Dr hab. n. farm. Małgorzata Kujawska

Dr hab. n. farm. Małgorzata Kujawska

Adiunkt z dr hab. Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu

Naukowo zajmuje się poszukiwaniem substancji pochodzenia naturalnego przeciwdziałających chorobom cywilizacyjnym. Kieruje projektem realizowanym we współpracy z Uniwersytetem w Bordeaux dotyczącym działania ochronnego urolityny A – metabolitu powstającego pod wpływem bakterii jelitowych, w modelu choroby Parkinsona. W ramach konsorcjum „Bioaktywna żywność” prowadziła badania nad składnikami zmniejszającymi ryzyko zachorowania na nowotwory i choroby zapalne przewodu pokarmowego wraz z ocenę bezpieczeństwa ich stosowania.

Jest laureatką japońskiego programu stażowego MIF2020 i rządowego Top 500 Innovators. Odbyła staż w NASA w Ames Research Center oraz szkolenia na Uniwersytecie Stanforda i Uniwersytecie Technicznym w Dreźnie.

Jest członkinią zespołów redakcyjnych czasopism naukowych indeksowanych w bazie JCR oraz dwukrotną laureatka zagranicznej nagrody Top Peer Reviewer (Publons). Pełni rolę ekspertki oceniającej wnioski w polskich i zagranicznych agencjach finansujących badania i rozwój.

„Naukowcy przyszłości”: Life science – Od podstaw do innowacji