Mateusz Morawiecki został laureatem Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju. Jest to prestiżowe wyróżnienie doceniające te podmioty, które w swej pracy wykazują się nieustannym ukierunkowaniem na przyszłość, stanowiąc podstawę zrównoważonego rozwoju gospodarczego kraju i nie wahając się podejmować nowych wyzwań. W tym roku Polską Nagrodę Inteligentnego Rozwoju przyznawano w czterech kategoriach: innowacyjna firma, szkolnictwo wyższe i nauka, samorząd przyjazny inwestorowi oraz innowacje mieszkaniowe. Oprócz tego przyznano również dwie Nagrody Główne oraz nagrodę w kategorii Człowiek Roku i Instytucja Roku. Poniżej znajduje się lista tych, którzy odpowiadają za postęp gospodarczy kraju.
INSTYTUCJA ROKU:
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju – nagroda została przyznana za wsparcie polskich jednostek naukowych oraz spółek w rozwijaniu ich zdolności do tworzenia i wykorzystywania rozwiązań opartych na wynikach badań naukowych w celu nadania impulsu rozwojowego gospodarce i z korzyścią dla społeczeństwa.
CZŁOWIEK ROKU:
Mateusz Morawiecki, Minister Rozwoju i Finansów – nagroda została przyznana za inteligentny i zrównoważony rozwój kraju oparty na odbudowie potencjału gospodarczego polskich firm i przedsiębiorstw
NAGRODA GŁÓWNA:
PGNiG Obrót Detaliczny Sp. z o. o. – nagroda została przyznana za efektywne wdrażanie innowacyjnych rozwiązań energetycznych.
Angelika Jarosławska, wiceprezes Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw – nagroda została przyznana za wzorową koordynację programu Polska 3.0, największego klastrowego programu w Europie, zakładającego połączenie polskich rzek, autostrad, kolei i lotnisk w jedną płaszczyznę transportu multimodalnego w Polsce i budowę największego w Europie Centrum Logistycznego na Śląsku
Kategoria: innowacyjna firma
Amica SA – nagroda została przyznana za realizację projektu „Budowa automatycznego magazynu wysokiego składowania”.
Bioavlee Sp. z o. o. – nagroda została przyznana za realizację projektu “Rozwój technologii identyfikacji oraz oznaczania lekowrażliwości bakterii bazującego na zjawisku dyfrakcji laserowej oraz analizie cech morfologicznych kolonii bakteryjnych”.
Cryptomind SA – nagroda została przyznana za realizację innowacyjnej aplikacji kryptograficznej ochrony danych cyfrowych UseCrypt.
Deveres Sp. z o. o. – nagroda została przyznana za platformę finansowania społecznego DivideYou.com, której celem jest umożliwianie społeczeństwu bezpośredniego finansowania przedsiębiorców zapewniających społeczności finansującej zaspokajanie własnych potrzeb podstawowych.
DIGI GLASS FACTORY Sp. z o. o. – nagroda została przyznana za realizację projektu pn.: “Elektroniczne żaluzje – inteligentne okno. Szyba, żaluzja, ekran. Trzy funkcje w jednym”
eDokumenty Sp. z o. o. – nagroda została przyznana za opracowanie i wdrożenie Biznesowego Systemu Operacyjnego – eDokumenty.
Elektrociepłownia Będzin Sp. z o. o. – nagroda została przyznana za realizację projektu pn.: “Innowacyjna instalacja technologiczna zapewniająca optymalną współpracę elektrociepłowni z układem wysokoefektywnej akumulacji ciepła wspomagana inteligentnym systemem podejmowania decyzji na rynku sprzedaży energii elektrycznej i cieplnej”.
Fastlogic Sp. z o. o. – nagroda została przyznana za realizację projektu „Bezpieczny system wąskopasmowej komunikacji PLC dla lokalnych sieci urządzeń pomiarowo-wykonawczych”.
FIAB Sp. z o.o. Sp. Komandytowa – nagroda została przyznana za realizację projektu „Utworzenie Centrum Badawczo-Rozwojowego do optymalizacji maszyn i procesów łączenia tworzyw sztucznych”.
Fibar Group SA – nagroda została przyznana za realizację budowy zakładu produkcyjnego FIBARO w Poznaniu oraz innowacyjne technologie wykorzystywane podczas procesów produkcyjnych.
General Electric Company Sp. z o. o. – nagroda została przyznana za realizację projektu pn.: „Opracowanie prototypu sprężarki o znacząco ulepszonych parametrach technicznych jako pierwszy krok do stworzenia w Polsce silnika turbośmigłowego nowej generacji”.
