DISCOVERY DAYS – ODKRYWAMY POLSKIE WYNALAZKI

 

Uczestnicy Forum będą świadkami polskiej premiery rekonstrukcji wynalazku Prezydenta Mościckiego z 1932 roku, dedykowanego Marszałkowi Piłsudskiemu. Urządzenie do oczyszczania powietrza wewnątrz budynku, pierwsza na świecie z funkcją oczyszczania powietrza ze smogu. Wynalazek z 1932 roku jest autorstwa prof. Ignacego Mościckiego, Prezydenta RP. Maszynę opracował w swoim podręcznym laboratorium na Zamku Królewskim, a inspiracją była choroba oddechowa Marszałka Piłsudskiego.

W poniedziałek 24 września 2018 podczas wystawy polskich wynalazków w siedzibie Światowej Organizacji Własności Intelektualnej WIPO, miała miejsce prapremiera zrekonstruowanego wynalazku na 100-lecie niepodległości i Urzędu Patentowego.

Wystawę „PolandIn” w Genewie uroczyście otworzyli wicepremier Piotr Gliński oraz prezes Urzędu Patentowego RP – dr Alicja Adamczak.

Urząd Patentowy był pomysłodawcą i zainicjował próbę odtworzenia wynalazku w nowoczesnej formie. Zadania odtworzenia wynalazku podjęło się Centrum Inteligentnego Rozwoju (Organizator MFIR3.0). Partnerem technologicznym rekonstrukcji jest Zakład Budowy Maszyn OSSA z Tychów. Właśnie ruszają prace związane z rekonstrukcją. Efekt końcowy będzie można po raz pierwszy oglądać w Polsce w czasie trwania Międzynarodowego Forum Inteligentnego Rozwoju – podczas Discovery Days – Odkrywamy Polskie Wynalazki. Wcześniej wynalazek zostanie zaprezentowany we wrześniu podczas międzynarodowej wystawy w Genewie.

 

Rekonstrukcji wynalazku, na zlecenie Urzędu Patentowego RP, podjęło się Centrum Inteligentnego Rozwoju – organizator Międzynarodowego Forum Inteligentnego Rozwoju 3.0 Uniejów 2018. Partnerem technologicznym został Zakład Budowy Maszyn OSSA. Właśnie w Uniejowie, w dniach od 18 do 20 października 2018 będzie miała oficjalna, polska premiera wynalazku.

 

PATENT NA INNOWACYJNĄ POLSKĘ – SESJA WŁĄCZONA W OFICJALNE OBCHODY 100-LECIA URZĘDU PATENTOWEGO RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ, POD HONOROWYM PATRONATEM PREZYDENTA RP ANDRZEJA DUDY

 

Sesja ekspercka dla przedsiębiorców nt. strategii ochrony w kraju i za granicą w zakresie wynalazków, wzorów użytkowych, znaków towarowych i wzorów przemysłowych. Organizatorem jest Urząd Patentowy RP. Rozmowy ekspertów skupią się na Programie Ramowym Unii Europejskiej Horyzont 2020 – największemu w historii UE przedsięwzięciu w zakresie badań naukowych i innowacji. Patent na innowacyjną polskę to szkolenia i warsztaty prowadzone przez ekspertów Urzędu Patentowego RP.