Roślinne oleje posmażalnicze posłużą do produkcji energooszczędnych materiałów termoizolacyjnch

Dr inż. Maria Kurańska z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej w ramach projektu EKO2IZOPUR zaproponowała wykorzystanie jako surowca wyjściowego do produkcji materiałów termoizolacyjnych roślinnych olejów posmażalniczych.

Olej posmażalniczy jest  odpadem komunalnym, wytwarzanym w każdym domu i w wielu punktach gastronomicznych. Dzięki jego funkcjonalizacji na drodze reakcji chemicznych, możliwym staje się wtórne wykorzystanie odpadu do syntezy materiałów termoizolacyjnych. Zastosowanie odpadowych surowców odnawialnych do syntezy poliuretanów wpisuje się tym samym w założenia gospodarki o obiegu zamkniętym.

Opracowanie technologii recyklingu surowcowego odpadowych roślinnych olejów posmażalniczych metodą syntezy chemicznej jest głównym celem projektu. Poliuretanowe materiały termoizolacyjne otrzymujemy z dwóch różnych komponentów: izocyjanianowego oraz poliolowego, przy czym na chwilę obecną z surowców odnawialnych można uzyskać składnik poliolowy. To właśnie ten komponent otrzymujemy z olejów posmażalniczych poddając olej odpadowy obróbce chemicznej poprzez wprowadzenie odpowiednich grup funkcyjnych zdolnych do reagowania z izocyjanianem – wyjaśnia dr inż. Maria Kurańska.

Współcześnie do ociepleń najczęściej wykorzystuje się wełnę mineralną oraz styropian. Czynnikiem ograniczającym zastosowanie wysokoefektywnych pianek poliuretanowych jest ich wysoka cena. Dzięki wykorzystaniu odpadu w postaci posmażalniczych olejów roślinnych do  syntezy materiałów termoizolacyjnych przewiduje się, że możliwe będzie również obniżenie ceny wyrobu końcowego.

Zaprojektowaliśmy dwa rodzaje wysokoefektywnych natryskowych systemów poliuretanowych: piankę otwartokomórkową oraz zamkniętokomórkową. Poliuretanową piankę otwartokomórkową charakteryzuje bardzo mała gęstość pozorna (poliuretan stanowi około 1%), co powoduje że jest to materiał bardzo lekki, paroprzepuszczalny, idealny do zastosowań np. na poddaszach. Z kolei poliuretanowa pianka zamkniętokomórkowa charakteryzuje się około 3-4 razy większą gęstością pozorną oraz lepszym współczynnikiem przewodzenia ciepła, dzięki czemu znajdzie zastosowanie przede wszystkim do izolacji ścian i stropów. Ponadto surowce poliolowe z oleju posmażalniczego mogą być wykorzystane do otrzymywania również pianek elastycznych i innych materiałów poliuretanowych – uzupełnia dr Kurańska.

Projekt pn.: „Opracowanie technologii recyklingu surowcowego roślinnych olejów posmażalniczych i zastosowanie hydroksylowych bio-komponentów do wytwarzania innowacyjnych wysokoefektywnych poliuretanowych materiałów termoizolacyjnych” (nr LIDER/28/0167/L-8/16/NCBR/2017) jest realizowany w ramach VIII edycji programu LIDER Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

adres strony internetowej projektu: www.eko2izopur.pk.edu.pl

Joanna Laskowska

Regulamin forum

FORUM INTELIGENTNEGO ROZWOJU 2021