Moszczenica – mała dolina krzemowa

Gmina Moszczenica to wyjątkowe miejsce na mapie samorządów w Polsce. Od wielu lat realizuje liczne projekty zarówno infrastrukturalne jaki i tzw. „miękkie”, których efekty zostały docenione przez liczne gremia, czego potwierdzeniem jest chociażby uzyskanie tytułu „Najbardziej innowacyjnej gminy w Polsce”, czy Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju.

Działania władz Gminy mają obecnie charakter ogólnopolski, gdyż jednym z największych osiągnieć tego samorządu jest podpisanie porozumienia pomiędzy Konsorcjum samorządów „Gmina Bliżej Mieszkańców” (Moszczenica, Ujazd, Będków, Czarnocin, Lelów, Starostwo Piotrków Tryb., Starostwo Ostrów Wielkopolski) reprezentowanym właśnie przez Wójta Gminy Moszczenica a Wojewodą Łódzkim Panem Tobiaszem Bocheńskim, o utworzeniu pierwszego w Polsce Lokalnego Centrum Kompetencji w Moszczenicy. Między innymi efektem tego porozumienia jest to, że w Moszczenickich Terenach Inwestycyjnych zlokalizowano nowoczesne Centrum Przetwarzania Danych, w którym świadczone są usługi chmurowe w zakresie udostępnienia systemu EZD PUW dla kilkudziesięciu samorządów oraz jednostek administracji zespolonej z całego kraju. W tej samej lokalizacji  zostało otwarte biuro Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej, dając tym samym szansę młodym ludziom z pasją do programowania i administrowania systemami IT na rozwijanie swoich umiejętności, niekoniecznie w wielkich miastach. Obecnie Gmina realizuje partnerski projekt o roboczej nazwie „Moszczenica Promuje Innowacje”, którego celem jest promowanie firm z sektora MŚP na arenie międzynarodowej i zachęcenie podmiotów zagranicznych ale także krajowych do inwestowania na terenie województwa łódzkiego, a w szczególności w Moszczenickich Terenach Inwestycyjnych.

„Dla firm przygotowaliśmy ok 5 ha powierzchni uzbrojonej w przyłącza energetyczne średniego napięcia z dwóch niezależnych stron Polski, wybudowaliśmy ok 100 km sieci optycznej włączonej w trzy punkty styku do sieci akademickiej PIONIER i dysponujemy łączami o przepustowości 40GB/s.”- mówi Wójt Gminy Marceli Piekarek. „Mamy świadomość, że nasze położenie- sam środek Polski oraz stworzone warunki dają nam znaczącą przewagę nad innymi podobnymi terenami inwestycyjnymi w kraju”.

Więcej o Gminie Moszczenica na stronie: https://ug.moszczenica.eu

Łódzki Dom Biznesu: http://ldb.net.pl

Zapraszamy na 8. Forum Inteligentnego Rozwoju Uniejów 2023. www.irforum.pl