Geores Sp. z o. o. – nagroda została przyznana za realizację projektu „Automatyzacja technologii pozyskiwania danych Ewidencji Gruntów i Budynków na potrzeby Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach”.
Indoornavi Sp. z o.o. – nagroda została przyznana za realizację projektu “Rozwinięcie zagadnienia Smart Building w oparciu o opracowaną technologię IndoorNavi do lokalizacji w czasie rzeczywistym osób i obiektów w przestrzeni zamkniętej”.
Info-Projekt IT Sp. z o. o. – nagroda została przyznana za realizację projektów pn.: „Opracowanie na podstawie wyników prac B+R modułów wyposażonych w inteligentne metody przetwarzania danych oraz bezrdzeniowe czujniki prądu wykonane w technologii wielowarstwowych obwodów drukowanych na rzecz stworzenia kompleksowego narzędzia optymalizującego koszty i zużycie energii elektrycznej w zakładach przemysłowych współzasilanych z OZE”.
Interkrąż Sp. z o. o. – nagroda została przyznana za realizację projektu „Zakup i wdrożenie technologii modyfikacji powierzchni płaszcza krążników gładkich produkcji firmy INTERkrąż, jako odpowiedź na zidentyfikowane problemy w eksploatacji przenośników taśmowych”.
Korporacja VIP Sp. z o. o. – nagroda została przyznana za realizację projektu „Wdrożenie do produkcji innowacyjnego systemu okiennego TCP”.
Marcelli ADV Tech Sp. z o. o. – nagroda została przyznana za realizację projektu „Polska innowacyjna technologia ogniw litowo-jonowych – POLiON”.
Onwelo SA – nagroda została przyznana za realizację projektu pn. „Platforma antyfraudowa Big Data, która automatyzuje wykrywanie nadużyć w firmach i instytucjach”.
Opakowaniamax Paweł Kołaczek – nagroda została przyznana za realizację projektu „Budowa nowoczesnej hali magazynowo-produkcyjnej”, która umożliwi w pełni zautomatyzowanie linii produkcyjnej i wykorzystanie potencjału posiadanego parku maszynowego.
PalettenWerk Kozik Sp. j. – nagroda została przyznana za realizację projektu „Opracowanie innowacyjnej technologii budownictwa modułowego, prefabrykowanego na bazie drewna przez PalettenWerk Sp. j.”.
PCO SA – nagroda została przyznana za wprowadzenie do produkcji wyrobów termowizyjnych opartych na detektorach chłodzonych oraz na matrycach bolometrycznych
Pioma-Odlewnia Sp. z o. o. – nagroda została przyznana za realizację projektu „Demonstracja technologii wytwarzania innowacyjnych odlewów staliwnych przeznaczonych do zastosowania w ekstremalnych warunkach eksploatacji”.
PL.2012+ Sp. z o. o. – nagroda została przyznana za realizację projektów związanych ze społeczną odpowiedzialnością biznesu, które są jednym z filarów działalności spółki oraz obiektu PGE Narodowy.
PONAR Wadowice SA – nagroda została przyznana za realizację projektu „Rozwój działalności B+R poprzez Budowę Centrum Badawczo-Rozwojowego systemów i elementów hydraulicznych oraz systemów wysokociśnieniowych firmy PONAR Wadowice SA”.
Przetwórstwo Tworzyw Sztucznych WAŚ – nagroda została przyznana za realizację projektu “Rozwój innowacyjności i działalności prac B+R Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych “WAŚ” poprzez realizację prac badawczo-rozwojowych nad wykorzystaniem technologii światła laserowego”.
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Oświęcimiu Sp. z o. o. – nagroda została przyznana za realizację projektu „Kompleksowa przebudowa i rozbudowa grupowej pompowni ścieków w celu zwiększenia stopnia skanalizowania gminy miejskiej i wiejskiej Oświęcim”.
Rafako SA – nagroda została przyznana za realizację projektu „Poligeneracyjny układ komunalny opalany biomasą i paliwami wtórnymi z odpadów (POLYGEN)”.
SECO/WARWICK SA – nagroda została przyznana za realizację projektu „Urządzenie do wysokowydajnej i precyzyjnej obróbki cieplnej z układem redukcji odkształceń hartowniczych do bezpośredniej aplikacji w łańcuchu potokowej produkcji elementów przekładni mechanicznych i łożysk”.
SMA Magnetics Sp. z o. o. – nagroda została przyznana za realizację projektu „Nowa generacja elementów indukcyjnych dla wysokoczęstotliwościowych przekształtników mocy”.
smart geomatic – nagroda została przyznana za realizację projektu ”System do tworzrnia, wizualizacji i publikacji map tematycznych (geoportali) w Internecie jako usługa Saas – NMaps Engine”
Spółdzielnia Mleczarska MLEKOVITA – nagroda została przyznana za realizację projektu “Budowa fabryki Proszków Mlecznych oraz rozbudowa istniejącego zakładu o nowe linie produkcyjne”.
