Województwo Kujawsko-Pomorskie gościło niemal 700 innowatorów pracujących nad przełomowymi badaniami naukowymi, innowacjami technologicznymi i społecznymi – projektami przyszłości, które mają szansę zmienić nasze życie na lepsze. Kolejna edycja organizowanego od 2016 r. Forum Inteligentnego Rozwoju dobiegło końca.
Forum było wyjątkowym miejsce inicjującym i wspierającym współpracę w tematyce biznesu, nauki i samorządu. Chcemy w dalszym ciągu wspierać rozwój oparty o wiedzę, nowoczesne technologie, a także nowatorskość.
Forum jest unikalnym spotkaniem gospodarczym, gdyż przeważają na nim pomysłodawcy i beneficjenci innowacyjnych projektów, których efektów prac często jeszcze nie możemy dostrzec – podkreślali uczestnicy.
Wydarzenie w Centrum Kulturalno-Kongresowym zainaugurował niedzielny koncert Piotra Buszewskiego – Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W ceremonii otwierającej FIR oprócz Laureatki Narody Nobla, prof. Yonath zaprezentowali się kolejni goście honorowi; prof. Hossan Haick i prof. Marian Gorynia.
„Odkrycia zmieniają świat – dajmy im szansę” to hasło, które przyświecało 6. edycji naszego wydarzenia . Sceny otwarte i panele dyskusyjne stały się platformą do prezentacji rokujących przedsięwzięć tworzonych w ramach krajowych inteligentnych specjalizacji – na każdym etapie – od badań podstawowych po projekty wdrożeniowe.
Priorytetem każdej edycji jest uwypuklenie wagi problemów poruszanych podczas Forum Inteligentnego Rozwoju dla naszej przyszłości, a także dla poprawy jakości życia. Dzięki temu próbujemy zwiększyć szansę na wykorzystanie pracy innowatorów w gospodarce.
Drugi i trzeci dzień innowatorzy zaprezentowali się w blokach tematycznych poświęconych „badaniom przyszłości”, które mają szansę wpłynąć na poprawę standardu życia i rozwój gospodarki. Na trzech scenach – „Life Science”, „Tech Science” oraz „Social and Natural Science” – naukowcy zaprezentowali wyniki swoich badań pod kątem ewentualnego wykorzystania ich w praktyce gospodarczej.
Wśród paneli tematycznych pojawiły się m.in. „Materiały nowej generacji i innowacyjne technologie”, Plan dla Polski na lata 2021-2027 – perspektywa rozwoju potencjału polskiej nauki, ochrony zdrowia i biznesu”, „Sztuczna inteligencja – szanse i pułapki rozwoju – roboty wkraczają do firm”, „Innowacyjna firma globalną i renomowaną marką”, „Badania podstawowe i kliniczne – nigdy tak ważne jak teraz dla inteligentnego rozwoju”.
Forum to również wydarzenia towarzyszące. Regionalne Forum Innowacji oraz Forum Przedsiębiorczości Akademickiej. Pierwsze z nich było organizowane w ramach Europejskiego Tygodnia Małych i Średnich Przedsiębiorstw, którego obchody w Kujawsko-Pomorskiem po raz 13. przygotowała Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
Ostatni dzień to dziewiątą z kolei edycją imprezy Forum PrzedsiębiorczościAkademickiej , opartej na pogłębionych kontaktach środowiska akademickiego z przedsiębiorcami i przedstawicielami władz regionu. Priorytetem było zbliżenie ludzi nauki z gospodarką rozwijającą się w oparciu o innowacje. To fantastyczny zestaw zaplecza naukowo-badawcze i kreatywności naukowców, a także – firm gotowych wykorzystać ten potencjał dla rozwoju innowacyjnych rozwiązań.
We wtorek swój Benefis świętował obchodzący 70. urodziny prof. Bogusław Buszewski, który doskonale wpisał się w tematykę wydarzenia, gdyż naukowiec jest znakomitym specjalistą w dziedzinie chemii analitycznej. Obecnie profesor pełni funkcję pełnomocnika zarządu województwa ds. rozwoju nauki, badań i wdrożeń oraz innowacyjności. W 2020 r. został członkiem zwyczajnym Europejskiej Akademii Nauki i Sztuki jako pierwszy w historii pracownik Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uhonorowano tym samym jego ogromny wkład w promocję naszego miasta jako miejsca organizacji prestiżowych wydarzeń naukowych i naukowo-biznesowych.
Uroczystości benefisowe odbyły się się 28 września 2021 r. w Hotelu Copernicus podczas Regionalnego Forum Innowacji – imprezy towarzyszącej Forum Inteligentnego Rozwoju.
Uroczystości wręczenia Nagród CIR w ramach szóstej edycji „Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju”, pierwszej edycji Nagrody „Naukowiec Przyszłości” oraz Odznaczenia specjalnego „Zasłużony dla inteligentnego rozwoju” były punktem kulminacyjnym FIR 2021. Gala Nagród Centrum Inteligentnego Rozwoju po raz pierwszy była połączona z finałami konkursów organizowanych przez Województwo Kujawsko-Pomorskie i Toruńską Agencję Rozwoju Regionalnego – czyli odpowiednio „Innowacyjna Marka Regionu InnoMaRe” oraz „Liderzy Innowacji Pomorza i Kujaw”.
Minister Edukacji i Nauki, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, PARP czy NCBR, a także kilkanaście innych ważnych instytucji z punktu widzenia inteligentnego rozwoju patronowało tegorocznemu Forum Inteligentnego Rozwoju.
Partnerami strategicznymi wydarzenia byli Województwo Kujawsko-Pomorskie, firma PayEye Sp z o.o, FANUC Polska Sp. z o.o., a także , Odlewnia Żeliwa „Śrem” Sp. z o.o. Głównym partnerem naukowym był Uniwersytet Mikołaja Kopernika, partnerem łączącym naukę i biznes Wrocławski Park Technologiczny.
Chcemy jeszcze raz pogratulować wszystkim Laureatom!
Za nami cztery dni inspirujących wydarzeń, spotkań, a także rozmów. Za każdą chwilę spędzoną podczas FIR serdecznie dziękujemy!
Do zobaczenia na 7. Edycji Forum Inteligentnego Rozwoju w Uniejowie!