Innowacyjna produkcja energii elektrycznej i ciepła

Węglanowe ogniwa paliwowe (MCFC) postrzegane są jako perspektywiczna technologia do produkcji energii elektrycznej i ciepła. Ogniwa paliwowe w odróżnieniu od najpopularniejszych odnawialnych źródeł energii zapewniają stabilne zasilanie zarówno w energię elektryczną jak i ciepło. Ponadto charakteryzują się znacznie wyższą sprawnością wykorzystania energii chemicznej paliwa niż typowe układy parowe (nawet do 70% sprawności w wytwarzaniu energii elektrycznej), a dzięki możliwości wykorzystania innych paliw niż czysty wodór, okazują się doskonałą alternatywą dla tradycyjnych generatorów takich jak np. silniki tłokowe czy turbiny, których sprawność jest znacznie niższa, przy wykorzystaniu paliwa w podobnej formie.

Obecnie technologia wkracza w etap komercjalizacji, osiągając moc bliską 60 MW w postaci elektrowni referencyjnej w Korei Południowej.
W Polsce, stos węglanowych ogniw paliwowych został zabudowany w instalacji Power to Gas jako urządzenie, które ma zdolność do jednoczesnej separacji CO2 z ciągu spalinowego z elektrowni węglanowej i produkcji energii elektrycznej. Obecnie Politechnika Warszawska realizuje projekt OGNIK, którego celem jest opracowanie technologii wytwarzania katod węglanowych ogniw paliwowych o strukturze warstwowej i kontrolowanym rozkładzie wielkości porów.

Realizacja projektu pozwoli na produkcję stosu ogniw o większej powierzchni, co przy instalacjach o mocy większej niż 5 kW znacząco obniży koszt urządzenia. Jednocześnie Politechnika Warszawska realizuje równolegle projekt, którego celem jest opracowanie mikrokogeneratora z ogniwami MCFC o mocy 5 kW, który pracując jako element układu kotła centralnego ogrzewania w modelu prosumenta, pozwala zwiększyć całkowitą sprawność konwersji energii elektrycznej instalacji centralnego ogrzewania zasilanej gazem ziemny.

Zapraszamy na 8. Forum Inteligentnego Rozwoju Uniejów 2023. www.irforum.pl