StructView Sp. z o. o. – nagroda została przyznana za realizację projektów „ESTATE – rozwój oprogramowania wspomagającego sprzedaż inwestycji deweloperskich” oraz „CITY – rozwój oprogramowania wspomagającego funkcjonowanie i prezentację walorów miejskich”.
SZEL-TECH – nagroda została przyznana za realizację projektu „Wdrożenie wyników prac B+R i uruchomienie seryjnej produkcji hybrydowego układu do odzysku ciepła odpadowego”.
Śląski Park Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia Sp. z o. o. – nagroda została przyznana za realizację projektu pn. „Nieinwazyjny monitoring we wczesnym wykrywaniu migotania przedsionków (AF)”.
Średzka Woda Sp. z o. o. – nagroda została przyznana za sfinalizowanie wieloletniej inwestycji skanalizowania gminy Środa Śląska oraz kierowanie się w działalności spółki zasadą „Dobra woda, czyste środowisko, zadowoleni mieszkańcy”.
Tomorrow Sp. z o. o. – nagroda została przyznana za realizację projektu “VR Mind i VR Mind+” zakładającego stworzenie nowych produktów medycznych wspierających terapię fobii społecznej przy użyciu rzeczywistości wirtualnej”.
Transition Technologies SA – nagroda została przyznana za realizację projektu “Bioinformatyczny System Ekspercki w Onkologii”.
UAV Engineering Technologies Sp. z o. o. – nagroda została przyznana za realizację projektów związanych z wdrożeniem nowych i innowacyjnych technologii z dziedziny bezzałogowych statków powietrznych.
VERASHAPE – nagroda została przyznana za realizację projektu pn.: “Innowacyjna w skali świata drukarka przyrostowa 5D”
Zakład Gospodarki Wodno-Kanalizacyjnej w Tomaszowie Mazowieckim Sp. z o. o. – nagroda została przyznana za realizację projektu “Modernizacja oczyszczalni ścieków i skanalizowanie części aglomeracji Tomaszowa Mazowieckiego”.
Zakład Mechaniczny „PRECYZJA” Sp. z o. o. – nagroda została przyznana za realizację projektu „Opracowanie koncepcji oraz założeń projektowych zespołu tnącego rozdrabniacza, jak również opracowanie koncepcji oraz projektu toru komunikacyjnego dla produkowanego przez ZM Precyzja rozdrabniacza RJ-205/600/18,5”.
Zentis Polska Sp. z o. o. – nagroda została przyznana za realizację projektu „Wykorzystanie przeciwprądowej wymiany masy i technik filtracji membranowej do pozyskiwania preparatów żywności barwiącej z materiału roślinnego”.
Kategoria: szkolnictwo wyższe i nauka
Centrum Badań Kosmicznych PAN – nagroda została przyznana za realizację projektów pn.: „Budowa systemu kontroli orientacji satelity (AOCS – Attitude and Orbital Control Systems) dla platformy satelitarnej HyperCube w ramach projektu RENESANS” oraz „Polski Zegar Atomowy – Fontanna Cezowa”.
Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachownia” – nagroda została przyznana za realizację projektu pn.: EKOPOLPAK „Nowe opakowania z wykorzystaniem surowców odnawialnych i innowacyjnych impregnatów parafinowych”, w ramach programu „Środowisko naturalne, rolnictwo i leśnictwo” – BIOSTRATEG II.
Instytut Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy – nagroda została przyznana za realizację projektów związanych z udziałem w programie „Horizon 2020”, w szczególności za projekt dotyczący badań naukowych i technologicznych związanych z europejskim programem fuzji termojądrowej.
Instytut Nowych Syntez Chemicznych w Puławach – nagroda została przyznana za realizację projektów ”Budowa i wyposażenie Centrum Badawczego Nawozów” i „Instalacja do badań procesów otrzymywania katalizatorów współstrąconych”.
Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk – nagroda została przyznana za realizację projektu „SatBałtyk –satelitarna kontrola środowiska Morza Bałtyckiego”.
Katedra Biochemii i Biotechnologii Wydziału Rolnictwa i Bioinżynierii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu – nagroda została przyznana za realizację projektów „Opracowanie innowacyjnej technologii wykorzystania tkanek transgenicznych świń dla celów biomedycznych” oraz „Opracowanie technologii pozyskiwania kannabinoidów z konopi o niskiej zawartości THC jako środków wspomagających leczenie pacjentów onkologicznych”.
