Transfer wiedzy do gospodarki z perspektywy uczelni wyższych i przemysłu

Dowiedz się, jak współpraca nauki z przemysłem napędza innowacje i transformuje gospodarkę – nie przegap tej ekskluzywnej debaty!

15.45-17.30 9 czerwca 2025 Scena 4

Sztuczna inteligencja – wyzwania, szanse i zagrożenia w uczelniach i otoczeniu społeczno-gospodarczym

Odkryj, jak sztuczna inteligencja rewolucjonizuje edukację, naukę i biznes – poznaj korzyści, wyzwania i przełomowe projekty, które kształtują przyszłość!