Wydział Informatyki i Nauki o Materiałach Uniwersytetu Śląskiego – nagroda została przyznana za realizację projektu „Implementacja transformatora piezoelektycznego do aplikacji czujnikowych, generatorowych i biomedycznych”.
Wydział Infrastruktury i Środowiska Politechniki Częstochowskiej – nagroda została przyznana za realizację pionierskich prac badawczych z zakresu biotechnologii i inżynierii środowiska, a w szczególności za projekt „Opracowanie technologii wytwarzania biopreparatów złożonych o kontrolowanym uwalnianiu remediacji gleb i wspomaganiu wzrostu roślin”.
Wydział Mechatroniki i Budowy Maszyn Politechniki Świętokrzyskiej – nagroda została przyznana za realizację projektów „Wpływ rozwiniętych powierzchni grzejnych na wymianę ciepła przy wrzeniu w przepływie przez mini przestrzenie” oraz „Badania i ocena wiarygodności metod pomiaru topografii powierzchni w skali mikro i nano”.
Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – nagroda została przyznana za realizację projektów „Centrum badań i konserwacji dziedzictwa kulturowego” oraz „Wielomodułowe interdyscyplinarne badania nieniszczące obiektów architektury”.
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie – nagroda została przyznana za realizację projektu „Program rozwoju Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie”
Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie – nagroda została przyznana za budowanie synergii nauki z biznesem oraz wytyczanie innowacyjnych kierunków kształcenia
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy – nagroda została przyznana za wzorową współpracę z otoczeniem biznesu i komercjalizację wyników prac badawczych oraz wkład w rozwój nauki w Polsce.
Kategoria: samorząd przyjazny inwestorowi
Miasto i Gmina Bogatynia – nagroda została przyznana za zrównoważony rozwój gospodarczy i zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej gminy.
Gmina Brzeg Dolny – nagroda została przyznana za wzmacnianie inwestycyjnego potencjału gminy oraz za zwiększanie komfortu życia mieszkańców.
Gmina i Miasto Warta – nagroda została przyznana za zagospodarowanie turystyczne rzeki Warty oraz Zbiornika Jeziorsko.
Gmina Miejska Turek – nagroda została przyznana za zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej Miasta i Gminy Turek oraz za znaczącą poprawę jakości życia mieszkańców.
Gmina Moszczenica – nagroda została przyznana za realizację projektu “Podniesienie atrakcyjności inwestycyjnej województwa łódzkiego poprzez kompleksowe uzbrojenie Moszczenickich Terenów Inwestycyjnych (MTI).
Gmina Niepołomice – nagroda została przyznana za realizację projektu “Instalacja systemów energii odnawialnej w gminach: Niepołomice, Wieliczka, Skawina oraz Miechów na budynkach użyteczności publicznej oraz domach prywatnych”
Miasto Łuków – nagroda została przyznana za zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej Miasta oraz za zrównoważony rozwój gospodarczy.
Miasto Starachowice – nagroda została przyznana za zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej oraz za poprawę jakości życia mieszkańców.
Powiat Garwoliński – nagroda została przyznana za zrównoważony rozwój gospodarczy i zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej Powiatu.
Kategoria: innowacje mieszkaniowe
Spółdzielnia Mieszkaniowa „Hutnik” w Sosnowcu – nagroda została przyznana za realizację programu „Bezpieczne osiedle” oraz uzyskanie Świadectw Efektywności Energetycznej.
Spółdzielnia Mieszkaniowa „Lazurowa” w Warszawie – nagroda została przyznana za realizację inwestycji – osiedle „Lazurowy Zakątek” oraz inwestycji – osiedle „Lazurowe Ogrody”.
Źródło zdjęcia: www.polska-3-0.pl
[…] W dn. 26.X.2017r., Transition Technologies SA zostało laureatem Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju podczas gali odbywającej się w Centrum Kongresowym G2A Arena w Jasionce k. Rzeszowa. Nagrodzony projekt dotyczył rozwiązań informatycznych wdrażanych w polskich szpitalach onkologicznych. Więcej informacji o Forum znajdziecie Państwo na stornie http://irforum.pl/laureaci-polskiej-nagrody-inteligentnego-rozwoju/ […]
[…] dzień Forum zwieńczyła uroczysta gala wręczenia Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju. Nagroda w tym roku była przyznawana w następujących kategoriach: innowacyjna firma, szkolnictwo […]
[…] On 26.X.2017, Transition Technologies SA was awarded the Polish Intelligent Development Award during a gala held at the G2A Arena Congress Center in Jasionka near Rzeszów. The awarded project concerned IT solutions implemented in Polish oncological hospitals. More information about the Forum can be found on the website http://irforum.pl/laureaci-polskiej-nagrody-inteligentnego-rozwoju/ […]